Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Çok Bulutlu

Çokyüzlüler Çoğalınca, İkiyüzlüler Bile Aranır Oldu

YILDIRAY CiCEK
Twitter: Yildiraycicek9 Instagram: yildiraycicek1944
08.10.2013
A+
A-

İkiyüzlülükten nefret ettiği bilinen Mehmed Âkif Ersoy bir gün dostlarına şöyle yakınır:

“İkiyüzlüleri sever oldum, çünkü yaşadıkça yirmi yüzlü insanlar görmeye başladım.”

Mehmet Akif’in bu ifadesi artık neredeyse hepimizin toplum içinde yaşadığı bir hali almıştır.

Gün geçtikçe toplumdaki ahlaki çözülmeye bağlı çok yüzlüler profili artmaktadır.

Kişi doğruluğu, dürüstlüğü tercih eden bir karakter taşıyorsa eğer, insanların çok yüzlülüğü karşısında ikiyüzlülük neredeyse ona daha sempatik hale gelmektedir.

Çünkü ikiyüzlü insanlar, çok yüzlü insanlara göre daha kontrol edilir haldedir.

İkiyüzlü insanlardan korunmada cephe iki yönlü iken, çok yüzlü insanlardan korunmada cephe tabi olarak artış göstermektedir.

Çok yüzlü insanların varlığı sosyal hayatı çürütmektedir. Onların münafıklığı, fitnesi topluma kötü örnek olmaları ve verdikleri zararlar, topluma dışarıdan verilen zararlardan daha büyüktür.

İkiyüzlülük T.D.K. sözlüğünde “ikiyüzlü olma durumu”, yani “özü sözü bir olmama durumu” olarak, çeşitli sözlüklerde ise “dürüst olmama”, “bildiğinden, inandığından ve olduğundan başka türlü görünme veya göstermeye çalışma”, “aldatmaya çalışma” olarak tanımlanmakta.

İkiyüzlüleri sözlükler böyle tanımlanırken, Mehmet Akif’in tarif ettiği “yirmi yüzlü” gibileri tarifte sözlükler bile zorlanmaktadır.

İkiyüzlülere bile hasret kaldığımız bir zamanda, öyle çok yüzlüler tanıdık ki!

Toplum içinde, insanlar için en tehlikeli model, ikiyüzlülükle yetinmeyip, çok yüzlülüğe geçiş yapan arızalı ve bozulmuş insan modelidir.

İkiyüzlüler ve çok yüzlüler toplum için şirret tiplerdir. Onların bulunduğu ve bulaştığı yerlerin, güvenin zedelendiği, şüphenin arttığı, fitnenin filizlendiği ortamlara dönüşmesi kaçınılmazdır.

İkiyüzlü ve çok yüzlülerle çıkılan her yolda ihanetle karşı karşıya kalmak kaçınılmaz bir sonuçtur.

Çok yüzlülerin sarıp-sarmalığı toplumumuzda, maskesi bol tiplere karşı sağlam refleksli olmak, güzel hasletlerin korunması ve yaşatılması açısından çok önemlidir.

Kimin yanında, kimin karşısında oldukları belli olmayan çok yüzlüler, her yerde, herkesle görünebilme yeteneğine sahiptirler.

Senin yanında onlara, onların yanında sana düşmandır. Besin kaynakları dedikodu ve fitnedir.

Adamlar tanıyorsun sabah başka maske, öğlen başka maske, akşam başka maske kullanıyor… Kişiye göre, ortama göre, zamana göre karakteri, kişiliği ve davranışları değişiyor.

Bunlar her durumda menfaatlerini korumak ve yeni menfaat alanları oluşturmak için yapıyorlar bunu.

İkiyüzlüler ve çok yüzlüler için “doğru söz” değil, atmosfere göre söz kullanma sanatı vardır. A ortamda, B ortamda, C ortamda hep birbirinden farklı sözler kullanarak, bulunduğu yerin kalıbına bürünürler.

Kişiliği ve şahsiyeti olmayan-oluşmayan bu tipler için dostluklar adına gelişen davranışlar değil, kendi menfaatleri adına gelişen diyaloglar söz konusudur.

İkiyüzlüleri bile aratan bu çok yüzlüler kendi menfaatlerini koruma konusunda çok azimli ve cesurdur.

Menfaatleri önünde engel teşkil edecek herkese karşı, her yolu denemek gibi metod arayışı ve uygulayışı vardır.

Tutarsızlık, çelişki, yalan, iftira, inkâr ikiyüzlülerin ve çok yüzlülerin en çok başvurduğu silahtır.

Çok yüzlüler, bu silahla toplumda birçok kişiyi yaralamıştır. Bunların silahından çıkacak çokyüzlü kurşunlardan korunmak için çelik iradeli ve zırhlı bir karakter sahibi olmak lazımdır. Bazen bu karakteri taşımak bile kişiyi korumaya yetmemektedir.

Çok yüzlülerden korunmak ve onlara karşı mücadele etmek dünyanın en zor uğraşıdır. Allah bunlar karşısında karakterli ve şahsiyetli herkese güç ve irade versin.…

Ne olursa olsun, herşeye rağmen gerek ikiyüzlülere ve gerek çok yüzlülere karşı mücadeleye devam etmek, şahsiyetli her birey için bir sorumluluktur.

Bu sorumluluk etrafında dikkatli ve şuurlu olmayı gerektirmektedir.

Mehmet Akif’in “İkiyüzlüleri sever oldum, çünkü yaşadıkça yirmi yüzlü insanlar görmeye başladım.” sözü acı bir serzeniştir.

İkiyüzlüleri sevmek adına değil, çok yüzlülerin artışını göstermek adına söylenmiş bir sözdür.

Ne ikiyüzlüleri sevelim, ne de çok yüzlülere prim tanıyalım…

Onların o arlanmaz maskeli suratları tükürülmekten başka hiçbir şeyi hak etmemektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.