Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Parçalı Bulutlu

CHP’deki Hizipçiler Erdoğan’a Çalıştı

14.08.2014
A+
A-

Neval KAVCAR

‘Seçim niçin kaybedildi’ protestocuları, seçimin niçin kaybedildiğinin kanıtı. Tekerlek kırılınca yol gösteren çok olur. CHP içinde hizbi hortlamak için bula bula Cumhurbaşkanı seçimini buldular. Daha ilk andan itibaren, CHP içinde dizginlenemeyen bir kesim çatı adayı beğenmedi. Hatta kendimiz aday çıkaralım diye TBMM’de Deniz Baykal’ın katında toplandı.

O kalkışma durdurulsa da, aba altından sopa göstermeye devam edildi. Daha işin başında Baykal, Süheyl Batum, Bilgün Ayman Güler vs vs. İP, Oda.tv’nin içinde olduğu tezgâha gelip, kendi seçmenine kumpas kurdu.

30 Haziranda basına yansıyan haber şöyleydi. “CHP’de aralarında İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın da bulunduğu 21 milletvekili imza vermedi.”

‘Emine Ülker Tarhan’ın kendisini muhalif aday olarak gösterenlere ettiği teşekkür ise hafızalarda. Şimdi yine öne atıldığını görüyoruz, manifesto falan.

Günler boyunca CHP’de deklarasyon hazırlığı vs. denilerek, pişmiş aşa su katma becerisinin semeresini 10 Ağustosta aldılar. Kendilerine ‘Hizmet nişanı’ verilmesi yerinde olur.

Meselâ İstanbul milletvekili Melda Onur ne yazdı sitesine: “Attığım imza İhsanoğlu’nu değil, Kılıçdaroğlu’nu desteklemek amacını taşımakta ve bu kararda, partinin liderini yalnız bırakmamayı amaçlamaktadır.”

Erdoğan bir kumpas kursa emin olun, CHP’li vekillerin kendi seçmenine bu yaptığını yapamazdı. Perincek’in, arabasına binip çatı projesinin insicamını bozdular.

‘İhsanoğlu’nun adaylığını altı oka hakaret’ gören “Deniz Baykal, Osman Kaptan, Yıldıray Sapan, Metin Lütfi Baydar, Arif Bulut, Süheyl Batum, Emine Ülker Tarhan, Dilek Akagün Yılmaz, Birgül Ayman Güler, Hüseyin Aygün, İlhan Cihaner, Adnan Keskin, Oktay Ekşi, İsa Gök, Ümit Özgümüş, Şevki Kulkuloğlu, Fatma Nur Serter, Gökhan Günaydın, Ali Haydar Öner ve Aylin Nazlıaka” Erdoğan’ı Çankaya’ya taşıdı. Tarihe böyle geçecekler.

Milletvekili olamayacak Erdoğan’ın siyasete dahil olmasının önünü açan Baykal’ın, 2.si ‘İkiz Yasalar’ olmak üzere 3. vahim yaklaşım içindeki tutumu, siyasi ömrünü bitirmek anlamına geliyor.

***

CHP’Lİ AĞABEYLER SEÇMENİ SANDIKTAN KAÇIRDI

İstanbul’da sandığa gelmeyen milyonlarca seçmenin hangi partiden olduğunu bilmek için kâhin olmaya gerek yok. Sadece İstanbul’da Demirtaş’ı desteklemeleri için özendirilen CHP’li seçmen sayısı epeyce. Halk.Tv yorumcusu, Ekmeleddin Bey olmasa Demirtaş’ı destekleyeceğini söylüyordu.

Bizzat halk.tv, son haftaya kadar ısrarla, Gezici anket şirketini merkeze alıp seçmenler kaydı deyip umutsuzluk aşılamadı mı? Yine ısrarla, Erdoğan sonrası kim Başbakan olacak programlarını yandaş tvler ve yazarlarla, sanki AKP’nin kanalı gibi sürdürmediler mi?

Kime yaradı? Hepsine Erdoğan’ın kıl payı Cumhurbaşkanlığı kutlu olsun. Baykal’ın devlet adamı misyonu içinde hareket ettiği düşüncem de suya düştü.

Kemal Kılıçdaroğlu, elinden geleni yaptı. Koştu, çabaladı. Boykotçular, ‘inşallah ayağı sürçer’ diye bekliyormuş oysa. Tek kelime ile o çırpınırken, kuytulardan ‘kaybetse de gitse’ projeleri üretildi. Yazık. Farklı partilerin uzlaşmasını, parti içi hesaba kurban ve heba ettiler, kınıyorum onları.

Kırk gün boyunca gizlenen, CHP seçmenini yozdurmak içinse hiçbir fırsatı kaçırmayan bu güruha Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı hayırlı olsun.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, CHP’nin fazla kan kaybetmemesi için olup bitenin vebalini MHP’ye yükleriz kumpasını kurmayı da ihmal etmediler. ‘MHP tabanı AKP’ye kaydı’ diye sürekli tekrarlayarak, kendi tabanlarına ‘kaybetmenin sorumlusu olarak MHP’yi göstermek istediler. O günlerde bu konuyla ilgili yazılmış sürü ile yazım var.

Seçimin son haftasında, Gezici araştırmayı Halk.Tv’ye çıkarıp ‘MHP tabanı kaydı’ demesine fırsat verdiler. Sonra, CHP tabanı da kaydı, dendi. O söylem moral bozmaz mı? Kime yarar? Alın işte İstanbul’da sandığa gitmeyen seçmen acaba kimin seçmeni olabilir?

Siyasi partilerin bir araya gelerek sinerji oluşturma çabası, CHP içi klik mücadelesi ve çatıya dahil olup elini taşın altına koymaktan kaçan partiler sebebiyle boşa gitti. Uzlaşılmasaydı, MHP-CHP bir araya gelemedi ondan oldu diyecek çevre, uzlaşılınca bu defa adayı beğenmedi. İçlerine sinmedi falan.

Süheyl Batum sorumlu ‘Kılıçdaroğlu’ demeye getiriyor, oysa ‘sorumlu’ genel merkezin aldığı karara kazan kaldıranlardır. Dışarıdan alenen durum böyle görünüyor.

Devlet yardımları ile Erdoğan’a bağımlı hale getirilen seçmen ve CHP’li küskünler, Erdoğan’ın yolunu açtı. CHP seçmeninin bir bölümü boykotu seçerken, Kürt kökenlilerde ‘Selahattin Demirtaş’ dedi.

Erdoğan’ın kıl payı da olsa kazandığı Cumhurbaşkanlığı, CHP’li küskünler ve sandığa küsen seçmenin eseri.

***

Hezimetin bir nedeni de Erdoğan’ın yardımla kendisine bağladığı maaşlı seçmen kitlesi oysa.

Cemaat Cumhurbaşkanlığı seçiminde sanki fabrika ayarlarına döndü. Bunun neticesi, bilhassa Erzurum ve Kütahya’da, Erdoğan oyları patladı. Bunda Gül’ün partinin başına geçebilirim telkini etkili olmuş olabilir. Meselâ SP’nin 21.000 oyu Erzurum’da kime gitti?

Bu seçimin bir stratejik çalışması da, oylarını Erdoğan’a vermeyecek olanların Demirtaş’ta toplanması idi. Öyle olmasa Demirtaş’ın oy oranı %5-6 civarında kalacaktı. CHP içindeki Kürt kökenli seçmen, bir şekilde Demirtaş’a yönlendirildi.

Neticeye gelirsek, çatı aday içine sinmeyenlere, İP’ye, Oda.tv’ye, Yeniçağ, Aydınlık Gazetelerine, yazarlarına, CHP’de kazan kaldıranlara, boykotçulara ‘Recep Tayyip Erdoğan’ hayırlı olsun.

Birçok okur ‘kına göndermekten’ söz ediyor fakat adreslerini partilerinden isteyin cevabı verdim.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.