Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

Cumhurbaşkanlığı Seçimi İçin En Büyük Avantaj MHP’de

07.04.2014
A+
A-

İSMAİL ÖZDEMİR

Yerel Seçimleri geride bıraktık, artık yeni gündem Cumhurbaşkanlığı seçimi.

Birbirine bağlı, birbirini doğrudan etkileyecek ve kaderini belirleyecek 3 aşamalı seçim maratonunun ilkini aşıp, ikincisine doğru yol almış bulunuyoruz.

Yerel Seçim sonuçları önümüzdeki dönemin nasıl şekillenebileceğine dair önemli ip uçları veriyor.

Bu sonuçlar doğru okunduğu takdirde Türkiye’nin ufkunun nasıl olacağını ve özelliklede siyasi atmosferin nasıl şekilleneceğini söylemek mümkün.

* * *

Cumhurbaşkanlığı Seçimi, iki turlu bir seçim olacak ve seçimlerin ilk turunda %50’yi geçen aday olmazsa ikinci tura geçilecek. Burada da en çok oyu alan aday Cumhurbaşkanı olarak seçilecek.

Tablonun bilinen yüzü bu.

Bilinmeyen yüzü ise siyasi dengelerde saklı.

Dediğimiz gibi bunu tahlil edebilmek içinde en sağlıklı veri hali hazırda önümüzde duran sonuçlar.

Henüz kesinleşmese de yerel seçim sonuçlarına göre yaklaşık olarak AKP %43, CHP %26, MHP %18 ve BDP+HDP %6,5 oy almış durumda.

Hal böyle olunca AKP ve çevresine pineklenmiş medyanın yoğun propagandasına rağmen Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda Recep Tayyip Erdoğan’ın son derece sıkıntılı olduğu görülüyor.

Ne ilk turda nede ikinci turda AKP’nin göstereceği adayın seçilmesi konusunda bir kesinlik söz konusu değil.

Aksine son derece büyük bir belirsizlik var.

* * *

Cumhurbaşkanlığı Seçimi’ni belirleyecek faktörlerden birincisi bu.

İkincisi ise kimlerin aday olacağı!

Hem Yerel Seçim sonuçları açısından, hemde buna bağlı olarak Türk Milleti’nin AKP iktidarı ve Recep Tayyip Erdoğan ismine duyduğu güven kaybından ötürü Türk Milleti, hiçte AKP’nin ummadığı bir sonucu ortaya koyacaktır.

AKP her ne kadar altını çaldırmak istemese bile, sonuçlara bakıldığında, doğru ve objektif olarak incelendiğinde bunun aksinde bir değerlendirmenin olamayacağı açıktır.

* * *

AKP’nin göstereceği adayın kim olacağı sorusunun cevabı da ortaya çıkmaya başladı.

Görünen o ki, henüz açıkça ilan edilmese de Erdoğan’ın buna niyeti var.

Hem Erdoğan’ın Yerel Seçim sonrasına yaptığı konuşmasına bakarak, hemde Bülent Arınç’ın geride bıraktığımız günlerde açık açık Erdoğan’ın ismini söylemesini dikkatlerde bulundurarak bunu söylemek mümkün.

Abdullah Gül’ün de, Erdoğan’ı kast ederek Cumhurbaşkanlığı konusunda “birbirimize sürpriz yapmayız” demesi ise bir başka dikkat çeken gelişme.

Erdoğan’ın da Gül’ü destekler tarzda verdiği cevaba bakılırsa, AKP adayının kendisi olacağı şimdilik en yüksek ihtimal olarak değerlendirilebilir.

* * *

Bu dönem içerisinde dikkatlerden kaçmaması gereken açıklama ise AKP’nin yol arkadaşı olan BDP’den gelmiştir.

Malum ihanet sürecinde “birbirlerini üzecek” her adımdan sakınan AKP-PKK-BDP-İmralı-Kandil çevresinin ortaklığının Cumhurbaşkanlığı Seçimi için de süreceği her hali ile belli.

BDP’li Pervin Buldan’ın, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığını kast ederek yaptığı açıklamasında “kendi istedikleri adımları AKP’nin atması halinde” Erdoğan’ı destekleyebilecekleri mesajı vermesi aslında bu desteği çoktan verdiklerinin işaretidir.

Çünkü 1,5 yılı aşkın süredir, giriştikleri ortaklığı hep bu türden, benzer ifadelerle sürdürüp, birbirlerini desteklemekten geri durmamışlardır.

Burada terörist başı-PKK-BDP’nin Erdoğan’a verdiği mesaj açık ve nettir.

“Ver özerkliği, al Cumhurbaşkanlığını” mesajı çoktan AKP’ye iletilmiş ve kabul görmüştür.

AKP’nin hali hazırda Cumhurbaşkanlığı için açıkta olan %7’lik oy oranının bir bölümünü buradan sağlamak istediği açıktır.

* * *

Peki Türk Milleti buna ne diyecektir?

Bu sorunun cevabı da 30 Mart Yerel Seçimleri’nde saklı!

AKP’nin neden 2,5 milyonu bulan oy kaybı yaşadığının cevabı da burada bulunuyor.

Kaldı ki günden güne kötüye giden ekonomik tablo da bu oy kaybını fazlalaştıracaktır.

Burası işin püf noktasıdır.

Yerel Seçimlerde 2011’e göre oyunu 2 milyon 300 bin civarında artıran ve %18 civarında oy alan, birçok ilde ikinci parti olan ve oy trendini sürekli artırdığı gözlemlenen MHP’nin, Cumhurbaşkanlığı Seçimi için kilit ve merkezi noktada olduğu açıktır.

Öyle görünüyor ki MHP’nin sahip olduğu potansiyeli, Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda eşsiz bir konumdadır.

Sahip olduğu oy potansiyeli ve siyasi merkezdeki ağırlığı ile MHP, oy oranını günden güne artırdığı gibi politikaları konusunda kazandığı destekte git gide artmaktadır.

Dolayısıyla Ağustos ayı içerisinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde en büyük belirleyici gücün MHP olacağı her hali ile ortadadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.