Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

Cumhurbaşkanı Seçimi Ve Toplumsal Gerçekler

30.05.2014
A+
A-

İsmail Özdemir

MHP Lideri Devlet Bahçeli Cumhurbaşkanı Seçimi için önerdiği “çatının” inşaasını sürdürüyor.

Toplumun gerçeklerine inanarak ve toplum vicdanıyla hareket ederek kucaklayıcı bir anlayışla istişarelerini sürdürüp, yoluna devam ediyor.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve mevcut halde Cumhurbaşkanı makamında bulunan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaret ederek başlattığı çalışmaları aynı tempo ve heyecanla sürüyor.

Demokrasiye olan inancının gereğini yansıtarak MHP sadece hayatta olan Cumhurbaşkanlarını değil, halkın kendi iradesi ile seçilmiş, darbeyle bu makama çıkmamış, halkın içinden gelenleri ziyaret etmiştir.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in ziyareti ile de halkın iradesinin temsil organına varılmıştır.

* * *

Sayın Bahçeli bu ziyaretlerinin akabinde meclis dışında olsa da, Türk siyasi tarihinde önemli yer tutmuş diğer partileri ziyaret etmiştir.

Saadet Partisi (SP), Büyük Birlik Partisi (BBP), Demokrat Parti (DP) ve Demokratik Sol Parti (DSP) ziyaretleri ile “Türkiye’nin bütünleştiği ve kucaklaştığı” imajını gittiği her durak ile beraber vermesi, son derece önemli ve anlamlı olmuştur.

Türk Milleti’nin Cumhurbaşkanı’nı seçmek için, Türk Milleti’ni temsil eden herkesin bir araya gelmesinden ve ortak görüş beyan etmesinden daha güzel ne olabilir?

Millet bir araya gelip kendisini ve devletini temsil edecek en yüksek makam için müşterek duruş sergilerken, bunun ne anlama geldiğini iyi düşünmek gerekir.

Sayın Bahçeli’nin önerisi ve girişimiyle Cumhurbaşkanlığı’na yönelik ortaya çıkan tablo, Türk Milleti’nin birlik ve bütünlüğünün gereğini yerine getirdiğidir. İşte meseledeki toplumsal gerçekliğin başında bu durum geliyor.

* * *

Böylesi dönemler taraf ve kişilerin gerçek yüzlerinin, aslında nerede bulunup nereye hizmet ettiklerinin görülmesine de vesile olur.

Türk Milleti’nin sergilediği bu birliktelikten kim rahatsızsa, kim bu duruşun karşısındaysa, milletin kucaklaşmasını kim içine sindiremiyorsa, işte onun Türk Milleti’nden yana taraf olduğundan bahsedilemez.

Bir tarafta milletine olan sorumluluğunun gereğini yerine getirerek, milletin hepsini temsil edecek Cumhurbaşkanını seçme konusunda “aynı çatı” altında buluşma iradesi gösteren MHP, SP, BBP, DP, DSP ve CHP varken, diğer tarafta PKK ve Recep Tayyip Erdoğan!

Zira Türk Milleti Cumhurbaşkanı seçimlerine yönelik birliğinin gereğini her manada yansıtırken, ilk turda farklı isim çıkarsalar da ikinci turda aday olacağı şimdiden belli olan Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyecek olan sadece PKK-HDP-BDP var.

Adalet ve Kalkınma Partisi’ni genelleme yaparak Recep Tayyip Erdoğan ile aynı safta göstermedim.

Çünkü bu dönem gittiğim her şehirde, edindiğim izlenimlerde, görüştüğüm pek çok çevrede Adalet ve Kalkınma Partisi’ne oy vermiş olanların da MHP Lideri Sayın Bahçeli’nin fikirlerini paylaştığını ve doğru bulduğuna tanıklık ettim.

* * *

MHP’nin bu seçimde ne yaptığına dair üzerinde durulmayan, dikkat edilmeyen başka bir bakış açısını da yeri gelmişken sunmakta fayda görüyorum.

MHP Lideri Devlet Bahçeli Cumhurbaşkanlığı seçiminde toplumun gerçekleri ve vicdanı ile hareket ediyor diye başta söylemiştik. Ama bunun yanında aslında Sayın Bahçeli, Cenabı Allah’ın emrinin, dolayısıyla Yüce dinimiz İslamiyet’in ve Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’in sünnetinin de gereğini yerine getirmektedir.

Kur’an-ı Kerim’in 42. suresi olan Şûrâ suresinin 38. ayetinde geçen ve “İşlerini istişare ile yürütürler”, anlamına gelen (Ve emruhum şûrâ beynehüm) ilahi kelamı Sayın Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı Seçimi’ne yönelik ölçüsü olmuştur.

Bilenler bilir, aynı ilahi kelam dualarla 1920 yılında açılan meclisimizin duvarına da asılı haldeydi.

Ayrıca Sevgili Peygamberimizin “Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır” hadisinde buyurdukları söz “çatı aday” kavramının neyi ifade ettiğini açıklamaya başlı başına yetmektedir.

Dolayısıyla Sayın Bahçeli’nin, üzerindeki şaibe ve yolsuzluk iddialarının temizlenmediği sebebiyle Recep Tayyip Erdoğan haricinde herhangi bir Adalet ve Kalkınma Partisi mensubunun da Cumhurbaşkanı olabileceğini söylemesi bu anlamda iyi değerlendirilmelidir.

* * *

MHP İlahi emirlerin tümüne uyarak, milletin vicdanının sesine kulak vererek siyasi alanda tarihi bir girişimi başlatmıştır.

Dolayısıyla hiç şüphem yoktur ki böylesi iyi niyetli ve doğrulara uygun olan girişim hayırla sonuçlanacaktır.

Türk Milleti kendi Cumhurbaşkanı’nı dayatmalara ve şaibelere karşı, kucaklaşma ve bütünleşmeyle, doğrular ve vicdani kıstaslarla seçecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.