DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Parçalı Bulutlu

CIA belgelerinde PKK-Suriye ilişkileri

03.02.2017
75
A+
A-

CIA tarafından gizliliği kaldırılarak erişime açılan belgeler arasında yer alan ve 1980’li yıllarda hazırlanmış birçok raporda Suriye’nin PKK’ya her türlü desteği sağladığı belirtildi.

CIA’in belgelerinde 1980’lerin başından itibaren ismi geçmeye başlayan PKK hakkında ayrıntılı bilgiler göze çarptı. PKK’nın ideolojik ve örgütsel yapılanmasının da aktarıldığı çok sayıda belge ve raporda örgüte destek olan ülkeler hakkında da bilgi verildi.

CIA belgelerinde İran-Irak savaşının çıkmaza girmesiyle elde ettiği dış yardımlarda artış sağlayan PKK’nın hayatta kalması için geniş boyutta dış desteğe ihtiyaç duyduğu belirtildi. PKK’ya yardım eden ülkelerin başında ise Suriye öne çıktı.

Suriye’nin başkenti Şam’daki ABD Büyükelçiliğinden gelen bilgilere dayanan Haziran 1985 tarihli “Çok Gizli” damgalı bir raporda Suriye rejiminin yapımına 1983 yılında başlanan Atatürk Barajı’ndan dolayı rahatsızlık duyduğu bildirildi.

Raporda, “Suriye’nin Türkiye’yi anlaşmazlık yaşadığı konularda baskı altında tutabilmek için PKK’yı desteklediği” bilgisi yer aldı.

PKK’YA DIŞ DESTEK

CIA, PKK hakkında 26 Ağustos 1985 tarihinde 12 sayfalık bir başka rapor daha hazırladı. Raporda PKK’nın tarihçesi, örgütün ideolojik yapılanması, Türkiye’nin Kürt meselesine bakışı ve terör saldırılarının yanı sıra PKK’ya yönelik “Dış Destek” başlıklı bölüm dikkat çekti.

Bu bölümde, PKK’ya destek veren ülkeler hakkındaki raporda yer alan bilgilerin büyük çoğunluğunun CIA tarafından erişime açılırken sansürlendiği göze çarptı. PKK’nın Kuzey Irak’ta faal olduğu ve İran tarafından desteklenen Kürt Hizb-i İslami partisi ile ittifak içinde olduğu belirtildi.

Aynı raporda Ankara’nın PKK’ya yapılan dış destek hakkındaki kaygılarına yer verilerek, Suriye’nin yanı sıra Libya’nın da PKK’ya dolaylı olarak destek olduğu bilgisi paylaşıldı.

TÜRKİYE’NİN HAKLI GEREKÇELERİ”

CIA’in 12 Şubat 1986’da “Suriye Tehdidi” başlığıyla hazırladığı bir başka belgede de Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkiler hakkında bilgiler paylaşılırken, iki ülke arasındaki siyasi farklılıkların her an “ciddi bir boyut” kazanabileceği ifade edildi.

Raporun “Terör Sorunu” başlığını taşıyan bölümünde Suriye yönetiminin Sovyet desteğiyle Kürt ve Ermeniler başta olmak üzere Türkiye karşıtı terör örgütlere yardım ettiğine yönelik Türkiye’nin bilgi aktardığı belirtildi.

Türkiye’nin tezlerinin haklı gerekçeleri bulunduğu vurgulanan raporda, “Suriyeliler açıkça Türkiye karşıtlarını barındırıyor ve biz Suriye’nin en azından Türkiye’ye karşı olan terörist faaliyetleri görmezden geldiğine inanıyoruz.” ifadesine yer verildi.

Raporda ayrıca Suriye’nin Irak’ta da PKK’ya yardım ettiği belirtilerek, “Suriye Irak’taki PKK unsurlarına fazlasıyla destek oluyor ve Suriye hükümeti Irak’taki Kürtlerin Türkiye’deki PKK unsurlarına yardım etmesini engellemeyi istese de bunu yapmakta güçlük çekebilir.” yorumu yapıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.