Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Hafif Sağanak

CHP’de ‘Fabrika ayarlarına dönelim’ sesleri

CHP’de ‘Fabrika ayarlarına dönelim’ sesleri
23.07.2018
A+
A-

CHP’de olağanüstü kurultay için imza toplama çalışmaları sürerken, partide kişilerin değil politikaların ele alınması gerektiği itirazları gelmeye başladı. Haluk Pekşen ‘Türkiye Messi, Ronaldo aramamalıdır. İhtiyacımız takım oyunudur’ dedi

24 Haziran seçimleri sonrasında yaşanan yenilgi sonrasında CHP’de iç mücadele öne çıktı. Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce olağanüstü kurultay için imza kampanyasını başlatırken İnce yanlıları gerekli imzaya ulaşıldığını, Kılıçdaroğlu yanlıları ise ulaşılamadığını iddia ediyorlar. Seçim sonrası yenilginin nedenleri sorgulanmadan hemen kişilerin genel başkanlık mücadelesi içine girmeleri partide farklı tepkileri de beraberinde getirdi. Partide “CHP fabrika ayarlarına dönmeli. Kişilerden önce kafalar değişmeli” diyenlerin sayısı yükselirken, apar topar lider değiştirmenin partinin içinde bulunduğu durumu değiştirmeyeceği belirtiliyor.

Kemal Kılıçdaroğlu yönetiminin izlediği politikaların belli olduğunu, Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecinde yaptığı açıklamaların da Kılıçdaroğlu’ndan farklı olmadığını kaydeden CHP’liler, önce politikaların masaya yatırılması, belirlenen politikalara uygun bir genel başkan ve parti yönetimi belirlenmesi gerektiğini ifade ettiler.

Eski CHP Meclis Grup Başkanvekillerinden Ali Nejat Ölçen CHP’nin 1972’den itibaren kurucu felsefesinden ve “Altı Ok” tan uzaklaştığını, bugün yaşananların da bunun bir sonucu olduğunu vurguladı. Geçmişte Partide önemli görevler üstlenmiş ve hala Parti Meclisi üyesi olan CHP’lilerin görüşleri de özetle şöyle:

KURULUŞ FELSEFESİ

Eski Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen: CHP ideolojik olarak fabrika ayarlarına dönmelidir. Kuruluş felsefesini yeniden kendine ilke edinmelidir. Son dönemlerde partinin içine düştüğü sıkıntıların nedeni kuruluş felsefesinden uzaklaşmasıdır. Asıl mesele oy alacağım diye yanlış işler yapılmasıdır. Ecevit yüzde 42 oy alırken bu tür işler yapmamıştır. Parti kuruluş felsefesine dönmeli, kadrolarını da buna göre belirlemelidir. Sıkıntının şahıslarla kadir düşünülmesi yanlıştır. Genel Başkan adayları önce ne yapacaklarını, projelerini, izleyecekleri politikaları kamuoyuna açıklamalı parti tabanı da ona göre tavır belirlemelidir. ‘O gitsin ben geleyim’ anlayışı CHP’ye çözüm getirmez.

MESSİ, RONALDO ARAMAK

CHP Parti Meclisi Üyesi Haluk Pekşen: 24 Haziran seçim sonuçları ortada. Önceki, bir önceki, ondan önceki seçimlerde yapılanlarla sonuç alınamadıysa yeni şeyler yapmak lazım. Ama yeni şeyler için önce başarısızlığın nedenlerinin iyice araştırılması gerekli. Bunun için de kurultay iyi değerlendirilmeli. Birinci gün Genel Başkan adaylarının konuştuğu, ikinci gün delegelerin oy verdiği kurultaylardan kurtulunmalıdır. 10 günlük kurultaylar yapılmalı, bütün konular enine boyuna tartışılmalıdır. Atatürk Kurtuluş savaşı öncesinde Erzurum, Sivas, Amasya kongrelerini yaptı. Sonra Ankara’da Meclis’i kurdu. Bu kongrelerde politikalar, sonra da bu politikaları uygulayacak kadrolar belirlendi. CHP Atatürk’ün bu tutumunu belirlemelidir.

Türkiye Messi, Ronaldo, … aramamalıdır. İhtiyacımız takım oyunudur, programdır. Türkiye’de toplumun bütün kesimlerinin beklentisi var. Ama CHP’nin bu beklentileri karşılayacak programı da yok kadroları da. Bu “yok”larla hedefe gidilemez.

BU KAFA İLE OLMAZ

Eski CHP Meclis Grup Başkanvekili Kemal Anadol: Şu anda CHP’nin asıl sorunu kişilerin değişmesi değil. Partinin ideolojisi sorgulanmalı. Bu yapılmadan atılacak adımlar yanlışlara yeni yanlışlar eklemeden başka sonuç vermez. CHP kurucu felsefesinden uzaklaştı. Önce yapılması gereken bunun düzeltilmesidir. Arkasından buna uygun kadrolar belirlenmeli ve liderini çıkarmalıdır. Şu andaki genel merkez yönetimi CHP’nin geçmişine düşman bir kadro. Sezgin Tanrıkulu, Mehmet Bekeroğu, … Genel Başkan Kılıçlaroğlu da 1930’ların CHP’sini eleştiriyor. Bu kafa ile olmaz. Muharrem İnce de “Ben geleyim de ne olursa olsun” havasında. Böyle olmaz. 1947 CHP kurultayı 19 gün sürmüştü. Bütün konular uzun uzun tartışılmıştı. Şimdi de benzer bir çalışmaya ihtiyaç var.

GEÇİCİ ‘ABİ’ YÖNETİMİ

Eski Milletvekili Ömer Süha Aldan: CHP sadece kişi değiştirerek sonuç alamaz. İntikamcı duygularla hareket edilmemeli. Kişilerden önce CHP’nin kafasını, bakış açısını değiştirmesi, kurucu felsefesine geri dönmesi lazım. Şu anda partide iki grubun mücadelesi öne çıkmış durumda. Oysa partinin içine düştüğü durum henüz bilimsel olarak incelenmiş değil. Bu nedenle parti tabanında mevcut yönetime de muhalefete de tepki artıyor. Önce İlçelerden başlayarak partinin tüm organları seçim yenilgisini tartışmalı ve nedenlerini tespit etmelidir. Bunlar yapılmadan yapılacak bir kurultaydan sağlıklı sonuç alınamaz. Bana göre parti bir “abi” başkanlığında ara dönem yaşamalı. Hatalar tespit edilmeli, yeni politikalar belirlenmeli. Sonrasında da buna uygun bir yönetim seçilmesi için kurultaya gidilmelidir. Bunlar yapılırsa parti zaten kurucu felsefesine dönecektir. Parti tabanına güvenmek lazım. Türkiye sıkıntılı günlerden geçiyor. Tabanın kaygısı ile yukarıdakilerin kaygıları çok farklı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.