Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Çin, Tohti’yi Müslüman Ve Uygur Olduğu İçin

02.10.2014
A+
A-

UYGUR HUKUKÇU Dr. TÜRKEL : ÇİN, Dr.TOHTİ’Yİ SIRF MÜSLÜMAN VE UYGUR OLDUĞU İÇİN AĞIR CEZAYA ÇARPTIRMIŞTIR.

Çin yönetiminin, Uygur bilim adamı, Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri ve Müslüman Uygurların vicdani olarak anılan Doç.Dr.İlham Tohti’yi hukuksuz olarak ömür boyu hapis cezasına çarptırmasına karşı uluslar arası düzeyde tepkiler sürüyor.

ABD.’de yaşayan Uygur Hukukçu ve uluslar arası ilişkiler ve siyaset uzmanı Dr.Nuri Abdulhekim Türkel de Çir’in, Dr.Tohti’nın haksız cezalandırılmasına karşı tepkisini dile getirerek kararı kınadığını belirtti.

Dr.Türkel, Çin’in uyguladığı yargı aşamasını uluslar arası hukuk normları ile Çin’in kendi yasalarına göre değerlendirdi. Çin’in tutumunun Çin yasalarına ve hukuk prenbsiplerine tamamen aykırı ile hukuki temeli olmayan ve kabul edilemez bir karar olduğunu bildirdi.
Dr.Türkel, Hür Asya Radyosuna Dr.Tohti’nin cezası ile ilgili olarak görüşlerini şöyle ifade etti ; “ Dr.Tohti’nin bu yılın Ocak ayında yaşadığı Pekin’de tutuklanmasından hakkında Urumçi’de dava açılmasına kadar geçen sürede, kendisine uygulanan yargı süreci uluslar arası hukuk kuralları ve teamüllere tamamen aykırıdır. Bu süreç sadece uluslar arası hukuk kaidelerine değil,aynı zamanda Çin’in kendi yaptığı ve kabul ettiği yürürlükteki yasalar ve kararlara de aykırıdır. Onun yaşadığı ve çalıştığı Pekin şehrinde tutuklanması ve ardından Urumçi’de yargılanması ,Dr.Tohtı davasının yasal prensiplere göre değil, siyasi emir ve talimatlar doğultusunda cezalandırıldığının bir kanıtıdır. Dr.Tohti’ye verilen adil olmayan aşırı ceza , yargının yasalara göre değil, Çinli Politikacıların iradesine göre verildiğinin net ve açık bir ifadesi olmuştur.

Dr.Nuri Türkel, İlham Tohti’ye verilen ağır cezanın Doğu Türkistan’da Uygur aydın ve serhillere (Toplum ve kanaat önderlerine) verilen bir ikaz ve tehdit olduğunu belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü ; “ Dr.Tohti’nin mahkeme duruşmasına medya , müdahil ve katılımcı kabul edilmedi. Ancak,Çin yönetimi kendilerini destekleyen bazı yönetim yanlısı kişileri özel olarak davet etti ve onların duruşmaya katılmalarını sağladı. Bu durum ise, onların mahkemeden sonra onları Hükümetin propagandası için sermaye yapmak içindi. Nitekim karardan sonra da sadece ismi Uygur ve Müslümanca olan bu seçilmiş Çin propagandacıları ağzı bağlanarak konuşması engellenen ve savunmasız bırakılan Dr. Tohti’yi utanmaz ve sıkılmaz bir tavırla ve insafsızca suçladılar. Dr.Tohti’ye verilen bu adaletsız ve aşırı ceza, esasında Uygur bilim insanlarına,aydınlarına ve kalbinde insani ve milli vicdan duygusu taşıyan Uygur Toplum ve Kanaat önderlerine verilen bir uyarı niteliğindedir. Dr.Tohti davası,Çin’deki siyasi rengi en koyu olan bir davadır.Çin bu davayı “Kanun” örtüsününün içine gizleyerek uluslar arası topluma karanlık oyun perdesinin önünde “ aşırı açık bir sahne=görüntü” sergilemek istemiştir.” Dedi.

Hukukçu Dr.Nuri Türkel, Dr.Tohti’ye verilen ceza ile Nobel ödüllü Çinli muhalif yazar Liu Şav Bu’ye verilen cezayı karşılaştırıdi ve sözlerini söyle sonlardırdı, “ Dr.Tohti’nin Çinli muhalif yazar Liu Şav Bo’dan da daha ağır cezaya çarptırılması,onun Müslüman bir Uygur olmasındandır. Çin yönetiminin Dr.Tohti ile Çinli muhalif Liu’ye Uygun gördüğü cezalandırmanın farklı olması, gerçekte, Çin’in idaresinde yaşayan Halkların etnik Kimliklerine karşı tutumunun her sahada farklı uygulandığının açıklanması bakımından önemlidir. Dr.Tohti’nın müebbed hapisle cezalandırmasının en büyük sebebi onun Müslüman bir Uygur olmasından kaynaklanmaktadır. Esasında Dr.Tohti’nın dile getirdiği konuları Çinli muhalif yazar Liu de dafalarca dile getirmiştir. Günümüzde ise bu konuları Çinli Demokrat muhalif aydınlar, Hou Ciya Mo,Vang Li Şung ve Ting Biyav ve diğerleri de sürekli ifade etmektedirler. Çin’in Dr.Tohti’yi bu kadar ağır şekilde cezalandırması, aslında Uygurlara verilen açık bir uyarı ve ağır bir tehdit tir.” Şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.