Chp İp İttifakı Çıkmaza Girdi

30.11.2018
A+
A-

CHP ile İP’nin yerel seçimlere yönelik ittifak çalışmaları tüm hızıyla devam ederken illeri paylaşmakta büyük bir çıkmaza girildiği belirtildi. İP’nin özellikle Ankara ve Antalya’yı istediği ve geri adım atmadığı iddia edilirken Kılıçdaroğlu ile Akşener de görüşme öncesi Balıkesir üstünden restleştiler.

CHP ile İP arasında yerel seçimde işbirliğine yönelik görüşmeler durdu. İki parti arasındaki yerel seçim görüşmelerinde Ankara, Mersin ve Antalya büyükşehir belediyeleri nedeniyle tıkanıklık yaşandığı öne sürülüyor.

İTTİFAK KURULMADAN KRİZ DERİNLEŞTİ

Yerelde işbirliğinin geleceğini, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İP Başkanı Meral Akşener önümüzdeki hafta yapacağı görüşme belirleyecek. Hürriyet’te yer alan habere göre; Yerel seçimler için CHP ile İP arasındaki teknik düzeyde ilk görüşme 16 Kasım’da İP Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın ile CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan arasında olmuştu. İkili geçen hafta da bir kez daha bir araya gelmiş ve Aydın görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, “Temel ilkelerin kararı konusunda mutabakata vardık” demişti. Aydın ve Tezcan, bu hafta görüşme yapmadı. Teknik görüşmelerin, Kılıçdaroğlu ve Akşener bir araya gelene kadar yapılmamasına karar verildi.

ANKARA, ANTALYA ÇIKMAZI

İddiaya göre, CHP ile İP üç büyükşehirde aday çıkartma konusunda anlaşmazlık yaşadı. İP, Ankara, Antalya ve Mersin’de kendi adaylarının desteklenmesini istedi. Bu talep CHP kanadında olumsuz karşılandı. Aydın ve Tezcan’ın yaptığı son görüşmede İP, Mersin’den vazgeçebileceğini, ancak Antalya ve Ankara üzerinde ısrarcı tavrını sürdüreceği mesajını verdi.

BALIKESİR RESTLEŞMESİ

Kılıçdaroğlu ile Akşener’in görüşmesinden bir gün sonra 14 Kasım’da CHP Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayının, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın olduğunu açıklamıştı. İşbirliği görüşmeleri devam ederken CHP’nin Balıkesir adayını açıklaması İP’de rahatsızlık oluşturdu. Balıkesir konusunda ikinci hamle Akşener’den geldi. Akşener geçen salı günkü meclis grubunda CHP’li Akın gibi milletvekili olan İsmail Ok’un, Balıkesir adaylığını açıkladı

KRİTİK KARAR

Teknik görüşmeler sona erse de iki liderin hafta başında bir araya gelmesi bekleniyor. Görüşme öncesinde işbirliği yapılabilecek illerle ilgili taslak bir rapor hazırlanacak ve illerin oy analizleri bir kez daha değerlendirilecek. Kılıçdaroğlu da kritik görüşme öncesi kurmaylarıyla bir araya gelecek. İki liderin görüşmesi işbirliğinin kaderini belirleyecek. Anlaşma sağlanırsa yol haritası belirlenecek, adaylar açıklanmaya başlayacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.