Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Gök Gürültülü

Çok Ciddi Bir Siyasi Kavga Var

04.12.2013
A+
A-

Necdet B. Sivaslı

GAZİ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran, Türk ve Türklük kavramı ile ilgili bir açıklama yaptı. Bugüne kadar yaptığı çalışmalarla dikkatleri çeken Taşkıran, “Bugün Türk’üz diyerek övünüyorsak, bunu Atatürk ile kazandık. Bir akademisyen “Türk ırkı yoktur” demiş, bunun ciddiye alınacak bir yönü yoktur” dedi. Prof. Dr. Taşkıran ile birçok sempozyumda ve toplantıda birlikte olduk. Yaptığımız sohbetlerde hoca, bize Türk ve Türklerin geçmişi, bugünü hakkında çok aydınlatıcı bilgiler vermiştir. Konu ile de yakından çalışmalar yapıyor ve katıldığı birçok toplantıda da Türklük konusunda öne çıkan açıklamalarda bulunuyor.

“ATATÜRK İLE KAZANDIKLARIMIZ”

Günümüzde tartışma konusu yapılan “Türk”lük ile ilgili olarak Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran Hocanın açıklamalarını bu açıdan önemli bulduk. Açıklamalarını da satır başları ile sizlerle paylaşacağız.

Geçenlerde Antalya’da Büyükşehir Belediyesi ile Türk Ocakları Antalya Şubesi tarafından ortak bir toplantı düzenlendi. Bu toplantıya Prof. Dr. Taşkıran da davet edildi ve bir konuşma yaptı. “Olmasaydı ne olurdu?” başlığı altındaki konferanslar dizisinin ilki “Lider Atatürk ile Kazandıklarımız” konferansına Taşkıran’ın Türklük ile ilgili konuşması damgasını vurdu.

Önce şunu söyleyelim:

Türk ve Türklüğe hakaret edilmesi, küçümsenmesi, yok edilmeye çalışılması, Türk ırkının olmadığının savunulması tamamen Türk düşmanlarının kurmaya çalıştığı bir tezgâhtır. Acı ve düşündürücü olan, bu tezgâhçılara bugünkü Hükümetin sessiz kalması, meydan açması ve neredeyse teşvik etmesidir. Toplumu bölmeye yönelik bu kışkırtıcı ve provokasyonlar karşısında hiç kuşkusuz Türk kanı taşıyan herkes karşı çıkacaktır ve çıkmaktadır da. İşte, Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran, akademik sorumluluğu ve tecrübesi ışığı altında konuyu gündeme taşıyarak, Türk ve Atatürk bütünlüğünü kamuoyu ile paylaşmıştır.

BUGÜNKÜ SİYASİ KAVGANIN NEDENİ

Taşkıran’ın şu açıklamalarının altını çizmek istiyoruz:

” Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ne çok şeyler kazandırmıştır. Türk halkı, bu nedenle Atatürk’e bağlanmıştır, bütünleşmiştir. 1990’lı yıllarda Boğaziçi Üniversitesi tarafından yapılan bir ankete göre halkın, İslamiyet’ten sonra en büyük manevi değer olarak Atatürk’ü görmüştür. Ancak, günümüze baktığımızda Atatürk’ün halkın gözüne itibarlaştırılmaya çalışıldığını görmekteyiz. Ancak, bu beyhude bir çabadan öteye geçemez. Türkiye’de marjinal sayılabilecek çok küçük gruplar dışında Atatürk ve Cumhuriyet ile kimsenin derdi yoktur. O zaman bugünkü siyasi kavganın sebebi nedir ? Kavganın aslı şudur; bu kavganın sebebi daha çok demokrasi, daha çok insan hakları daha çok açılım ve barış söylemleriyle devletin temel niteliklerini değiştirmeye çalışanlarla, bir de buna ‘evet bunlar gereklidir ama bunlar bireysel temelde olmalı, etnik temelde bunları yaparsanız ülkeyi böler, parçalarsınız’ diyenlerin mücadelesidir. Bu çok ciddi bir siyasi kavgadır.”

“TÜRKLÜĞÜMÜZLE GURUR DUYUYORUZ”

Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran, AKP Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay’ın katıldığı bir panelde “Türk dediğin bir sentezdir. Türk diye bir ırk yoktur” açıklamasına da çok sert tepki göstermiştir. Prof. Dr. Taşkıran’ın bu tepkisini şu sözlerle dile getirdiğini de sizlerle paylaşalım

“Osmanlı’da Türk çok iyi anlamda değildi. ‘İdraksiz Türkler’ tabiri Osmanlı’da en çok kullanılan tabirdi. Osmanlı’da Türk aşağılanırdı. Osmanlı’da Türk’e ‘Eşek Türk’ denirdi. Biz şimdi ‘Türküz’ diye övünüyorsak bunu Atatürk’le kazandık. Biz milli devlet olmayı ve milliyetimizi, Türklüğümüzü korkmadan, cesurca söylemeyi de yine Atatürk ve arkadaşlarıyla kazandık. Dün bir akademisyen’Türk ırkı yoktur’ gibi bir laf etmiş, hiç ciddiye alınacak bir tarafı yok bunun. Atatürk ve arkadaşları bize Türklüğümüzle gurur duymayı sağladı.”

Biz, bu cesur açıklamalarından dolayı Prof. Dr. Taşkıran hocamıza teşekkür ederiz. Eminiz ki, Taşkıran’ı örnek alıp, takip edecekler de olacaktır. Nitekim Prof. Dr. Ümit Özdağ da yaptığı açıklamada “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunun temelini oluşturan Türk milliyetçiliği fikridir” demiştir.

Konuyu çok önemsiyoruz. Türk, Atatürk ve Cumhuriyet ile kavga edenlere gereken yanıtların, her ortamda verilmesinden yanayız. Hiç kuşkusuz konunun akademik yönü çok daha önemlidir. Bu konuda, daha detaylı bir yazıyı sizlerle buluşturacağız. Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran ile yapacağımız bir söyleşide en kısa zamanda bu köşede paylaşma dileklerimizle bugünkü yazımızı noktalıyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.