Demokrasi Arayanın Masalları! “Türkeş Diktatör, MHP Anti-Demokrat”

YILDIRAY CiCEK
Twitter: Yildiraycicek9 Instagram: yildiraycicek1944
13.04.2016
A+
A-

MHP’de Başbuğ Türkeş’li yıllardan bugüne hala demokrasi aradığını söyleyen bir isim var.

Adı Ümit Özdağ…

“Herkesin üç kişiliği vardır; ortaya çıkardığı, sahip olduğu, sahip olduğunu sandığı.” Şeklinde anlamlı bir söz vardır. Ben bu Ümit Özdağ’ın gerçekten nasıl bir kişiliği olduğunu gerçekten anlayamadım. Piyasaya çıktığı günden bu yana adım atarken, bakarken, konuşurken, yazarken sadece sinsi bir hesap peşindedir. İnsani hiçbir özelliği yoktur. Vefa, güven, emanete sahip çıkma gibi kavramlarla hiçbir zaman uzaktan- yakından alakası olmamıştır. Robot aklı gibi yüklendiği ilk günden itibaren şartlandırılmış hedefleri vardır.

Düşünün hakkında en çok ve en ağır yazıları yazmışım, yanıma kadar gelip “Bana Ortadoğu Gazetesi’nde köşe açsan da 1-2 gün yazsam” diyor. Bunu gerçekleştirdikten sonra ilk yazısını “MHP’den özür dileyecek misiniz?” içerikli MHP’yi savunan yazılar yazıyor. Ve bir bakıyorsunuz 1 hafta sonra MHP’deki görevlerinden istifa ediyor. Aklınca stratejik aklı var ya, bizim insanlığımızı suiistimal ediyor. Hep zayıf bir an arıyor. Sahip çıkıyorsun olmuyor, saygı gösteriyorsun olmuyor, yol açıyorsun olmuyor.

Olmaz. Çünkü hep gizli ajandasına göre hareket ediyor. Sen ona adamlık yapmışsın, insanlık yapmışsın hiç umurunda olmaz. Çünkü hayatında bu kavramları hiç tanımamıştır.

Bir bakarsınız “Devlet Bahçeli’yi savunmak, Anayasa’nın ilk 3 maddesini savunmaktır” (12 Nisan 2011/KONYA) der, sonra bir bakmışsınız “Devlet Bahçeli değişmelidir” diye kameraların karşısına geçer.

Bir bakarsınız “Sayın genel başkanımız görevinin başındadır” der, sonra bir bakmışsınız “MHP’de demokrasi yok” diye kameraların önünde istifa eder.

Zaten en tuhaf yanına da “MHP’de demokrasi yok” demesidir.

Kendisi Başbuğ Türkeş’i de hiç sevmedi. Sevememişti. Ona da “Diktatör” diyordu, onun yönettiği MHP’ye de “anti-demokrat” diyordu.

MHP’den istifa ederken de, geçen gün verdiği bir röportajda da “MHP’de demokrasi” yok demiş…

Hadi MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye düşmansın da mübarek, Başbuğ Türkeş’ten ne istemiş ve hatta ona ve yönettiği MHP’ye daha ağır suçlamalarda bulunmuştun?

Başbuğ Türkeş diktatör müydü?

Onun yönettiği MHP anti-demokrat mıydı?

Bu cümleler neyin nesidir?

Merhum baban Muzaffer Özdağ’ın intikamını alma ateşin hiç mi sönmeyecek?

MHP’de yıllardır “DEMOKRASİ” arayan Ümit Özdağ’ın Şubat- Mart 1993 Sayılı Sosyo-Politik Yaklaşım Dergisi’nin 57-58 ve 59. sayfalarında kaleme aldığı “Demokrasi Ve Ülkücü Yaklaşım” başlıklı yazısında Başbuğ Türkeş’in yönetim tarzına bakışı aynen şu şekildeydi:

“Radikal Türk milliyetçiliğin siyasal organizasyonu olan CKMP/MHP hareketinin Türk demokrasisinin gelişmesine doğrudan katkıda bulanmak gibi bir fikri eksen üzerinde olmadığı açıktır. Ancak parti pratiğinden çok, parti önderlerinin zaman zaman hedefi aşan ve/veya gereksiz açıklamaları, CKMP/MHP hareketini neredeyse Türkiye’deki tek anti-demokratik tavır sergileyen siyasal parti olarak ön plana çıkarmıştır. Örneğin radikal dinciliğin temsilcisi olma iddiasını taşıyan MSP/RP çizgisinde, lider hegemonyası CKMP/MHP den çok daha güçlü iken, CKMP/MHP’nin lider olgusunu sürekli vurgulayışı CKMP/MHP yi parti içi demokrasiden yoksun tek parti konumuna düşürmüştür. Keza devletin demokrasiden daha önemli olduğu şeklindeki açıklamalar, partiyi, proleterya diktatörlüğünü savunan veya milli egemenliği reddeden partilerden daha anti-demokrat bir konuma itmiştir .”

***

MHP’de demokrasi yok da, senin gibi bir adam nasıl oldu da MHP yöneticisi, MHP milletvekili oldu?

Veli Küçük’ün Ergenekon örgütünden yargılandığı dönem MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi 5.kattan atma ve seni MHP Genel Başkanı yapma konuşmalarını yapması ortaya çıktığı halde sen MHP’den milletvekili oldun ve hala demokrasi arıyorsun?

“MHP, ABD çizgisinde politika yapıyor” dediğin halde, MHP’den milletvekili oldun ve hala demokrasi arıyorsun?

Tuhaf ve karanlık her türlü toplantılara katılıp, hesabını vermediğin halde, MHP’den milletvekili oldun ve hala demokrasi arıyorsun?

MHP’ye sahte üyelik konusunda Yusufeli Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davadan ‘resmî belgede sahtecilik yapmak’ suçlamasıyla 2 ay 15 gün hapis cezası aldın, MHP’den milletvekili oldun ve hala demokrasi arıyorsun?

MHP’de demokrasi sorunu, tersinden vardır. Aşırı ve sürekli affetmeye dayalı bir demokrasi vardır. Yoksa Ümit Özdağ gibi birisi MHP’nin kapısının önünden geçebilir mi?

Başbuğ Türkeş’ten günümüze aradığın demokrasinin sebebi Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in damadı Sayın Hamit Homriş’in geçmişte söylediği şu sözler midir?

“Muzaffer Özdağ ve ailesi her zaman rahmetli Başbuğ ve eşi rahmetli Muzaffer Hanımefendi tarafından ilgi, şefkat ve sevgi görmüşlerdi. Fakat o bu sevgiye ve güvene sırtını çevirip 1969 senesinde hiç haber vermeden aniden bir basın toplantısı yaparak, rahmetli Başbuğuma ve MHP’ye ağzına ne gelirse söyleyip MHP’den istifa etmiştir.

O zamanlar TV yoktu, haberler Türkiye radyolarından Saat: 19.00’da verilirdi. Başbuğum da bu haberi saat 19.00’da arabasındaki radyosundan rahmetli Muzaffer Hanım’la beraber dinlemişti. Başbuğumun buna ne kadar üzüldüğünü ve gönlünün yaralandığını çok iyi bilenlerdenim.

Aradan yıllar geçti, aralarında emekli askerlerin de bulunduğu bir grup beni aradı, bana Başbuğumun Muzaffer Özdağ’ı tekrar yanına almasını Başbuğuma iletmemi istediler. Ben de bu mesajı ilettim. Başbuğum da cevaben, oğlum onlara de ki, ‘Ben bakkal değilim, ben manav değilim ki, iş ortaklığından ayrılmış birini tekrar yanıma alayım. Ben Türk Milliyetçiliği gibi çetin bir davayı yürütüyorum, bu davaya ihanet edenlerle tekrar beraber olmam’ demişti. ”

Ümit Özdağ, neyin hesabında ve yıllardır neyin intikamını alma peşindesin? Sana bu kadar insanlık ve adamlık yapıldığı halde niçin hep vefasız ve nankör olmayı tercih ettin? Şu gizli ajandan da gerçekte ne yazıyor çık herkese açıkla…

Sen Başbuğ Türkeş’e de dediklerin ortada iken, “Türkeş’in mirası için Rize’den yola çıkıyorum” masallarını git seni tanımayan çocuklara anlat… Bizim adamlığımızı suiistimal ettiğin yeter…

2011 seçimlerinde televizyon ekranlarından “Mustafa Sarıgül Baykal’ın karşısında CHP’ye başkan adayı oldu, şu an partinin kapısının önünden geçemiyor. Ben Sayın Bahçeli’nin karşısına başkan adayı olarak çıkmıştım, bugün partinin milletvekili adayıyım. Bu kadar demokrasi hangi partide var?” diyen Ümit Özdağ, bu demokrasi arama masalların ne zaman bitecek?
Başbuğ Türkeş’de bulamadın, Devlet Bahçeli’de bulamadın…
Kimde bulacaksın?

YILDIRAY ÇİÇEK

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.