Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

Cıvık Cıvık Gazeteci Fatih Altaylı’nın Dönüşü

YILDIRAY CiCEK
Twitter: Yildiraycicek9 Instagram: yildiraycicek1944
05.02.2013
103
A+
A-

Yıldıray Çiçek

“Haber Türk”isminde bir televizyon kanalı var biliyorsunuz pardon pardon gerçek ismi “Haber Kürt” olacaktı.

“ABD, İmralı, Erbil merkezli üretilen Kürtçülük nasıl meşrulaştırılır?”düşüncesiyle hareket eden ve onun propagandasını yapan bu kanalın sahibi, AKP ile iyi geçindikçe ihale alma noktasında her geçen gün elini güçlendiriyor.

“Haber Türk”adıyla kurulan sonra adeta “Haber Kürt” kanalına dönüşen bu medya kuruluşu artık AKP merkezli politikalara kendisini adamış gözükmektedir.

Geçtiğimiz hafta, Başbakan Erdoğan’ın Haber Kürt kanalında Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programına katılması ve o programda Fatih Altaylı’nın paslayarak sorduğu sorular, bu televizyon kanalının tam AKP yörüngesinde olduğunu göstermiştir.

Bu süreçte AKP’nin “Apo/PKK Açılımına” en çok destek veren sözde Haber Türk , özde Haber Kürt isimli televizyon kanalıdır.

Haber Türk Gazetesindeki köşesinde Başbakan Erdoğan’ın programa katılmasının perde arkasını yazan Fatih Altaylı aslında yazısı içinde vurguladığı “Terörün sona erdirilmesine yönelik süreci sıkıntıya sokacak yönde bir program olmasın”şeklinde Başbakan Erdoğan’dan gelen uyarı cümlesini yazmasıyla da her şeyi özetlemiştir.

Fatih Altaylı , Sabah Gazetesi’nden kovulduğu günden beri AKP ile arasına mesafe koymuştu. Haber Türk’e geçtiği günden bu yana gerek televizyonunda , gerekse gazetesinde bu mesafeyi korumuştu. Çünkü kuyruk acısı büyüktü.

Bu mesafeyi koruduğu zamanlarda “Öcalan’ı kutsamak serbest, Cumhuriyet’i kutlamak yasak” başlıklı yazılar yazıyor ve AKP’nin ülkeyi getirdiği durumu “Ağzıma gelen kelimeleri zor tutuyorum.

Ama aptal değilim. Görüyorum, biliyorum, hissediyorum.

Bu ülke bizim doğup büyüdüğümüz, yetiştiğimiz, öğrendiğimiz, bildiğimiz ülke değil artık.

Burası Öcalan’ın posterlerini taşıyarak yürümenin serbest, Cumhuriyet pankartları, Atatürk resimleri taşıyarak yürümenin yasak olduğu bir ülke.”şeklinde tarif ederek, isyanları oynuyordu.

Recep Tayyip Erdoğan’da bu yazıyı yazan Fatih Altaylı’ya AKP grup toplantısından “Yazıklar olsun size. Bu nasıl köşe yazarlığıdır, bu nasıl haddini bilmezliktir.” diye sesleniyordu.

Köprünün altından çok sular aktı ve Fatih Altaylı da patronu Turgay Ciner’in menfaatlerini koruma adına Öcalan’ın kutsandığı günlere dahil oluyordu.

Fatih Altaylı , Recep Tayyip Erdoğan’ı Teke Tek programına davet ediyor ve bu süreçle ilgili soru sorulmaması emrini yerine getirerek adeta AKP Basın müşaviri gibi sorular sorup , Başbakan Erdoğan’ı ve AKP’yi yüceltme misyonunda yerini alıyordu.

Fatih Altaylı’nın gazetecilik geçmişi hep bu tür zikzaklarla doludur.

Mesela aynı Fatih Altaylı, 2002 yılında Recep Tayyip Erdoğan’ı “Tayyip Erdoğan Türk siyasetine uymuyor. Yakışmıyor. Sadece KİRLİ GEÇMİŞİYLE değil, YETERSİZLİKLERİYLE de yakışmıyor. Görülüyor ki yeni dönemde artık Tayyip’lere yer yok… Ben AKP’nin Tayyip ısrarını anlamıyorum. Bilgisi zayıf, deneyimi eksik, eğitimi yetersiz, yabancı dil bilmez bir adam. Demagogluk (laf cambazlığı) lider olmaya yetiyorsa amenna. Türkiye’nin önderi olacak adam değil. Bırakın onu, Türkiye’yi yönetecek çapta dahi değil… AKP, Türk siyasetinde yer almak istiyorsa alabilir. Ama başında Tayyip Erdoğan’la değil. Bu çok net.” cümleleriyle tarif ederken, bir bakmışsınız Türkiye’de Recep Tayyip Erdoğan’ı en çok öven gazeteciler arasına girmiş ve muhalefet kendisini o zaman “vıcık vıcık yağ akıtan gazeteci” sıfatıyla anıyordu.Fatih Altaylı geçtiğimiz hafta sunduğuTeke Tek programında bunu kendi davranışlarıyla bir kez daha ispatlamıştır.

Geçtiğimiz haftalarda Teke Tek programında Fatih Altaylı ve Levent Kırca arasında yaşanan şu diyalog bugünlerin habercisi gibiydi:

Fatih Altaylı:Ben salak mıyım?

Levent Kırca:Salaksın…

Fatih Altaylı:Tabi salağım…

Levent Kırca:Demin de “ben yalaka mıyım” dedin…

Fatih Altaylı:”Yalakayım” dedim

Türkiye’yi bu hale getiren maalesef iktidar yalakalığı yapan medya kuruluşlarıdır. AKP’nin en büyük kabiliyeti de bu tür kuruluşları iktidar gücüyle çoğaltmasıdır. Şimdi ihaleler peşinde koşan Turgay Ciner’in medya kurumlarının Türkiye batmış-tükenmiş umurunda olur mu?

Türkiye her manada tarihinin en büyük rezilliklerini yaşıyor ama medyada her şey güllük gülistanlık gösteriliyor. Niçin? Patronlarının menfaatlerini korumak için !

Menfaat dünyasında doğruya ulaşmak gerçekten zordur. Fatih Altaylı’da Teke Tek programında doğrulara ulaşma çabası vermeyerek , patronunun menfaatlerine giden yolu açmış ve hizmetini gerçekleştirmiştir.

Bir zamanlar “Öcalan kutsanıyor” diye feryat eden Fatih Altaylı’yı yakında ‘Haber Kürt’ün propaganda katkılarıyla ‘Öcalan’ İmralı’dan çıkıp, ‘Haber Kürt’ binasına gelip, tebrik ederse şaşırmamak lazımdır. Çünkü ‘Haber Türk’ ismiyle kurulup, ‘Haber Kürt’ olup Kürtçülüğe hizmet etmesinde Fatih Altaylı’nın katkısını tarih yazacaktır. Patron uğruna “Durmak Yok , Yola Devam” diyen birisidir artık (O)…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.