Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Çatı Aday Tamam

17.06.2014
A+
A-

Orhan Karataş

MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli’nin AKP’nin 12 yıllık yıkımı karşısında bir formül olarak ortaya attığı çatı adayın ne kadar isabetli olduğu, isimlendirmeyle birlikte bir defa daha ortaya çıktı. Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu, MHP’nin Cumhurbaşkanında aradığı bütün vasıflara sahiptir ve çok büyük bir kabul görmüştür.

MHP’nin tanımı

Sayın Bahçeli, çatı adayda aranacak formülünü ortaya atarken, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en yüksek mevkiisine yapılacak seçimin demokratik usuller, demokratik nezaket, demokratik sabır ve geniş kapsamlı mutabakatla sağlanması ülke ve millet menfaati açısından elzemdir. Bu itibarla 12. Cumhurbaşkanı seçiminin kriz ve karmaşadan uzak bir şekilde icrası, demokrasinin anlam ve ruhuna sadakatle ifası çok mühimdir. Çatışma kültüründen beslenen mihrakların, gerginlikten çıkar bekleyen taraf ve grupların Cumhurbaşkanı seçimine gölge düşürmesine mani olmak herkesin sorumluluğundadır. Milliyetçi Hareket Partisi öteden beri, Cumhurbaşkanı makamına oturacak şahsiyetin kucaklayıcı, kapsayıcı, kuşatıcı ve kuruluş ilkelerine bağlı olması gerektiğini savunmuştur. Bu itibarla yeni Cumhurbaşkanı adayının siyasi ve toplumsal zeminde kayda değer bir mutabakatla belirlenmesi, yani ortak çatı olarak tayin ve tespiti önemli olduğu kadar da hayati bir konudur. Türkiye’nin sürekli tahkim ve tahrik edilen cepheleşmeyle daha fazla meşgul edilmemesi, daha fazla yorulmaması, daha da zorlanmaması acil ve önşarttır.” Demişti. Çatı adayda bulunması geren özellikleri de, “milliyetçi, muhafazakâr, manevi değerlere sahip, laik ve demokrat özellikleriyle temayüz etmiş kıymetli bir isim” olarak açıklamıştı.

Tanıma uygun

Sayın İhsanoğlu, söylendiği gibi son anda ortaya çıkmış ve CHP’nin sunduğu aday değildir. Sayın Devlet Bahçeli “çatı aday” formülünü ortaya atarken, yaptığı tanımlama zaten adresi de gösteriyordu. Nitekim, biz yaklaşık bir ay öncesinde bu ismi biliyorduk. Ancak, sürecin tamamlanması ve yıpranmaması için dillendirmedik ve paylaşmadık. Ayrıca, formüle sıcak bakan CHP, BDP, DSP, DP ve SP gibi de bir saygısızlık yapmak istemedik. CHP’nin kendi içindeki değerlendirmelerden sonra sayın İhsanoğlu isminde mutabık kalması ile birlikte süreç tamamlandı ve açıklama yapıldı.

Yanaşmalar panikte

Başka hiçbir ölçüye gerek kalmadan, sadece yanaşma ve beslemelerin Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu ismini duyduktan sonra yaşadıkları büyük panik, seçimin ne kadar isabetli olduğunu anlamaya da, anlatmaya da yeterlidir. Ne tarafından baksalar söyleyecek tek bir kelime olumsuzluk bulamıyorlar. Büyük bir çaresizlik ve zavallılık içinde bir taraftan kararın isabetini kabul ediyorlar, diğer taraftan şans tanımayarak güya bir yerlere mesaj gönderiyorlar.

Emin liman

Açıklamadan sonra aldığımız tepkiler, daha şimdiden ülkede büyük bir rahatlamanın sağlandığını gösteriyor. AKP dahil bütün parti tabanlarından çok büyük bir ilgi ve destek olduğu kesindir. Yüksek ihtimalle Türk milletinin genelinin desteği ile birlikte ilk turda sonuç alınacak ve Türkiye, bu yalan, talan ve ihanet düzeni içinde hiç olmazsa, Cumhurbaşkanlığı köşkünde isabetli bir isim görerek, bir aydınlık ve emin liman bulabilecektir.

MHP yine soruna el koydu

MHP bugüne kadar ülkenin karşı karşıya kaldığı birçok krizi çözen ve ülkeyi rahatlatan bir parti oldu. 10 ve 11’nci Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bir kaosa dönüşmemesini sağlamış ve demokratik düzenin işlemesini sağlamıştır. AKP ile gelinen noktada ülke çok zor ve sıkıntılı bir döneme girmiş, içerde ve dışarıda kuşatılmıştır. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde sayın başbakanın tavrı ve üslubu, devletin bu en üst makamında bir gerginlik ve çatışmanın olmasında sakınca görülmediği ibret verecek biçimde ortaya çıkmıştır. Oysa Anayasamız Cumhurbaşkanını devletin başı olarak tanımlamıştır. Bu sıfatla devleti ve milleti temsil ettiğini, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetmekle görevli olduğunu belirtmiştir. Varlığını ve devamını kavga ve çatışma üzerinden sürdürenlerin böyle bir makamda bulunması, çok ağır ve yıkıcı sorunlar doğuracaktır. Dolayısı ile çatı aday formülü bu tehlikeleri ortadan kaldırdığı gibi, ülkenin yeniden itibar kazanmasını sağlayacaktır. MHP yine ülkeyi büyük ve sonu belirsiz bir badireden kurtarmıştır.

Hayırlı olsun

Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu, her anlamda Cumhurbaşkanlığına layık bir isimdir. Eğitimi, birikimi, kariyeri, milli ve milletlerarası saygınlığı çok yüksektir. Meslek hayatında ve temsil ettiği makamlarda çok büyük başarılar elde etmiştir. Hiçbir anlamda hakkında en küçük bir olumsuzluk bulunmamaktadır. İnançlı, milli, dürüst, saygın bir Cumhurbaşkanı olacaktır. Ülkemize ve milletimize şimdiden hayırlı olsun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.