Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Çok Bulutlu

Dalga Dalga Geliyoruz

05.04.2014
A+
A-

MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli, 30 Mart mahalli seçimlerinin Türkiye açısından anlamı ve önemini, Başbuğ Alpaslan Türkeş’in rahmete kavuşmasının 17’ci yılı dolayısıyla mezarı başında düzenlenen anma programı sırasında şu sözlerle özetledi: “Türk milliyetçiliğinin fikir sahasında kalmayıp siyaset sahnesine inişi, bir plan dâhilinde sosyal ve ekonomik sorunlara cevaplar üretmesi merhum Türkeş Bey’in öncülüğünde gerçekleşmiştir. Bizatihi kendi sözleriyle ifade edecek olursak; Türk milliyetçiliği akımı, Milliyetçi Hareket Partisi’yle, tarihte ilk defa siyasi bir partinin programı ve dünya görüşü olmuştur. Ve elbette milliyetçilik Türk-İslam Ülküsünün ana damarı olarak, yarınlarımıza feyiz vermiş, ön açmış, yüreklendirmiş ve dalga dalga büyüyerek son vatanımızda sayıları 8 milyona yaklaşan insanımızın ocağından tütmüştür. Bu hakikaten de çok ciddi bir kazanım ve sonuçtur.”

Anahtar bizde

İşin özü ve özeti budur. Türk milliyetçileri her şartta bu ülkenin varlığının ve birliğinin teminatıdır. Aldıkları oy oranı her ne olursa olsun bu gerçek değişmez. Türk milleti de artık bunu görmüş, kabul etmiş ve onaylamıştır. Son seçimler bunun ispatıdır. Alınan sekiz milyona yakın oyun özgül ağırlığı, diğer bütün partilerin aldıklarının toplamından kat kat fazladır. Sayın Bahçeli’de bu gerçeğe özellikle dikkat çekmiş ve şunları söylemiştir: “Milliyetçi Hareket Partisi yalnızca oy oranlarına, yüzde hesaplara bakılarak anlaşılamaz. Türkiye haritasının değişik renklere boyanmasıyla tanımlanamaz, tasvir edilemez. Sahip olduğumuz potansiyelimiz, ilke ve ülkülerimiz birilerinin idrak edemeyeceği kadar derin, kuvvetli ve engindir. Çağların paslı kilidini açacak anahtar bizdedir. Bozgunu zafere çevirecek milliyetçi irade bizimledir. Milliyetçi Hareket Partisi Türk milletinin özeti ve son ümididir.”

Darmadağın olacaklar

Herkes çok iyi biliyor ki, daha yüksek oy alan partilerin özünde ülke ve millet sedasından çok, menfaat ve özel hesaplar vardır. Bunun böyle olduğu seçim öncesinde ortalığa saçılanlarla en küçük bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde ispatlanmıştır. Bu yüzdendir ki, en küçük bir rüzgarda darmadağın olup gideceklerdir. Ancak, yine herkes çok iyi biliyor ki, Türk milliyetçilerinin aldıkları oy her ne olursa olsun, bu ülkenin gerçek ve değişmez sahipleri onlardır. Ne yorulurlar, ne geri çekilirler, ne de vazgeçerler. MHP son sözünü söylemedikçe, hiçbir şey kalıcı olamaz ve olan biten her şey gelip geçicidir.

Toplumsal çürümenin etkileri

Seçim sonuçlarıyla ilgili yaptığımız analizlerde MHP’yi ayrı bir yere koymuştuk. Zira, sonuçların siyasi ve özellikle sosyolojik yönden iyi tahlil edilmesi gerektiğine inanıyoruz. İçi boş övünmeler ve trajikomik meydan okumaları bir kenara bırakırsak, görünen iktidarın hızla içten içe eridiği ve MHP’nin tek ve değişmez alternatif olarak öne çıktığıdır. AKP hala iktidarını sürdürüyorsa, bunun sebebi toplumsal çürümenin had safhaya ulaşmış olması, millet olgusunun bilinçli ve sistemli biçimde dinamitlenmesidir. Milli ve manevi duyarlılık, fazla değil 5 yıl öncesi kadar olsaydı, bu seçimde AKP darmadağın olurdu. Ancak, zaman içinde milletin titreyip kendine döneceğini bütün dünya gördü. Bu dönüşe paralel olarak AKP defteri de kapanacak ve yerini Milliyetçi Hareket Partisi alacaktır. Bu seçimlerin sonucunun ortaya koyduğu gerçek budur ve aklı başında olan, insaf ve vicdanı bulunan herkes, bunu görüyor, bunu söylüyor.

MHP ve diğerleri

Oy oranları ile ilgili kapsamlı bir değerlendirmeyi rakamlar vererek İsmail Özdemir kardeşim kendi köşesinde yaptı. MHP 30 Mart’da siyaset tarihinde yer almaya başladıktan sonraki en yüksek oy oranına ve seçmen sayısına ulaştı. Bir önceki seçime göre seçmen olarak da, oran olarak da çok ciddi ve etkili bir yükseliş gösteren tek partidir. MHP’ye dönüşlerin kesinlikle kalıcı olduğu ve buna bağlı olarak güç merkezi haline geldiği düşünülürse, bir sonraki seçimin MHP ve diğerleri arasında geçeceğini şimdiden söyleyebiliriz.

İhanet ortaklığı hız kazanıyor

MHP’nin dalga dalga gelişinin telaşı, daha şimdiden ihanet yolcularını sarmıştır. İktidar partisi ve ortaklık kurduğu bölücü güruh büyük bir panik yaşamaktadır. Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik olarak açık ve aleni biçimde işbirliği için kolları sıvamışlardır. Yeni bir kirli ittifakla iki taraflı sonuç almayı deneyeceklerdir. AKP’nin hesabı elden kaçtığı anlaşılan Cumhurbaşkanlığını yeniden yakalayabilmektir, ortaklık kurduğu PKK ve uzantılarının hesabı ise iktidarın bu perişanlığından faydalanıp, kalan ihanet tavizlerini koparabilmektir. Özerklik kalleşliği ile birlikte sınır çizip bölünmenin önündeki engelleri kaldırmak ve İmralı’daki bebek katilinin dışarı salınmasını sağlayacak düzenlemeleri yaptırmak için daha ilk günden harekete geçmişlerdir. AKP’nin iktidarda kalabilmek ve Cumhurbaşkanlığını elinde tutabilmek için neleri feda edebileceği düşünülürse, Türkiye’yi nasıl bir ihanetin beklediği de kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.

Yakın tehlike

Biz eninde sonunda bu milletin gerçeği görüp, özüne döneceğini zaten biliyor ve söylüyorduk. Şimdi bu yol açılmıştır. Bütün endişemiz kayıpların telafi edilemeyecek noktalara ulaşmasıydı ki, bu tehlike hala ortadan kalmadığı gibi, daha da artmıştır. Bu yalan, talan ve ihanet düzeninin sonuna yaklaştığını görenler daha da acele edecekler ve son kozlarını oynamaya çalışacaklardır. Keşke bu millet bu tehlikeyi görerek, AKP’yi alaşağı etmekte daha aceleci davranabilseydi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.