Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Danıştay’dan Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile İlgili Flaş Karar

10.07.2015
A+
A-

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Ak Saray’ın inşa edildiği Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) içindeki alanı ‘Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı’ olarak ilan eden Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurdu.

Bakanlar Kurulu, Saray yapılabilmesi Atatürk Orman Çiftliği arazisini ‘Kentsel Dönüşüm Alanı’ ilan etmişti. Ankara’daki 5 odanın başvurusunu değerlendiren Danıştay 14. Dairesi yürütmeyi durdurma kararı vermedi. Bunun üzerine odalar, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na itiraz etti. Kurul, meslek odalarını haklı buldu ve oy çokluğu ile itirazlarını kabul etti. Kararı, Mimarlar Odası Ankara Şubesi yaptığı yazılı açıklamayla duyurdu. Karar sonucunda ya Saray inşaatının durdurulması ya da Bakanlar Kurulu’nun aynı yerle ilgili yeni bir karar vermesi gerekiyor.

Bakanlar Kurulu’nun ‘T.C. Başbakanlık Gazi Yerleşkesi (OGM) Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı’ ilan edilmesine ilişkin 2012/3074 sayılı kararı 27 Nisan 2012 tarih ve 28276 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Atatürk Orman Çiftliği alanlarını kapsayan bu kararın yürütmesinin durdurulması ve iptali için Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ziraat Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi ve Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı ve Başbakanlık aleyhine dava açmıştı. Danıştay 14. Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararı vermemesi üzerine 5 meslek odası, Danıştay idari dava daireleri kuruluna itiraz etmişti. Danıştay idari dava daireleri kurulu meslek odalarını haklı buldu, oy çokluğu ile itirazlarını kabul etti ve kararın yürütmesini durdurdu.

‘KAÇAK SARAY’IN KAÇACAK YERİ KALMADI

Kararla ilgili yazılı açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Kaçak Sarayın kaçacak yeri kalmadı, karar büyük yerden. Kaçak Saray acilen boşaltılmalı ve Cumhurbaşkanlığı Çankaya’ya taşınmalı.” dedi.

Hukukun üstünlüğüne vurgu yapan Candan, şöyle devam etti: “Bu ülkede hukuk yeniden inşa edilecekse, öncelikle Atatürk Orman Çiftliği’nde herkesin gözü önünde yapılan bu hukuksuzluğun sonlanması lazım. Her dava süreci ve lehimize çıkan her karar, bu ülkenin yöneticilerinin hukuksuzluğunun altını kalın çizgilerle çiziyor. Danıştay idari dava daireleri, Kaçak Saray yapmak için Bakanlar kurulu tarafından Kentsel dönüşüm alanı ilan edilen alanın AOÇ 5659 sayılı kanununa göre, Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin planlama ve uygulama bütünlüğü içerisinde korunmasına aykırı olduğunu ifade ederek, Bakanlar Kurulu kararının hukuka uygun olmadığına karar vermiş ve bizim itirazımızın haklılığını kabul etmiştir. Kaçak Saray ivedilikle boşaltılmalı bu hukuksuzluk sonlanmalıdır”

Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun kararının Atatürk Orman Çiftliği’nin taşıdığı değerler, 1.derece doğal ve tarih sit alanı özellikleri, Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışına ilişkinde ders niteliğinde 13 sayfalık bir karar olduğunu vurgulayan Candan, “Atatürk Orman Çiftliği ve Kaçak Saray mücadelesindeki bu karar halkımıza sunulan bir bayram hediyesidir.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca davacı 5 meslek odasının yürütmesi durdurulması talebinin haklılığını kabul ederek yürütmenin durdurulmasına karar verildiğinin altını çizen Candan, “Hukuk kararlarına herkes uymak zorunda. Başka türlü bu ülkeye demokrasi ve özgürlük gelemez.” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.