CHP’li Vekil; Terörle mücadeleye ‘SAVAŞ’ dedi

CHP’li Vekil; Terörle mücadeleye ‘SAVAŞ’ dedi
02.02.2020
A+
A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya Türkiye’nin terörle mücadelesinden ‘savaş’ politikası olarak bahsetti.

HDP ağzıyla konuşan ve Kürtlere en büyük zararı veren zihniyetin iki yüzlü tutumu da tepkiyle karşılandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, CHP Van İl Başkanlığı’nın Olağan Genel Kuruluna katılarak divan başkanlığı yaptı. Seçimlerde HDP ile gizli ittifak halinde olan CHP’li Kaya, kahraman Mehmetçik’in kar kış demeden terörle mücadelesini karalamaya çalışarak ‘savaş’ politikasından bahsetti.

CHP’li Kaya, “CHP Cumhuriyeti kuran partidir; artık bu bölgede tabela partisi olmaya tahammülümüz yok. Van’da da, Diyarbakır’da da, Şanlıurfa’da da, Mardin’de de, Batman’da da, Siirt’te de, Hakkari’de de, Bitlis’te de, Bingöl’de de, Şırnak’da da, Ağrı’da da halkın umudu biz olmalıyız.” dedi.

HDP AĞZIYLA KONUŞTU

Barışın umudu CHP’dir iddiasında bulunan ve terörle mücadeleyi ‘savaş’ politikası olarak yorumlayan Kaya, “Kürt sorununun, askeri yöntemlerle çözülemeyeceğini yaşadığımız acılardan öğrendik. Kürt sorununu savaş politikalarıyla, silahla çözmeye çalışmak, yaralarımızı derinleştirmekten öteye gitmeyecektir. Birbirimizi öldürmekle, tehditle, sivilleri, askeri, polisi öldürmekle Kürt sorunu çözülemez.” ifadelerini kullandı.

Kaya sözlerine şöyle devam etti:

Kürt sorununun ilacı; demokrasidir, insan haklarıdır, evrensel hukuktur, bağımsız yargıdır, adalettir! Adaletin Diyarbakır’da ayrı, Ankara’da ayrı tecelli ettiği bir ülkede barış olur mu? Evlatları ölmesin, öldürmesin diye gözyaşı döken analar arasında ayrım yapmak; acıları yarıştırmak, bir anayı kucaklarken, diğerini tekmelemek bize barışın kapısı açar mı?

Bizim tek hedefimiz ölmeden, öldürmeden barışa giden yolu hep birlikte bulmaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.