Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Çatı Adaya AKP’de Destek Vermeli

20.06.2014
A+
A-

Orhan Karataş

Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nun çatı aday olarak ilan edilmesi, tarihinin en zor ve sıkıntılı dönemini yaşayan ülkemiz için daha şimdiden bir umut ışığı olmuş ve tansiyonu düşürüp bir rahatlama getirmiştir. Tanındıkça daha çok sahiplenilecek ve çok yüksek ihtimalle daha ilk turda seçilerek, bu rahatlamayı kalıcı hale getirecektir.

Söyleyecek bir şey bulamıyorlar

Çatı aday formülünü ortaya atan ve bunun içini dolduran MHP, önceki örneklerinde olduğu gibi, şimdiden bir defa daha ülkeyi krizden, yeni ve büyük gerginliklerden kurtarmış ve düze çıkarmıştır. Panik ve çaresizlik içinde çırpınan AKP, söyleyecek söz bulamıyor. İçi boş, yavan, ön yargılı bazı değerlendirmeler dışında, öze dair hiçbir şey söyleyememişlerdir ve söyleyemeyeceklerdir. Özellikle sayın başbakanın tavrı çok dikkat çekicidir. Karşısına çıkan herkese en ağır hakaretlerle, akla hayale gelmeyecek yakıştırmalarla, argo ve bozuk bir üslupla saldıran sayın başbakan, beylik bazı lafların ötesine geçememiştir. Daha da önemlisi ta Mayıs ayında ilan etmeyi düşündüğü adaylığını sürekli ertelemek ve son dakikaya bırakmak zorunda kalmıştır.

Karar veremiyor

Şu anda AKP’nin Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı belli değildir. 10 günden az bir süre kalmış olmasına rağmen, bir türlü karar veremiyorlar. Bunun tek ve kesin sebebi MHP formülünün işlemesi ve sayın Ekmeleddin İhsanoğlu karşısında alınacak yenilgiden duyulan korkudur. Başka türlü olsaydı, büyük şovlarla şimdiye kadar çoktan adayı ilan etmiş ve meydan okumaya başlamış olurlardı. Anlaşılan, sayın başbakan aday olup olmamayı tekrar gözden geçirmek gereği hissediyor. Bazı meslek kuruluşlarıyla örüşmelerinin ardından, Avusturya ve Fransa’da yapacağı toplantılar yeni bir nabız tutma ve zaman kazanmaya yöneliktir.

AKP’nin içi kaynıyor

Cumhurbaşkanı adayı olmak her ne kadar sayın başbakan için tek ve son çıkış kapısı olsa da, aday olmaktan vazgeçtiğini duyarsak hiç şaşırmayacağız. Aday olup da kaybetmek, zaten başlamış olan çöküşü çok daha hızlandıracak ve kısa sürede darmadağın olacaklardır. Kaldı ki, tekrar milletvekili ve dolayısı ile başbakan olma yolunu 3 dönem kuralı ile bizzat kapatmıştır. Her ne kadar, duruma göre vaziyet almakta çok usta oldukları için bu kararı birkaç saat içinde değiştirme imkanları olsa da, bu defa da parti içinde bu kurala bağlı olarak hesap yapanlar ayaklanacaktır. Bu ayaklanmanın işaretleri daha şimdiden gelmeye başlamıştır. Özellikle Bülent Arınç’ın başını çektiği bir grup harekete geçmiş ve yüksek sesle itirazlarını dillendirmiştir. Bazı AKP milletvekilleri için sarf ettiği “çok tecrübesizler, gıybet yapıyorlar” sözü boşuna değildir. Sayın başbakanın parti teamüllerinin aksine vekaleti Ali Babacan’a vermesi, zaten parti içinde var olan dehşet dengesini ve kaynamayı bir defa daha ortaya çıkarmıştır.

Zor durum

Sayın Erdoğan, aday olsa seçilemeyeceğini, olmasa izah edemeyeceğini görüyor. Son anda bir adaylık, “ben kimi istersem, siz onu seçersiniz” gibi tepeden bakan ve millet iradesini hiç sayan bir anlam taşıyacak ve zaten az olan şanslarını hepten yok edecektir. Sayın başbakan her anlamda zor durumdadır. Bütün bu değerlendirmelerimiz boş çıksa ve sayın başbakan aday olup seçilse dahi, AKP içindeki kaynamalar bitmeyeceği gibi daha da alevlenecek, bir de buna Cumhurbaşkanı yetkilerini kullanmadan doğacak çatışmalar eklenecektir. Bunun anlamı çok daha büyük gerginlikler, çok daha derin ayrışmalar ve belirsizliklerdir. Ülkenin böyle bir tabloyu kaldıracak ne mecali, ne de vakti var.

Çıkış yolu

Bütün bu tespitleri yapmamızın sebebi AKP’in özel hesapları yüzünden ülkeye yeni ve ağır bedeller ödetmesinden duyduğumuz endişedir. MHP’nin çatı aday formülüne dayalı olarak aday gösterilen sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek vermek, AKP için de bir çıkış yoludur. Sahip olduğu özellikler itibariyle AKP tabanın da, çatısının da gönül rahatlığı ile oy verebileceği bir isimden söz ediyoruz. Eğitimi, birikimi, liyakatı, ehliyeti, geçmişi, vizyonu, misyonu dahil, her neyi ölçü alırsanız alın, sayın başbakan ve mevcut Cumhurbaşkanı sayın Gül’de dahil, tamamından çok daha öndedir. Buna bir de milli ve manevi değerlere hassasiyet, dürüstlük ve kararlılık gibi çok ihtiyacını duyduğumuz özellikleri ekleyin. Cumhurbaşkanı olması durumunda bütün dünyada saygınlık uyandıracağı kesindir. Ülkenin itibarını ve saygınlığını yerlerde süründüren AKP için bundan daha iyi bir fırsat olabilir mi?

AKP tabanı destek verecek

Bütün bu sebeplerden dolayı, sayın İhsanoğlu’nun AKP tabanından çok büyük bir teveccüh göreceği kanaatindeyiz. Cumhurbaşkanlığı seçiminde, tehdit, baskı, kömür ve makarna, vaatler ve seçim rüşveti, menfaat hesabı gibi AKP klasiklerinin bir anlam ifade etmeyeceği ve vatandaşın bu defa kaygılardan uzak tamamen kendi vicdanıyla oy kullanacağı düşünülürse, desteğin beklenenden çok daha fazla olması kuvvetle muhtemeldir. Bütün bunlara sayın İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı döneminde parlamenter sisteme ve yasama, yürütme, yargı erklerinin ayrılığı ilkesine saygılı olacağını da mutlaka eklemek gerekiyor. Bunun anlamı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçilmesi halinde yaşanması kaçınılmaz olan iktidar partisiyle yetki kullanma çekişmelerinin ve buradan doğacak kaosun sayın İhsanoğlu ile yaşanmayacağıdır.

Bu fırsat kaçırılmamalı

Neresinden bakarsak bakalım, hep aynı yere ulaşıyoruz. Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığı AKP için de bir şans ve fırsattır. Aday göstermekten vazgeçtiklerini ve bu isme destek vereceklerini açıklamaları, kendi eserleri olan gerginlik, çatışma ve ayrışmayı azaltacak ve çok büyük bir rahatlama getirecektir. Güzel bir uzlaşma örneği olarak demokrasi tarihimize geçecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.