Çaya Genel Müdür değil Kanun gerek

28.11.2018
A+
A-

Son günlerde Rize kamuoyunda ismi  Çaykur  Genel Müdürlüğüne  yakıştırılan Şener Bülbül’ den konu ile ilgili olarak bir açıklama geldi.

Rize Doğal Kaynakları ve Yaban Hayatı Koruma Derneği (RİDOK) yönetim kurulu başkanlığı görevini de yürüten Şener  BÜLBÜL  açıklamasında şunları ifade etti.

Son günlerde şahsımı  Çaykur Genel Müdürlüğü makamına layık gören insanların, sosyal medya ve Rize kamuoyunda bu taleplerini ifade etmeleri  beni oldukça onore etmiştir. Beni bu makama layık görecek kadar seven ve güvenen herkese teşekkür ediyorum.

Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki; Makamlar istenerek ya da tavsiye edilerek elde edilecek yerler olmamalıdır. Bilgi, tecrübe ve liyakat esası gözetilmeden bir oldubitti ile elde edilen makamların sahiplerinden bir başarı beklenemez. Bu nedenle Çay İşletmeleri  Genel  Müdürlüğü koltuğunda oturacak isim öncelikle bu özelliklere sahip olan insanlardan seçilmelidir. İsimler tespit edilirken siyasi görüşleri  yada siyasi tercihleri bakılması gereken kıriterler arasında olmamalıdır. Bilgi, beceri ve liyakat gibi özellikleri ile ön plana çıkan bir Genel  Müdür, kurumu toparlar ve kurumun kısa sürede kâra geçmesine, ülke ekonomisine katma değer sağlamasına vesile olur.

Şimdi gelelim asıl meseleye. Çay tarımı  ve Çay İşletmeleri  Genel  Müdürlüğünün öncelikli  sorunu Genel  Müdür sorunu değil , bir sistem ve ÇAY KANUNU sorunudur. Çay tarımı ve Çaykur belli bir sistemi ve kanunu olmadığı için bu haldedir. Kişilerin ve kurumların keyfi  uygulamaları sektörü içinden çıkılmaz bir duruma itmiştir. Özellikle son dönemde özel sektöründe batma noktasına geldiği düşünülürse yarınlarda bizi büyük bir felaket beklemektedir.

Sorunlar tarladan(topraktan), bardağa kadar bilinmekle birlikte maalesef ciddi adımlar atılmamaktadır. Devlet özel sektöre rakip olurken kendi kurumunun zararını hazineden karşılamaktadır. Bu durumun bir sonucu olarak özel sektörle haksız bir rekabet içine girdiğinin ve neticelerinin hesaplanmamış olduğu anlaşılmaktadır. Bu yanlıştan derhal vazgeçilmelidir. Toprakta PH 4 ve altına inmekte, bitki yaşlanmış, vatandaş çiftçilikten uzaklaşmış, pazarda şikayetler  artmış, satışlar düşmüş, kaçak çayla mücadele ulusal eylem planı devreye girmemiş, kalite düşmüş, kazançlar kalmamış, Çay tarımı ve Sanayisi durma noktasında ve iflas etmek üzeredir. Bir türlü birleşmeyen STK lar ve Siyasi Partiler yüzünden çay sahipsiz ve kanunsuz bırakılmıştır. Bu süreç böyle devam ederse kısa zaman sonra çay sektörü ve Çaykur diye bir kurum kalmayacağından Genel Müdüre de ihtiyaç olmayacaktır. Bu yüzden önceliğimiz bir sistemin belirlenmesi ve çay kanununun acilen çıkarılmasıdır.

Kısa vade de; toptan satılan dökme çayda KDV%1’e indirilmeli ve çaya en az %15 lik bir zam geçişi yapılmalıdır. Maliyetler sürekli artarken yapılacak bu çalışma sektöre biraz nefes aldıracak ve umut olacaktır. Sezonda hammadde almak için kullanılan banka kredilerinde faiz desteği sağlanarak sektör canlandırılmalı ve üretime bağlı olarak istihdamın arttırılması hedeflenmelidir. Belirlenecek sistem dahilinde; sektörün ,paydaşların ve tarım arazilerinin eğitim ve rehabilitasyonu hedeflenirken sektöre bir standart getirilmelidir.Talebi arzından daha fazla olan bir ürüne sahip çıkmak zor olmasa gerek diye düşünüyorum.Sadece biraz samimiyet .

 

ŞENER BÜLBÜL

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.