Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

“Çocuklarınızı askere göndermeyin!” çağrılarının sebebi ne?

11.02.2013
80
A+
A-

Muharrem Bayraktar

Türk milletinin ürettiği en güzel türküler arasında yer alır askerlik türküleri. Bu türkülerde aşk vardır, hasret vardır, sıla özlemi vardır, kahramanlık vardır. Dinlerken çoğunlukla gözleriniz dolu dolu olur. Elinizden mendili eksik etmezsiniz.
Mesela “Anadolu kadını” sevdasını askere gönderir ama bağrına taş basarak, “gözün arkada kalmasın, ben burada beklerim” diyerek şöyle seslenir talimdeki yiğidine:

“Asker yolu gözlerim
Günü güne eklerim
Sen git yârim askere de
Ben burayı beklerim

Çemberimde gül oya
Gülmedim doya doya
Asker yolu beklerim de
Gününü saya saya.”

Anadolu kadını cesurdur, yüreklidir, vatanına da yiğidine âşıktır. Doya doya gülmemiştir belki ama “vatanın bahtı gülsün” diye yavuklusunu askere göndermekten geri durmaz.
Askere gidip geri gelmeyen yiğide yakılan Erzincan yöresinin yürek titreten türküsünde de görürüz o “aşk ve sıla” özlemini:

“Eledim eledim höllük eledim.
Aynalı beşikte beşik beledim.
Büyüttüm besledim asker eyledim.
Gitti de gelmedi canan buna ne çare.”

Hem askerlik yapıp, hem de yardan uzak durmak zordur elbette. Tüfek başında, eli tetikte olan yiğidin aklı memlekette bıraktığı sevdasındadır. Çareyi komutanına yakarışta bulur:

“Oy miralay miralay,
Askerin alay alay.
Al kızları askere
Askerlik olsun kolay.”

Asker olmazsa, Anadolu olmaz, vatan olmaz, millet olmaz, toprak olmaz.
Askere gitmeyen erkeğe kız vermezler Anadolu’da.
Askerlik kurumuna en büyük darbe, Ergenekon Davası sürecinde vuruldu. Ordu içindeki darbecileri tasfiye adı altında başlayan süreç, Başbakan itirafıyla “göreve yollayacak komutan” bulamama noktasına geldi.
Ergenekon Davası’nın başlamasında kilit isimlerden bir Tuncay Güney idi. Tuncay Güney, açıklamalarıyla, konuşmalarıyla, ürettiği sahte belgelerle, çizdiği şemalarla yüzlerce komutanın hapse atılmasının baş mimarı oldu.
İşte bu Tuncay Güney, “askerin geldiği” durumdan hala tam tatmin olmamış ki yurt, dışında özenle korunduğu barınağından şu açıklamayı yaptı:
“Aileler çocuklarını askere göndermesin. Bugün Taksim’de yürümeyi bilmeyen 20 yaşındaki gençler askere gidiyor. 3 aylık eğitimden sonra tabutu geliyor. Ailesi de ‘Vatan sağ olsun’ diyor. Artık profesyonel orduya geçmenin zamanı gelmedi mi? Askerlik şubeleri kitlensin. Tepkilerini koysunlar, o zaman profesyonel ordu gelir.”
Tuncay Güney, “büyük bir askeri stratejist edasıyla” konuşuyor ve memleketin kurtulması için halka çağrı yapıyor: “Çocuklarınızı askere göndermeyin.”
Sadece paralı askerlerin görev yaptığı bir ordu, bu topraklarda asırlardan beri gücümüzün ve emniyetimizin kaynağı olan askeri yapının tasfiyesi demektir. Sadece vatan borcu duygusuyla silâhaltına koşan kişi ile para için üniforma giyinen kişi bir olabilir mi?
Tuncay Güney, “Taksim’de yürümeyi bilmeyen çocuklar askere gönderiliyor” diyerek “Hem Taksim’de yürüyüp hem de aslanlar gibi Cudi Dağı’nda savaşan askerlerimize hakaret ediyor aslında ama bunun görevi o.
Askersiz bir Türkiye oluşturulması onların en büyük emeli.
Sevr Anlaşması’nda da vardı bu “askerin tasfiyesi projesi.”
Sevr’de olmadı buradan verelim!
“Ergenekon Davası’nda” can simidi gibi sarılınan Tuncay Güney “çocuklarınızı askere göndermeyin” çağrısıyla aslında son birkaç yılda bu ülkede olup biten olayların nihai hedefini bize çok iyi anlatıyor.
Ama O ve O’nun gibiler ne yaparlarsa yapsınlar bu ülkenin “askerlik türkülerini” susturamayacaklar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.