DOLAR 6,0488
EURO 6,5654
ALTIN 306,6
BIST 120.562
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Çok Bulutlu

Cerabuls hayati önemdedir

23.08.2016
50
A+
A-

 

 

Türkiye’nin neden amansız bir kuşatmaya alındığını, içerden çökertilmek için bütün ihanet yapılarının aynı anda harekete geçirildiğini anlayabilmek için dışarıdaki gelişmeleri de yakından takip etmek gerekiyor. Özellikle Gaziantep’deki son kahpe saldırı, çok önemli mesajlar içeriyor. Bu mesajları vermekte kullanılanlar kalleş terör örgütleridir, ama kanlı planın asıl arkasında olanlar,BOP’un sahipleridir.

OLAN TÜRKİYE’YE OLUYOR
Bölgedeki paylaşımın finaline gelinmiştir. Herkes payına düşeni alabilmek için bütün imkanlarını seferber ediyor. ABD artık kendini gizleme gereği dahi duymadan BOP yolunda her şeyi göze alıyor. Rusya karşı ataktadır ve olup-bitene sessiz kalmayacağını açıkça göstermektedir. Bu tepişme sırasında olan Türkiye’ye oluyor. Çünkü bütün hesapların gelip dayandığı yer Türkiye’dir. Türkiye olmadan hiçbir hesabın tutması mümkün değildir. Dolayısı ile önce Türkiye’yi devre dışına itmek, bu olmuyorsa angaje tutmak, bu da olmuyorsa ikna etmek gerekiyor. Baskılamak ve dayatmaları kabul ettirebilmek için de terörü kullanıyorlar.Ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışıyorlar.Türkiye’nin buradaki direnci, tavrı ve rolü, bölgedeki gelişmeleri birinci derecede ilgilendirdiği gibi, kendi birliği, bütünlüğü ve geleceği açısından da hayati bir önem kazanıyor.

FETÖ, IŞİD, PKK BİRBİRİNİ TAMAMLIYOR
Suriye sınırımız, yıllardır sürdürülen yanlış, yetersiz ve teslimiyetçi politikalar sonucunda bataklığa dönüşmüştür ve buradan her türlü bela başımıza yağmur gibi yağmaktadır. AKP hükümeti, çok pahalı biçimde ve ağır bedeller ödeyerek nihayet bunu anladı. Yapılan itiraflar bir defa daha gösterdi ki, FETÖ ihaneti başarılı olsaydı, bunun en ağır sonuçlarını dış ilişkilerimizde ve özellikle de Suriye sınırında görecektik. Buradaki kargaşaya ve şartlara bağlı olarak Türkiye’nin kendi içinde de büyük sorunlar yaşaması kaçınılmaz olacaktı.FETÖ’ye koordineli halde Türkiye’ye saldıran PKK ve IŞİD’in yapmak istediği de aynı şeydir ve birbirlerini tamamlayarak gidiyorlar. Bu durum aynı zamanda bu kalleşlerin ipinin kimin elinde olduğunu ve hangi görevi üstlendiklerini de vahim şekilde ortaya koyuyor.

ESAD TAKINTISI
AKP’nin Suriye politikalarını gözden geçirmesi ve bir eksen değişikliğine gitmesi çok geç kalınmış da olsa yerindedir. PKK, IŞİD ve FETÖ başta olmak üzere, birçok konuda olduğu gibi, Suriye meselesinde de yine haklı çıkan biz olduk. Dönüp dolaşıp MHP’nin söylediği noktaya geldiler, ama bedeli Türk milleti canıyla ödedi ve hala da ödüyor. Önemli olan bundan sonra aynı hataya düşmemek ve doğruların arkasında durabilmek ve sonuca ulaştırmaktır. Esad takıntısının hiç olmazsa şimdilikbir kenara bırakılması iki ülkenin de ortak menfaatinedir.Nitekim, bunun yansımaları hemen ortaya çıktı. Rejim güçleri yıllar sonra ilk defa, PYD ile karşı karşıya gelmiştir. Haseke’nin Esad güçleri tarafından bombalanması, bütün dengelerin nasıl bir anda değişebildiğinin açık göstergesidir.

FIRAT’IN BATISI
BOP’un sahipleri Türkiye’yi terör örgütleri üzerinden üçlü bir kıskaca almak istiyorlar. Bunun altından kalkabiliriz. Önemli olan milli birliğin sürdürülmesi, dış politikadaki yanlışların terk edilmesi ve Türkiye’nin menfaatlerinin her şeyin önüne geçirilmesidir. Suriye sınırımızda bir PYD yapılanmasına hiçbir şartta ve ne pahasına olursa olsun izin verilmemelidir. IŞİD’den kaçarken PKK uzantısı PYD’ye yakalanmak felaket olacaktır. Münbiç’deki gelişmeler endişelerimizi son derece arttırmıştır. Cerabuls Türkiye açısından bir ölüm-kalım meselesi haline gelmiştir. Buranın IŞİD’den temizlenmesi elbette önemlidir, ama PYD’nin eline geçmemesi de bir o kadar önemlidir. Zira,Cerabuls’un bu ihanet örgütünün eline geçmesi durumunda Suriye sınırının tamamının PKK’nın kontrolüne geçmesinin yolu tamamen açılmış olacaktır.Bunun arkasından Kuzey Irak benzeri bir kukla devlet ortaya çıkacaktır ki, bu Türkiye’ninfelaketidir.Türkiye, Fırat’ın batısının, Cerablus-Azez hattının PYD’nin eline geçmemesini kırmızıçizgi olarak ilan etmiştir. Bu kırmızıçizginin silinmesi değil, daha da belirgin ve kalıcı hale getirilmesi şarttır.

GAZİANTEP ÖZELLİKLE SEÇİLDİ
Türkiye Cerabuls’unPYD’nin eline geçmemesi için açık ve kesin bir tavır koymuştur. Bunu sonuna kadar sürdürmek zorundadır. Gaziantep’deki kalleşlik IŞİD’in buradaki son çırpınışının tezahürüdür. Hala bölgede olduklarını, hala etkili olabileceklerini ve Türkiye’nin bu işlerin dışında kalması için bir mesaj verilmek istendi. Bunu yaparken hedefi çok iyi seçtikleri anlaşılıyor. Bir taraftan PKK’yı kışkırtmak, diğer taraftan Türkiye’de huzursuzluğu arttırmak ve dikkatleri başka yere çekmek hesaplanmıştır.Gaziantep gibi milli hassasiyeti yüksek bir ilimizi, bu kirli oyunlarına alet etmek istemişlerdir. Bu durum ihanet örgütlerinin birbirlerini nasıl tamamladıklarının, aralarındaki dehşet dengesinin dahi Türkiye üzerinden sürdürüldüğünün ibret veren yansımasıdır.

SÖZÜN BİTTİĞİ YER
Sözün bittiği yerdeyiz. BOP’un sahiplerinin ne düşündüğü, ne yaptığı bizi ilgilendirmez. Şu tesadüfe bakınız ki, Türkiye tarihinin en ağır kalleşliğini yaşarken sessiz kalan, hatta FETÖ ihanetinin bastırılmasından rahatsız olan ABD, sıra Suriye sınırında Türkiye’nin kendi menfaatlerini korumasına gelince Ankara’yı mesken tutmuşlardır. Biri geliyor, biri gidiyor. Bu da yetmiyor ABD’nin ikinci adamı yarın Türkiye’ye geliyor. Bir yol ayrımına getirildik.Çok şükür ki, milli birliğimiz tamdır ve Türk milleti her şeyin farkındadır.AKP hükümeti dik durmak zorundadır.

Orhan Karataş

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.