DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 100 yıllık rejim değil 200 yıllık kriz bitiyor!

05.02.2017
54
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 1923’te tercihini yaptığını belirterek, “Muhalefetin başındaki zat ikide bir ‘rejim’ deyip duruyor ya. Türkiye’nin böyle bir sorunu yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun anayasa değişikliğine ilişkin eleştirilerine cevap verdi. Erdoğan, Türkiye’nin 1923 yılında cumhuriyete geçerek rejim tercihini yaptığını, artık milletin böyle bir meselesi bulunmadığını belirterek, “Şu anda ana muhalefetin başındaki zat ikide bir ‘rejim mejim’ deyip duruyor ya, Türkiye’nin böyle bir sorunu yok. Rejim olayı artık 1923’te atılan adımla yoluna devam ediyor” ifadesini kullandı.

Karşılarına ben çıkarım

Cumhuriyetten geri adım atmaya çalışanların karşısında herkesten önce milleti ve milletle birlikte kendisini bulacağını vurgulayan Erdoğan, yönetim sistemi arayışının hangi rejim olursa olsun, son 200 yıldır devam eden bir mesele olduğunu kaydetti. Cumhuriyet döneminin darbelerle, muhtıralarla, krizlerle dolu olmasının mevcut yönetim sisteminin mükemmeliyetinden kaynaklanmadığını vurgulayan Erdoğan, “Dikkat ediniz burada eksikliği cumhuriyette veya demokraside değil yönetim sisteminde arıyoruz, aramak zorundayız çünkü doğrusu budur. Bu değişiklik paketi, asırlara sari yönetim sistemi arayışımızda yeni ve çok önemli bir reformun ifadesidir” diye konuştu.

Niye korkuyorsunuz?

Erdoğan, son incelemesinin ardından değişiklikle ilgili kararını vereceğini ifade ederek, “Milletin önüne gelmesinden niye korkuyorsunuz?” diye sordu.

“Cumhurbaşkanı olarak incelememi tamamladıktan sonra mesele milletimizin önüne gelecektir, sizin önünüze gelecektir. Artık söz de karar da milletindir, milletimizindir” diyen Erdoğan, milletten bu kararı kaçırmak isteyenlerin olduğuna işaret ederek, “Ya niye korkuyorsunuz? Bırakın millet versin kararı. ‘Hadi biz bunu millete gönderelim, havale edelim’ niye demediler? Milletten korkuyorlar da onun için ama halk galip geldi ve şimdi millete gidiyor ve millet de kararını verecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Her sistem kendi liderini üretir

“Cumhurbaşkanlığı hükümeti sistemi şahsım için değildir, şahsımla baki hiç değildir. Her sistem kendi liderini üretir. Türkiye’de Tayyip Erdoğanlar bitmez. Milletin yarısından fazlasının teveccühünü kazanmak zorunda olan bir cumhurbaşkanının bu sistemi kullanarak, yanlış yola sapma ihtimali yok.”

Her yaşam tarzı güvende olacak

“Ülkemizde artık milletin değerleriyle, tarihiyle kavgalı hiç kimsenin, ülkenin başına bela olma ihtimali kalmamıştır. Bu sistemde hiçbir etnik grubun, inanç grubunun yaşam biçiminin ortadan kaldırılması mümkün değildir. Çünkü yeni dönemde, devletin sahibi bizatihi milletin ta kendisidir.”

Tek tek anlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasa değişikliği teklifindeki maddeleri tek tek açıklayarak, cumhurbaşkanının Meclis denetiminde olacağını vurguladı. Yeni sistemde kanunun kararnameden üstün olduğuna da dikkat çeken Erdoğan, son derece demokratik bir yapı kurulacağını söyledi. Erdoğan, cumhurbaşkanının bundan sonra hesap vermekten kaçamayacağına da vurgu yaptı.

İftirayla çarpıtma yapıyorlar

Türkiye’de gündeme gelen her konuda aynı tavrı gösteren bir kesimin bulunduğuna dikkati çeken Erdoğan, müzmin muhalifler gibi sürekli çarpıtmayla, yalanla, iftirayla meselelerin ters düz edilmeye çalışıldığınıifade etti. Erdoğan, “Bu meselede de neye, niçin karşı çıktıklarını bilmedikleri ve ifade edemedikleri için tamamı yalan sloganlar üzerinden milletin kafasını bulandırmaya çalışıyorlar” dedi.

%69 bunları çıldırttı

Önümüzdeki anayasa değişikliğinin 2007’deki cumhurbaşkanını halkın seçmesine ilişkin referandumunun bir sonucu olarak gündeme geldiğini belirten Erdoğan, “21 Ekim 2007 yılındaki halkoylamasında, halkımız ne kadar, hangi oranda oy verdi? Yüzde 69. Bu yüzde 69 bunları çıldırttı” diye konuştu.

Aslolan yeni bir anayasa

“Açıkçası tıpkı 2007 reformu gibi bu anayasa değişikliği de eksiktir. Aslolan yeni bir anayasayı 80 milyon hep birlikte kafa kafaya verip inşa etmemiz, yazmamızdır. Milletimizin bu anayasa değişikliğine tarihi bir oranla ‘evet’ diyerek, yeni Türkiye’nin müjdecisi haline getireceğine inanıyorum.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.