Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

Çaresizliğin Hazin Tezahürü

18.07.2014
A+
A-

Orhan Karataş

Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en zor, en sıkıntılı, en yalnız ve ne acıdır ki, en itibarsız dönemini yaşıyor. Bu hazin durumu başta Erdoğan olmak üzere, iktidar sözcüleri ve yanaşmaları da kabul ediyor. Kimi “değerli yalnızlık” diyerek, bu acı tabloya trajikomik izahlar yapmaya uğraşıyor, kimi “tabi ki bizi sevmezler, doğruları söylüyoruz” gibi, kendilerinin bile inanmadığı sözlere bu milletin aklıyla alay ediyor.

Dostluk ve güven!

Bu söylenenleri ciddiye alırsanız, zannedersiniz ki, bütün dünya liderleri yalan söylüyor ve bütün ilişkilerini, dostluklarını bu yalanlar üzerinden kuruyorlar, sadece bizimkiler doğruları söylüyor. Oysa akıl ve izan sahibi herkes çok iyi biliyor ki, tam tersi oluyor. Uluslararası ilişkilerde güven ve ilke çok önemlidir. Muhatabınıza güven verirseniz, söylediğiniz arkasında durursanız, duruma göre vaziyet almazsanız, kısacası yalan söylemezseniz sizi ciddiye alırlar ve dostluklar kurarlar. Dün söylediğiniz bugün inkar ederseniz, söylediklerinizin tamamı havada kalırsa, içerde başka dışarıda başka konuşursanız, bir ciddiyetiniz kalmaz ve sizden uzak dururlar.

Niçin Türk konsolosluğu basıldı?

Ne acıdır ki, AKP’nin dış politikası bugün ciddiye alınmayan ve uzak durulan bir noktadır ve buna sebep olanlar, bir de kahramanlığa soyunmaya çalışarak, ibretlik durumlarını çok daha ileri götürüyorlar.Bırakın komşularımızı, dostlarımızı, müttefiklerimizi, terör örgütleri dahi AKP’nin söylediklerini ve yaptıklarını ciddiye almıyor ve bildiklerini okuyorlar. Milletin Cumhurbaşkanı adayı sayın Ekmeleddin İhsanoğlu, sahip olduğu büyük tecrübe ile bu hazin duruma çok titiz bir üslupla dikkat çekip, Türkiye’nin bunlara layık olmadığını ortaya koyuyor. Mesela, bölgede her ülkenin temsilcisi varken, IŞİD’in niçin Türk konsolosluğunu bastığını soruyor. İsrail’in alçak saldırılarını hatırlatıp, kınamalarda bulunuyor. Arap ülkeleri arasındaki itilaflar konusunda çok çarpıcı değerlendirmelerle birlikte, Filistin davası için yapılması gerekenleri sıralıyor.

Söylenmemiş sözlere cevap

Sayın İhsanoğlu’nun bu açıklamaları Türk milletinde büyük bir karşılık ve destek bulurken, iktidarda büyük rahatsızlık doğuruyor. Söylediklerine birebir karşılık verseler hiç itiraz etmeyeceğiz. Görev yaptığı dönemlerle ilgili bir şey bulamıyorlar. Kişiliği, karakteri, geçmişi ile ilgili bir şey söyleyemiyorlar. Büyük bir çaresizlik içinde çarpıtarak, söylenmemiş olanları söylenmiş gibi göstererek ve sözlerine farklı anlamlar yükleyerek suçlamalarda bulunuyorlar. Özellikle Dışişleri Bakanı’nın bir televizyon kanalındaki açıklamaları karşısında söyleyecek söz bulamadım ve bir defa daha “pes artık” dedim.

Ya bizdensin, ya düşmansın

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne tarihindeki en büyük yalnızlığı ve çaresizliği yaşatan bir bakanın, görev yaptığı her yerde ülkenin gururu olmuş sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nu sırf siyasi duruşu sebebiyle ve söylemediği şeyler üzerinden suçlamaya çalışması, bitmişliğin ve çaresizliğin bir başka tezahürüdür. Bizim de gözümüz, kulağımız, beynimiz, kalbimiz ve aklımız var. Bugüne kadar sayın İhsanoğlu’nun İsrail’e taraf olan, ülkenin menfaatlerine ters düşen, Filistin’i hedef alan, Esad’ı öven bir sözünü ne duyduk, ne gördük. Tam tersine Filistin için yapılması gerekenleri anlatıyor. İsrail’in kalleşliklerine dikkat çekiyor. Bölgedeki dengeleri hatırlatıp, BOP yolunda yeni bataklıklara saplanmamamız için yol gösteriyor. İşte bunları yaptığı için de AKP’nin hedefi haline geliyor. “Bizdensen, bizim söylediklerimize inanır ve onaylarsın. Aksi takdirde düşmansın ve her türlü hakarete, hatta iftiraya layıksın” anlayışı, trajikomik biçimde sayın İhsanoğlu için de geçerli oluyor. Sayın bakanı dinlerseniz, doğruları söyleyen, AKP’nin yetersizliklerine, teslimiyetine ve bu anlayışın ülkeyi düşürdüğü hazin durumlara dikkat çeken sayın İhsanoğlu’nu, İsrail yandaşı, Filistin düşmanı, Esad hayranı biri zannedersiniz.

Cevap arayan sorular

Sayın bakan Erdoğan’ın boynuna Yahudi Üstün Cesaret Madalyasını İhsanoğlu mu taktı?Erdoğan’ın oğluna ait gemi filosunun İsrail limanlarına ticari mal taşıması talimatını İhsanoğlu mu verdi? İslam ülkelerinden gelebilecek saldırılara karşı İsrail’i korumak için Malatya’ya füze kalkanı sistemini İhsanoğlu mu kurdurttu? Ucuz kahramanlıklar uğruna, uluslararası sularda 9 Türk vatandaşının İsrail tarafından alçakça katledilmesine İhsanoğlu mu sebep oldu? Esat’la ortak bakanlar kurulu toplantısı ve tatil yaptıktan sonra BOP yolunda Suriye’yi bataklığa dönüştürmenizi İhsanoğlu mu istedi? “NATO’nun Libya’da ne işi var?” efelenmesinden saatler sonra, Türk uçaklarını ve limanlarını seferber ederken İhsanoğlu mı danıştınız?

Tatmin edici cevaplar verin

Sayın bakan bırakın bu milletin aklıyla alay etmeyi de, sayın İhsanoğlu’nun sorduğu gayet net, gayet basit ve gayet açık olan, “bölgede bu kadar ülkenin temsilcisi varken IŞİD niye bizim Konsolosluğumuzu basıyor?” sorusuna akıl, mantık ve gerçekler ışığında tatmin edici bir cevap verin. Birkaç soru daha ekleyelim. Sayın bakan, bugün bölgemizde Türkiye’yi ciddiye alan, uluslararası meselelerde yanımızda duran bir tek ülke var mı? Esad’a ömür biçmiştiniz, Şam’da Cuma namazı kılıyordunuz, ne oldu? Sizin bu yanlışlarınızı, bu tutarsızlıklarınızı söylemek Esat taraftarı olmak mıdır? Irak’ın toprak bütünlüğünden dem vuruyordunuz, bunun sağlanacağına inanıyor musunuz? Hüseyin Çelik’in bağımsız Kürdistan’ı bugünden destekleyen ve onaylayan sözlerine ne diyorsunuz? Barzani ile abi kardeş olurken, yaptığı Türkmen soykırımı hiç aklınıza geldi mi? Sıfır sorundan, sırf soruna gelmiş olmak sizi hiç rahatsız ediyor mu? Bölgemizde veya dünyada bir tane başarınızı gösterin. İkinciyi sormuyoruz. İstisna cinsinden bir şey gösterin ki, Türkiye’nin menfaatine olsun.

Bakın, siz sayın İhsanoğlu’na cevap yetiştirmeye çalışırken İsrail’in kalleş saldırılarının durması için ateşkesi, o beğenmediğiniz Mısır sağladı. Sizden bu ülkeye ve millete hayırlı ve faydalı bir şey gelmeyeceğini biliyoruz ve bir şey beklemiyoruz. Aklımızla alay etmeyin yeter…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.