CHP ve İYİ Parti’ye HDP şantajı

CHP ve İYİ Parti’ye HDP şantajı
21.05.2020
A+
A-

CHP ile HDP arasında geçtiğimiz yerel seçimde yapılan ittifakta büyük kriz meydana geldi. HDP’liler CHP’den kayyımlara karşı çıkması konusunda baskı yapıyor ve aksi halde bir dahaki seçimde destek olmayacaklarını söylüyorlar. Baskıyı azaltmaya çalışan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise baskıyı azaltmak için üç gün önce açıkladığı “ekonomi öneri paketine” kayyım konusunu sıkıştırdı.

 

Koronavirüs gündeminin ağırlığı nedeniyle pek dikkat çekmese de siyaset kulisleri içten içe kaynıyor. 31 Mart seçimlerinde ‘ilke’ değil ‘rant’ ortaklığı yapan CHP-HDP ve İYİ Parti arasında derin çatlaklar oluşmaya başladı. Çatışmanın kaynağını HDP oluşturuyor. İstanbul, Ankara, Hatay, Adana, Antalya, Mersin gibi büyükşehirlerde CHP-İYİ Parti’nin gizli ortağı olan HDP, nimet paylaşımı için artık ittifakın alenileşmesini ve bir adım ileri taşınmasını istiyor. Terörle bağlantılı belediyelere yapılan kayyum atamaları HDP’yi bu isteğinde daha da ısrarcı yapıyor. Yerel seçimlerde kazandığı 3’ü büyükşehir, 5’i il 45’i ilçe 12’si de belde olmak üzere 65 belediye kazanan HDP, kayyum atanan 51 belediye için CHP’den destek bekliyor.

 

KCK’dan CHP’ye çağrı

 

Hem PKK hem de HDP bu isteğini medya önünde sesli bir şekilde dillendiriyor. Geçtiğimiz hafta Iğdır ve Siirt’in de aralarında olduğu 5 belediyeye kayyım atanmasının ardından terör örgütü PKK’nın çatı yapılanması olan KCK’dan CHP’ye çağrı geldi. KCK’dan yapılan yazılı açıklamada, içinde CHP, İYİ Parti ve marjinal sol grupların da yer aldığı sözde ‘demokrasi güçleri’nden yardım istendi: “Demokrasi güçleri bir bütün olarak bir araya gelmeden bu iktidara karşı etkin bir mücadele verilemez. O zaman bu iktidara karşı her an mücadele içinde olmak, tek ve en doğru yoldur.

 

İmamoğlu’na açık tehdit

 

PKK’nın diğer bir yan örgütü HDK da (Halkların Demokratik Kongresi) aynı tonda bir açıklamada bulundu. Cumhur İttifakı’na karşı örgütlü bir mücadele gerektiği iddia edilerek, yine CHP ve İYİ Parti’ye mesaj gönderildi: “Bu mücadeleyi inşa etmek için muhalefet güçlerinin zihninde tam bir berraklık olmalıdır. Demokrasi güçlerinin ittifakını kurmak ve dayanışma ağlarını güçlendirmek sorumluluğumuza bu anlayışla yaklaşıyoruz.” Kandil’in satır arası mesajları HDP’den önceki gün yapılan bir açıklamayla daha da netleşti. HDP’nin İstanbul Eşbaşkanları Elif Bulut ve Erdal Avcı, Ekrem İmamoğlu’na ‘kayyımlara sessiz kalırsan bir sonraki seçimde destek vermeyiz’ şeklinde okunabilecek açıklamalar yaptı.

 

‘Ses çıkartmaları şart”

 

PKK’nın bir yayın organına konuşan eşbaşkanlar İmamoğlu’nu böyle uyardı: “Demokrasi alanında mücadele eden her kurumun, partinin mutlaka bir söz söylemesi ve birlikte karşı çıkması lazım. Partimiz yerel seçimlerde AKP’nin kaybetmesi için stratejik oy kullandı. CHP, bizim oy ve katkılarımızla birçok büyükşehir belediyesini kazandı. Bu anlamda kayyumlara karşı susulması, bir söz söylememesi halk nezdinde bir rahatsızlık yaratıyor. İstanbul İl Örgütü olarak Ekrem İmamoğlu’ndan kayyumlara karşı bir açıklama bekliyoruz. İmamoğlu ve demokrasi güçleri bugün kalkıp yapılanların haksızlık olduğunu, kayyumların bir darbe olduğunu net bir şekilde söylemek zorundalar. İmamoğlu başta olmak üzere demokrasi güçlerinin ses çıkarmaları şarttır. Çünkü demokrasiyi güçlendirmenin tek yolu ilkeli ve tutarlı siyasettir.

 

Ekrem İmamoğlu büyük baskı altında

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘ekonomik öneri paketi’ açıklarken araya apar topar sokuşturarak “Seçimle gelen belediye başkanlarının seçimle gitmesi güvence altına alınmalı” çıkışı, CHP’nin üzerindeki baskının göstergesi oldu. Şimdi gözler İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na çevrildi. Yenilenen 23 Haziran seçimlerinde HDP’nin desteği ile kazanan İBB Başkanı’nın, Kandil ve siyasi uzantılarının baskılarına boyun eğip eğmeyeceği merak konusu oldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.