DOLAR 6,0454
EURO 6,5499
ALTIN 307,3
BIST 120.792
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Az Bulutlu

DAVA MENSUPLARI-OTOBÜS YOLCULARI

03.03.2016
92
A+
A-

“Adamlık, ahde vefa, verdiği sözü tutmaktır.” Hz.Ali

Bir dava partisinin mensuplarının amacı aynı otobüste yolculuk yapanların amacıyla aynı değildir. Otobüstekilerin gibi ayrı ayrı değildir amaçları. Kiminin amacı ‘Şaşkın’ durağında, kiminin ise ‘Mahkeme’ durağına varıp evine gitmektir. Kiminin ki ‘Kayyım’ durağında inip iş yerine varmaktır. Kiminin amacı ‘Diyalog’ durağında randevu yerine ulaşmaktır. Kimiyse son durak olan ‘Çıkmaz sokak’taki iş yerine gitmektir.

Oysa bir dava partisinin fertleri kongrelerde yer edinmek, makam almak, Genel Başkan Yardımcısı olmak, İl Başkanlığı sözü almak, İlçe Başkanlığı sözü almak, milletvekili olmak kafasında olmaz. Bir dava adamının derdi ikinci bir kadınla yaşamak, ondan çocuk yapmak değildir. Bir dava adamının deredi ihale peşinden koşmak, karakterinden vermek değildir.

Bir dava adamının sevdası Ülküdür. Ülküsü için Ruhi Kılıçkıran, Süleyman Özmenem, Mürüvet Kekili, Fırat Yılmaz Çakıroüğlu olmaya hazırdır. Bütün derdi Türk Milletine hizmettir. Bir lokma ekmeği ya da yarım gevreği peynirli veya peynirsiz yanındaki Ülküdaşıyla paylaşmaktır. Bütün mesele ülkenin yükselmesidir. Ülkesinin vatandaşlarını ülküsü dahilinde başkalarına uşak etmemek, başkalarını da uşak olarak kullanmamaktır.

Cumhuriyetin kazandırdığı değerler üstüne yenilerini koyup, Türk-İslam Medeniyetini tüm dünyaya, herkese kabul ettirmektir. İhanet bataklığını kurutmak, içindeki hainlik eden haşereleri kireç kuyusunda yok etmektir. Bayrağı yakan müptezelleri şairin dediği gibi yuvasını bozmak değil, paydaşlarıyla birlikte kökünü kurutmaktır.

Bir dava adamlığı gerekirse kalabalıklar arasında yalnızlığa talip olmaktır. Tarihi, geçmişi sahiplenmek, Allah yolunda dosdoğru yürümektir. Allah indinde tek hak din İslam’dır diyebilmektir. İslamı her yere taşımak, tebliğ etmektir. Ortadoğu’da, bölgesinde, dünyada lider ülke olmaktır. Yerine göre Yunus, yerine göre Yavuz olmaktır dava admı olmak.

Milliyetçi olmak, Köylüyü efendi kabul etmektir. Halkçı olamaktır. Ahlakçı olmaktır. Hürriyetçi ve şahsiyetçi olmaktır. Sadakattir. Vefadır. Cefaya katlanmaktır. Millet olarak refaha ulaşmaktır. Efendi olmaktır. Mezkepçi değil Müslüman olmaktır. Etnikçi değil millet olmaktır. Dava adamı olmak davanın adamlığını gerektirir adamın adamlığını değil.

Allah’ın kulu olmak demektir, insana ya da başka şeylere tapmamayı gerektirir. Adamı nefsine kul olmaktan men eder. Haksızlık karşısında susmamaktır. Zulme ortak olmamaktır. Bölücü olmamaktır. Fitne ve fesattan uzak durmalıdır. Tefrikanın yanında yer alamaz. Milli birliği ve beraberliği savunur tek Türkiye’den yanadır. Türk, Türkçe der. İhanete her ne koşulda olursa olsun geçit vermez.

Dava adamı bencillikten uzak ben yerine biz diyebilendir. Umudunu yitirmeyendir. O kapı senin, bu kapı benim diyerek ikball aramaz, peşinden koşmaz. Yalancı baharlarda çiçek açan ağaçlara benzemez. Kökü mazide olan atidir. Geleceğe açtığı pencereden içeri soğuk girdiğinde, rüzgar girdiğinde, her türlü felakete hazırlıklıdır.

Boynuna tasma vurdurmayan Bozkurtturlar. Küçük hesapların adamı olmazlar. Planlı hareket etmezler. Ne yapacağı belli değildir; ama ne yapmayacağı bellidir.Hem dinen, hem de Türk töresi gereği elif gibi olmak zorunda olduklarını bilirler. Onun için önemli olan savunduğu doğruları anlatmak, kabul ettirmektir. Emredildiği gibi doğru olmak, sözlerin çok önemli olduğunu bilmektir. Söylediklerinin ardında dimdik durmaktır. Kongerelerde taraf olmanın tercih meselesi olduğunu bilir, saygı gösterir. Oyunla tercihin farkındadır. Vakitsiz çıkan seslerin felakete yolculuk olduğunu bilir.

Onun için önemli olan davanın değerlerini yaşatmak ve uygulamaktır. Ülkücü olmak öncelikle davasına, teşkilatına sahip çıkmak demektir. Onun için dava adamı olmak, otobüs yolcularının amaçları gibi değildir. Amaçları gereği tek ve birlikte hareket ederler. Bu yolda yapılması gerekeni yaparlar. Bunun için üç hilalin altında Liderlerinin emrinde olmayı bilirler. Liderine hakaret edenin Ülkücü Hareketten uzaklaşmış bir otobüs yolcusu gibi olduğunu bilir. Buna rağmen eski günlerin anısına, paylaşılan yaşamışlıkların hatırına hayırlı yolculuklar diler.

Oyunun derin bir BOP tasarımı olduğunu bilin. MHP Türk Devletinin bekası için var olduğunu tüm Türk düşmanları bilmektedir. Onun için oyun MHP üzerine kurgulanmıştır. 2011 yılında MHP’yi bitiremeyenler yeniden sahneye çıkmışlar, şimdi bitirme kararı almışlardır. Ancak oyun tepe taklak olacak ve bozulacaktır. MHP yine MHP olarak yoluna devam edecektir.

Sağlıcakla kalın!
Fikri Atılbaz

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.