DOLAR 6,0488
EURO 6,5654
ALTIN 306,6
BIST 120.562
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Çok Bulutlu

Casus” ve “Suikast

29.03.2018
3.112
A+
A-

Globalleşen dünya’yı, kutuplaşmaya sürükleyen olayların yaşanması, soğuk savaş rüzgârlarını yeniden sertleştirmektedir.

İngilizlerin Rus ajan Skripal’a suikast iddiaları Rusya ile İngiltere’yi karşı karşıya getirdi.

Bu gerilimin yarattığı etki ise Dünya ile Rusya’yı karşı karşıya getiren bir sürece girdi.

***

ABD, Almanya, Hollanda ve Fransa’nın ardından 14 ülkenin daha Rus diplomatları sınır dışı etme ve temsilciliklerini kapatma kararı ciddi bir hamledir.

Bu hamleye karşın Rusya’nın sert misilleme kararı ile soğuk savaşın ayak sesleri atmosferde yeniden yankılanıyor.

***

Rusya ile İngiltere arasındaki “Casus ve Suikast” tartışmaları Globalleşen dünyayı bir kez daha safların ayrıştığı bir dünya’ya dönüştürme ihtimali var.

***

İngilizlerin emekli kasabası Salisbury’de Rus ajan Skripal’e sıkılan sinir gazının dünyaya yayılıp, ABD başta olmak üzere 14 AB ülkesinin bu gazdan etkilenip “sinirli” hale gelmesi ilginç bir gelişmedir…

***

Mesele gaz mı?

Yoksa güç mücadelesi mi?

***

Bir casus krizinin Bu kadar büyük coğrafya’da tepki yaratması meselenin arka planında “gizli” bir hesaplaşmanın olabileceğini düşündürüyor.

***

Suriye’de yaşanan Rus-ABD gerilim, Kuzey Kore-ABD gerilimi, Çin ve ABD arasındaki gümrük duvarlarının yükseltilmesi meselesi bana göre dünya’da yeni bir saflaşmanın başlangıcını oluşturuyor.

Rusya’nın ve Kuzey Kore’nin meçhul balistik silahlar denemesi ve Çin ile ABD arasındaki ekonomik düello dünya’da yeni bir saflaşmanın önünü açan etken olmuştur.

***

Rusya ile Çin arasındaki işbirliği ve Hindistan’ın bu rotaya dahil olması, ABD ve İngilizleri karşı cephe haline getiren en önemli ekonomik etken olmuştur…

Meseleyi sadece casus krizi olarak görmek yanılgı olur.

Asıl sorun Askeri ve ekonomik cepheleşmenin yeni ayrılıklar yaratması ve yeni bir cepheleşme sürecini tetiklemiş olmasıdır.

***

Bu kapsamda, meseleye iki boyuttan bakmak da mümkündür.

***

Birincisi; Rusya’nın Ukrayna’dan başlayan macerası, Suriye serüveni ile sürerken, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye ekseninde yeteri kadar ilerleme kayıt edememesi Casus krizini gizli bir hesaplaşma aracına dönüştürdü.

***

İkincisi; Rusya’nın meçhul ve gelişmiş balistik silahlar denemesi ile Çin-Hindistan ve Avrasya parkurunda ekonomik güç elde etmiş olmasıdır.

Enerji koridorlarında yer kapan Rusya’nın güçlenme sinir gazının etkisini artırmış olabilir..

***

Rusya’nın bölgesinde askeri ve ekonomik işbirliği ile güçlenmeye devam etmesi, ABD ve AB rotasında endişe yaratmış olacak ki, İngiltere’nin hemen ardında 14 AB üyesi ülke Rusya ile karşı saflarda yer almaya başlamıştır..

***

Bu saflaşma dünya’yı nereye götürecektir?

***

İngiltere’de sıkılan sinir gazının dünya’yı bu kadar sinirli hale getirmesi ilginç bir gelişmedir.

AB ülkelerinin Salisbury saldırısını ardından İngiltere’nin yanında yer alarak Rus diplomatları sınır dışı etme kararı alması Ekonomik, siyasal ve sosyal anlamda ülkeler arası birçok ilişkiyi etkileyecek bir süreç başlatmıştır.

Bu süreçte gelebilecek yaptırımların dozunun ve boyutunun nelere mal olabileceği henüz netleşmemiştir…

***

Peki, Rusya ne karşılık verecek?

***

Rusya’dan gelen ilk tepkiler “sert karşılık” verileceği yönündedir…

Rusya’nın Washington Büyükelçisi “ABD, Rusya ile çok az kalan ilişkisini yok ediyor” sözleri ile ABD ile Rusya arasındaki gerilimin tırmanacağına işaret etmiştir..

Moskova ise “AB ülkeleri provakatif davranarak, körlemesine İngilizleri takip ediyor” dedi…

ABD- Rusya arasındaki gerilim sürerken, İngiltere ve 14 AB ülkesinin bu krizin içine girmesi meselenin boyutunu farklılaştırdığı için Putin’in ne cevap vereceği gerçekten merak konusudur..

***

Rusya’nın ciddi misillemede bulunacağı kulislerden yayılırken, Rusya ekseninde hareket eden ülkelerin takınacağı tutumda sorunun nereye kadar tırmanabileceği konusunda fikir verici olacak…

***

Casus krizinin küresel restleşmeye dönüşmesinin aslında geçmişten kaynaklı birçok alt başlığı da var.

Ortadoğu jeopolitiğinde yaşanan “gizli restleşme” ve enerji eksenli ekonomik kapışma dünyadaki kamplaşmayı hızlandırırken umarım dünya için güvenlik tehdidi yaratmaz.

Dünyayı hep güvenlik kuşağının ortasında tutmak gereksizdir.

Meselenin “başladığı nokta ile geldiği nokta” arasında endişenin katlanması endişe veriyor.

***

Mesela; Rusya’nın ciddi silahlar deneyerek, meydan okuması, ABD’nin 12 bin Km öteden gelerek Suriye’de kalıcı bir güç haline gelme girişimleri, arka planda İngilizlerin ve Fransızların Ortadoğu’da top çevirmeleri, Kudüs’ün statüsü konusundaki gerilim aslında kopuk olaylar gibi gözükse de özünde güç savaşının var olduğunu gösteriyor.

***

Bu güç savaşının dünya’yı nereye götüreceği hakkında çeşitli tahminler olsa da önümüzdeki sürecin çok ciddi olaylara sahne olabileceği kanaati yaygınlaşıyor.

Özellikle askeri ve ekonomik kamplaşmaların dünya’yı yeniden güçler savaşına götürmesi istenmeyen olayları düşündürüyor.

Yani dünyada akan kan durmayacak, Dünya’nın eskisi kadar huzurlu olmayacağı kanaatleri güçlenmektedir…

***

Bir ara not olarak; Amerikan-İngiliz ve İsrail üçgeninde gelişen olayları da izlemekte fayda vardır.

 

Mustafa ERTEKİN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.