DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Parçalı Bulutlu

Cumhurun Gönül Birliği, Zilletin Pişkinliği

04.12.2018
3.110
A+
A-

Cumhur İttifakı toplam oyunun 24 Haziran’ın gerisine düşmemesi çok önemlidir. MHP kazandığı belediyelerde çok önemli hizmetler vermiş ve bir marka haline gelmiştir. Bunun devam etmesi için ‘Üretken Belediyecilik’ sloganı ile yola çıkılmıştır.

31 Mart yerel seçimleri için aday adayı müracaatlarının tamamlanmasının ardından, gözler başta büyükşehirler olmak üzere gösterilen ve gösterecek adaylara çevrildi. Özellikle büyük önem arz eden İstanbul adaylarının bu hafta içinde netleşmesi bekleniyor. 3 büyük şehir, bu seçimlerin mihengini oluşturuyor. Buralar seçimin sonucu açısından da, siyasetin geleceği bakımından da kilit öneme sahip. Bütün partiler bunun farkında. Bunun için bu kadar ince eleyip sık dokuyor, en doğru ismi belirlemeye uğraşıyorlar.

ÜÇ BÜYÜK ŞEHİR

MHP, Adalet ve Kalkınma Partisi ile oluşturduğu seçim işbirliği çerçevesinde, Ankara, İstanbul ve İzmir’de kim aday gösterilirse gösterilsin, destek vereceğini ilan etti. Bu muhatabının elini önemli ölçüde rahatlattı. Ancak, seçmen bazında da kabul görecek isimler bulunması, elbette çok daha isabetli olacaktır. Ankara ve İzmir adayları açıklandı.İstanbul Büyükşehir için TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ı aday göstermesi kesinleşmiş durumda. Sayın Yıldırım bulunabilecek en doğru aday. İstanbul’u iyi biliyor. Saygın bir ismi var, birikimi ve donanımı yerinde. Başbakanlık ve Meclis Başkanlığı yapmış birisi olarak, protokolde yaşanabilecek sıkıntıları şimdiden düşünmesi de ciddi bir haklılık payı barındırıyor. Bir formül bulunacaktır.

ZİLLETTİN PİŞKİNLİĞİ

CHP-İP ortaklığı, ibret veren bir seyir izliyor. İşbirliğinden çok bir alışveriş yapıyorlar. Şehirler paylaşılıyor, isimler üzerinden al-ver pazarlıkları ediliyor. Defalarca görüştüler, ama bir türlü paylaşımı tamamlayamadılar. Seçmen bu işin neresinde belli değil. Diğer taraftan da HDP’yi kolluyor, bu terör uzantısı ile yaptıkları pazarlıkları gizlemeye uğraşıyorlar. Özellikle İstanbul’da, HDP’nin de onaylayacağı bir isim arayışındalar. Bütün gelişmeler milletin gözleri önünde yaşanıyor. Buna rağmen bir de çıkıp Cumhur ittifakına laf söylemeleri, pişkinlikte de son derece mahir olduklarını gösteriyor. Onlar HDP’yi merkeze alarak milletin ne dediğini, ne istediğini akıllarına bile getirmeden pazarlık edecekler, paylaşım yapacaklar, bu normal olacak. Hatta ne kadar demokratik olduklarını anlatıp bir de övünme payı çıkaracaklar. Ancak, Cumhur ittifakının gayet açık, net, hiçbir bir pazarlığa ve özel beklentiye dayanmayan, tamamen ülke menfaatleri esas alınarak yaptığı işbirliğine her türlü yakıştırmayı yapacaklar. Neymiş, karşılarında bir koalisyon varmış. Market alışverişi yapar gibi pazarlık ediyorlar, ilçelere varıncaya kadar paylaşımda bulunuyorlar, bu koalisyon olmuyor. Ama Cumhur ittifakının son derece seviyeli işbirliğine koalisyon yaygarası kopuyor. Milletin aklıyla alay etmenin de bir sınırı olmalı. Bu muhteremlere bir defa daha ve altını çizerek hatırlatalım: Siz Cumhur ittifakı için bir şey söylemeden önce, aynaya bakın. Yaptığınız ve yapacağınız yakıştırmaların tamamının boynunuzda asılı olduğunu göreceksiniz.

GÖNÜL BİRLİĞİ

Cumhur ittifakı içinde yapılan yerel işbirliğinin çerçevesi bellidir. MHP, daha önce belediye başkanlığı kazandığı Adana, Mersin, Manisa, Osmaniye, Karabük, Bartın ve Isparta gibi yerlerde yine iddialıdır ve adaylarını ittifaktan bağımsız olarak açıklamıştır. Sayın Cumhurbaşkanı üç büyük şehirde MHP’den alınan desteğe bağlı olarak bir karşı jestte bulunabileceklerini söylemiştir. Bu jestin ne olacağı elbette önemlidir. Görüşmeler devam etmektedir. Bu ittifak, gönül birliği ve ülke sevdası esaslıdır.Karar verildikten sonra bütün imkanlarla sahaya inilecektir. İşbirliğinin olduğu yerlerde de olmadığı bölgelerde de, yine ittifak ruhuna bağlı kalınarak iddialı bir seçim kampanyası yürütülecektir.

24 HAZİRAN’IN GERİSİNE DÜŞÜLMEMELİ

MHP’nin 31 Mart yerel seçimlerindeki hedefi gayet nettir. Öncelik, zillet ittifakına geçit vermemektir. Cumhur İttifakı toplam oyunun 24 Haziran’ın gerisine düşmemesi çok önemlidir. Bu sağlanırsa, zillet ittifakının söyleyeceği bir şey kalmaz. Diğer taraftan MHP kazandığı belediyelerde çok önemli hizmetler vermiş ve bir marka haline gelmiştir.Bunu daha pekiştirmek ve yerele damga vurmak hedeflenmektedir. ‘Üretken Belediyecilik’ sloganı ile yola çıkılmıştır. Bunun için adaylardan bulundukları yerler için düşündükleri projelerini şimdiden hazırlamaları istenmiştir.

ÜLKÜCÜ MESULİYETİN GEREĞİ

İlan edilen MHP adayları büyük bir inanmışlıkla ve şevkle sahadadır. Diğer büyükşehir, il, ilçe ve belde adayları için çok büyük bir ilgi vardır. En doğru adayı bulmak için sıkı bir çalışma yürütülmektedir ve en kısa zamanda yeni açıklamalar yapılacaktır. Sayın Bahçeli adaylara, “yozlaştırıcı, yıpratıcı telkin ve tesirlere karşı, fikir istikrarını, hayat biçimini ve çalışma çizgisini ısrarla sürdürebilecek yalın, ilkeli ve düzgün bir özel hayata sahip olmaya dikkat ediniz. Günlük hayatın ve dış tesirlerin yıkıcı etkisini süzecek ve ülküdaşlarımızın etkilenmelerini önleyecek koruyuculuğa sahip olunuz. Ülkücü mesuliyetinin gereği olarak kişisel ihtiraslarını terk etmiş bir ruhi arınmışlığa, temelini Türk kültürü ve İslam inancının oluşturduğu, eşref-i mahlukat olan insana ve insaniyete saygıyı ve hizmeti esas alan manevi olgunluğa, şehirlerinizde lazım olan mücadeleyi sürdürebilecek sabır, azim, sükûnet, kararlılık, alçak gönüllülük, fedakârlık, cesaret gibi çok özel hasletlere sahip olun” talimatı vermiştir. Bu talimatın gereğini yapmak sadece parti açısından değil, ülkemizin geleceği açısından da hayati önemdedir.

ORHAN KARATAŞ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.