“Çözüm Sürecine” Doğru Geriye Dönüş

28.04.2016
A+
A-

 

 

Geçen Cuma günü ezan okunurken camiye girdim. Hoca vaazına devam ediyordu. Devler reisine itaatten söz ediyordu. Aynen o şekilde ümmetin de başı olması gerektiğini söylüyordu. Terör örgütünü haklı kılan ayrımı yine hutbe de yaptılar. İnanın ki o an korktum. Allahım günah yazma dedim kendi kendime; çünkü iyi şeyler gelmiyordu aklıma. Namazdan sonra karşılaştığım arkadaşlara hazırlıklı olun, buzdolabına koydukları çözüm süreci yeniden gündeme getiriliyor, getirilmek için çalışmalar yapılıyor dedim ve korktum, ürktüm. Çünkü çözüm süreci dediler, analar ağlamayacak dediler, silahlar susacak dediler 1-2 yıl bir aldatmaca, kandırmaca, tabiri caizse reklamlar sonra, analarda ağladı, silahlar da susmadı… Güneydoğu Anadolu yıkıldı, yakıldı, terör dindirilemedi, susturulamadı.

Haksız çıkmayı, olmayı o kadar çok isterim; fakat yapılanlara, Amerika’ya verilen sözlere, söylemlere ve yapılmayanlara bakılırsa özüm süreci ülkeyi bir kez daha yıkmak için kapıda gibi.

Amerika’ya giden cumhurbaşkanının, Obama’nın tekrar çözüm sürecine dönün demesine zaten bitirdik demedik, buzdolabına koyduk demesi bu işin erişeceği noktayı gösteriyor. Cumalar hükümetin yapmak istediklerinin millete ilk belirtildiği yerler. Bu iktidar her ne planlıyorsa ilk olarak Cuma hutbelerinde bunu çaktırmadan imamlar vasıtasıyla anlatıyor.

Şimdi bunun basında da yansımasına bakınca pazıl tamamlanmış oluyor. Erdoğan her ne kadar PKK’nın karşısındaymış gibi görünse de… İktidar HDP’nin yanında iyi polisi uygulasa da, Kandil bir o yana, bir buyan yalpalayan açıklamalarda bulunsa da, bazı yancılar şehit haberleri çoğalınca milli konuşsalar da, hala silahların susmasından söz edenler ortalarda.

Türk Milletinden korkularından olsa gerek akiller nasıl sustuysa, akilleri bir araya getiren irade de Dolmabahçe’yi inkar ettiği gibibunu inkar etmeye kalkışsa da, hükümete yakın bir Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, “Çözümün yol haritası”ndan bahsederken “çözüm sürecine” geri dönmek için PKK’nın uygulaması gereken 5 maddeyi yazmış, buna göre:
1-Kandil terör saldırılarını bitirir.
2-Tek yanlı ateşkes ilan eder.
3-Silahlı unsurlarını sınır dışına çeker.
4-Sonra çözüm sürecinin başlaması yönünde bir deklarasyon yayınlar. Burada inisiyatifi hükümete bırakır. Gerekirse ikinci bir deklarasyon daha yayınlar.
5-Türkiye’ye yönelik silahlı mücadeleyi bitirmek için kongre toplayacağını ilan eder. Kongre tarihi açıklar.

Devletin PKK’ya karşı üstünlük sağladığını ifade eden Abdülkadir Selvi, “Şehit cenazelerinin gölgesinde biraz ürkek, biraz umutla çözüm sürecini konuşmaya çalışıyoruz. Ancak çözüm sürecinin başlayabilmesi için normalleşme sürecine ihtiyaç var” diyor.

Anayasa’da Türklük olmamalıdır, laiklik olmamalıdır diyerek Cumhuriyeti, Milli Devleti, Üniter Yapıyı helak etmek isteyenler, hala Oslo’da, İmralı’da yazı altına aldıkları maddeleri yeniden ısıtıp ısıtıp önümüze getiriyorlar.

Arkasından gelecek olan, “Analar ağlamasın, silahlar sussun, barış gelsin” gibi içi boş sloganlardır. Cuma günü ipucunu verdiler milliyetçilik yeniden ayaklar altına alınacak. Şu an ihtiyaç duydukları için, kendilerine ait televizyon kanallarında milli duyguları kabartan, okşayan, şehitler üzerinden yayın yapanlar, yakında Peygamberimizin veda hutbesini anlamadan milliyetçiliğe karşı kullanacaklardır.

Herkes anlamalı ki AKP iktidarı BOP eşbaşkanlığından ayrılmadığı müddetçe bu iş düzelmez. Çünkü uygulayacağı kendine ait projeler değil, emperyalist güçlerin yazdığı projelerin figüranı olmaktır.
Sağlıcakla kalın!
Fikri Atılbaz

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.