Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Cezasını Eskişehirli Çekiyor…

04.10.2016
A+
A-

 

 

MHP İl Başkanı Kadir Bıyık; “Kent merkezindeki belediyelerin CHP’li, iktidarın AKP’li olmasının cezasını Eskişehirli vatandaşlar çekiyor. Çözüm olarak siyasi kavgalar bir kenara bırakılarak seçim dönemlerinde her siyasinin verdiği hizmet sözünü yerine getirmesini bekliyoruz.”

RÖPORTAJ GÜRAY ATEŞ

MHP İl Başkanı Kadir Bıyık ile Eskişehir ve Türkiye’nin gündemini meşgul eden konularla ilgili röportaj yaptık. Bıyık; “iktidar partisinin Eskişehir’imize yatırım konusunda elle tutulur bir proje sunarak sonuçlandırdıklarını göremedik” dedi.
-Kendinizi kısaca tanıtır mısınız? Siyasete girişiniz nasıl oldu, ideolojiniz nasıl oluştu?
Eskişehir Çiftelerliyim. İstanbul Aydın Üniversitesi Yerel Yönetimler Siyaset bilimi mezunuyum. Halen Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler 3. Sınıfta okumaktayım. İngilizce bilmekteyim. Ticaretle uğraşıyorum. Türk İslam sentezini benimsemiş Ülkücü bir aileye mensup olduğum için çocuk yaşlarda Milliyetçi Hareket Partisi ve Ülkü Ocakları’yla tanıştım. İdeolojimin oluşmasında babamın çok büyük etkisi vardır.

 

 

Yaşam tarzı ve öğrettikleri ile kendimi Türk milliyetçisi olarak yetiştirdim. İlk resmi görevim 2006 yılında Çifteler Ülkü Ocağı Başkanlığı daha sonrasında 2011 de Ülkü Ocakları Eskişehir İl Başkanlı görevine atandım, 3 yıl gibi bir sürede bu görevi yaptım.
-Genel Merkez tarafından atanarak il başkanlığı görevine getirildiniz. Teşkilat içinde bunun yansımaları nasıl?
Milliyetçi hareketin teşkilat işlerinde dönem dönem görevden alma ve atama yapıldığını camiamız iyi bilir. Bende Sayın Genel Başkanımızın takdiri ile 13 Temmuz 2016 tarihinde İl Başkanlığı görevine getirildim. Ülkücü hareketin geleneğinden ve çekirdeğinden yetiştiğim için bu zamana kadar olumsuz bir tepkiyle karşılaşmadım.
-Olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Sizden içinde olduğu günlerde ülkemizin genel durumunu özetlemenizi istesek, neler söylersiniz?
Darbe kelimesini Türkiye de en iyi Ülkücü Hareket bilir. 12 Eylül 1980 tarihinde yapılan darbe en çok camiamıza zarar vermiştir. Vatanımızın bekası için canını veren şehitlerimiz ve gazilerimiz olmuştur. Cezaevlerinde işkence gören Ülkücü ağabeylerimiz o dönemin en fazla mağdur olanlarıdır. Bu sebepten dolayı biz darbenin her türlüsüne karşıyız. En kötü demokrasi bile darbeden daha iyidir. Sayın Genel Başkanımızda bu darbe girişimi esnasında net ve sert bir şekilde tavrını koymuştur.

 

 

Demokrasi mitinglerinde bizler kürsülerde söylediklerimiz hala bugünde geçerlidir. Sayın genel başkanımızın Yenikapıda söyledikleri Türk milletinin hafızalarında yer edecek tarihi bir konuşmadır. 15 Temmuz ve sonrasında siyasetin bir kenara bırakıldığı milli birlik ve beraberliğin olması gerektiği gibi en üst safada bütünleştiği günlerdir. Bundan sonra böyle bir girişim olurmu bilemem ama şunu söylemek isterim ki başka iktidar partisi olmak üzere tüm Türk halkı bu darbe girişiminden bir ders çıkartmalı ve süreç iyi okunmalıdır.

 

 

 

Ayrıca değinmek istediğim bir konuda yapılan FETÖ paralel yapı operasyonlarında kurunun yanında yaşında yandığını düşünüyorum. Devlet memurları ortada somut bir delil yok iken açığa alınıp ihraç edilmektedir. Suçluların iyi tespit edilip en ağır cezayı almalarını istiyoruz. Devletimizin yetkililerinden temennim hassas süreçten geçerken kimseyi mağdur etmemeleridir.
-Yerel siyasetle, Eskişehir ile devam edelim. Eskişehir’in başlıca sorunları hakkında ne düşünüyorsunuz, MHP’nin bu sorunlar için çözüm önerileri neler?
Eskişehir siyasetinde gündem hızlı değişiyor ve çok meşgul ediliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın birbirine karşı söylediği şeyler yaklaşık 10 gündür gündemi meşgul etmektedir. Tepebaşı’ndaki imar konusuyla alakalı bir konu bence bu kadar uzamamalıdır. Konu ile alakalı bilgi verildikden sonra iş Büyükşehir Belediye Başkanı kim olacak kavgasına dönüştü. Sayın belediye başkanları şehrin yerel yönetimlerinde sadece kendilerinin olduğunu ve sadece CHP’de kalacağını düşünüyorlarsa yanılıyorlar. MHP ve diğer siyasi partilerinin olduğu unutulmamalıdır.

 

 

Vatandaşlarımızın yaşadığı büyük problemlerden birisi de kentimizde yağmur yağdığında şehir felç oluyor. Çevre yolu tıkanıyor, tramvaylar çalışmaz hale geliyor. Şehrin içerisinde büyük bir trafik ve park problemi var. Halen bir çözüm üretildiğini göremiyoruz. Daha birkaç gün önce Sütlüce’de küçük Mustafa Enes sulama kanalına düşerek hayatını kaybetti. Kenar mahallelerdeki kanalların çevresi çocuklar için çok tehlikeli. Bu alanların bir an önce çevresinin korunaklı bir hale getirilmesi gerekmektedir. Mahallelerde alt yapı sorunları çözülemiyor. Sadece kent merkezindeki bazı alanlarda çevre düzenlemesiyle belediyecilik olmuyor. Ayrıca iktidar partisinin Eskişehir’imize yatırım konusunda elle tutulur bir proje sunarak sonuçlandırdıklarını göremedik.

 

 

 

Sanıyorum ki kent merkezindeki belediyelerin CHP’li, iktidarın AKP’li olmasının cezasını Eskişehirli vatandaşlar çekiyor. Çözüm olarak siyasi kavgalar bir kenara bırakılarak seçim dönemlerinde her siyasinin verdiği hizmet sözünü yerine getirmesini bekliyoruz. Vatandaşlarımızın da vaat edilen çalışmaların takipçisi olması gerektiğini hatırlatıyoruz.
-Şehrimizde yerel gündem CHP ve AKP odaklı ilerliyor. MHP’nin şimdiye kadar yeterince etkili olmadığı yönünde eleştiriler var. Başkanlığınızda bu durum değişecek mi?
Bizler daha yeni göreve geldik ve şehir siyaseti ile alakalı politikalarımızı belirledik. Bunu çok yakında vatandaşlarımızda görecek. Bizden önceki başkanlarımızda gerek yerel gerek genel siyasetteki söylemleri hep olmuştur. Bizler de şehrimiz medyasının bize yeterince yer vermediğini ve ön plana çıkartmak istemediğini düşünüyoruz.

-MHP’de hep bahsedilen “küskünler” konusu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu kitleyi yeniden kazanmak mümkün mü? Partinize gönül verenlere bir mesajınız olacak mı?
Bizim teşkilat anlayışımıza göre kimse partimize küsmez. Küskünler diye de bir grubumuz yok. Beklentileri ve menfaatleri olan kişiler zaman içerinde istediklerini bulamayınca camiamızdan ayrılmış ve ikballeri nerde ise o siyasi partinin içerisinde olmuşlardır. Sonrada biz MHP ye küstük eski ülkücüyüz gibi bir takım manasız terimler kullanarak kendilerine önem arz ettirmeye çalışmışlardır. Ülkücü Hareket’in hafızası bu şahısları çok iyi bilmektedir. Partimizin içinde siyasi politikamıza muhalefet olanlar vardır ve bu muhalefet her siyasi partide mevcuttur. Ülkesini seven bu ülkenin menfaatlerini her şeyin üstünde gören tüm vatandaşlarımızı MHP çatısı altında toplanmaya çağırıyorum. Gün bir ve beraber olma günüdür.
2019 yerel seçimleri yaklaşıyor. Diğer partiler şimdiden seçim çalışmalarına başladıklarını belirtiyor. Peki, MHP bu seçimlerde ne kadar iddialı olacak?
Siyaset iddia işidir. MHP ilimizdeki tüm belediyelere taliptir ve tamamın da iddialıdır. Teşkilatlarımız yerel yönetim politikalarımızı seçmenlere iyi anlatmaları gerekmektedir. Eskişehir yerel siyasetinde ‘MHP belediye alamaz’ propagandası yapılıyor. Bu sayede partimize oy veren vatandaşları ‘şu parti alacağına bu parti kazansın’ diye yönlendirmeler yapılıyor. MHP seçimi kazanamadıktan sonra hangi partinin kazandığının pek bir önemi yoktur. Günden güne yerel seçimlerde yükselen bir oyumuz vardır. Bununda en büyük örneğini 2014 Yerel Seçimlerinde gördük. Takdir vatandaşlarımızındır.

 

Kaynak:sonhaber

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.