Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Az Bulutlu

CANLARI YANINCA YSK VE RTÜK’E TAKTILAR

23.12.2015
A+
A-

Bütün medyayı ellerine geçirdiler ama baktılar ki taraflı yayınlarına YSK emriyle RTÜK ceza üstüne ceza kesiyor, RTÜK’e gözlerini diktiler…
YSK’nın görev kanunu da gündemde.

Günlerdir havuz medyası salya sümük ağlaşıyor, sık sık belgesel yayınlamaktan şikayet ediyordu.

Özellikle ahaber, Ülke TV, Kanal 7, 24 Tv, ekranlarına “sansüre hayır” etiketi bile koydular.

Yıllardır muhalefet kanallarının boğazlarını sıkıp baskılar uyguluyorlardı.

Star’ın tetikçisi Küçük, “RTÜK lağvedilecek” diye tehdit savuruyordu.

Kütahyalı denen dalkavuk ise “RTÜK’te FETÖ bürokrasisi”nden bahsediyor iyi mi?

İstedikleri kanalı DIGITURK’ten, TÜRKSAT’tan attıranlar ağlaşıyor.

Önlerine her yaptığına evet demeyen YSK ve RTÜK çıkmış!

Aslında gözleri YSK’de… Seçim aşamasında birçok AKP reklamına yasak gelmişti, seçimlerde kurallara uymayan kanallara ceza yağdırınca topun ağzına konan YSK…

RTÜK üzerinden yine “torba”yla iş göreceklerdir.

13 yıldır her şey ellerinde, RTÜK’te çoğunluk ve başkanlık onlardaydı.

Sonunda Saray konuya el atmış…

RTÜK, Nisan-1994’te kurulmuştu. İlk başkanı da Ali Baransel’di.

RTÜK, 2011’de 6112 sayılı kanunla yetkili. Amacı, “radyo, televizyon hizmetlerinin düzenlenmesi ve denetlenmesi, ifade ve haber alma özgürlüğünün sağlanması, medya hizmet sağlayıcılarının idarî, malî ve teknik yapıları ve yükümlülükleri ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun kuruluşu, teşkilâtı, görev, yetki ve sorumluluklarına ilişkin usul ve esasları belirlemek”.
O kanunun 8.maddesinde diyor ki:

“a) Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık ve bağımsızlığına, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılâplarına aykırı olamaz.

b) Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz.

c) Hukukun üstünlüğü, adalet ve tarafsızlık esasına aykırı olamaz.

ç) İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez.

d) Terörü övemez ve teşvik edemez, terör örgütlerini güçlü veya haklı gösteremez, terör örgütlerinin korkutucu ve yıldırıcı özelliklerini yansıtıcı nitelikte olamaz. Terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet eder şekilde sunamaz.

f) Toplumun millî ve manevî değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz.

i) Suçlu olduğu yargı kararı ile kesinleşmedikçe hiç kimse suçlu ilân edilemez veya suçluymuş gibi gösterilemez; yargıya intikal eden konularda yargılama süresince, haber niteliği dışında yargılama sürecini ve tarafsızlığını etkiler nitelikte olamaz.

k) Siyasî partiler ve demokratik gruplar ile ilgili tek yönlü veya taraf tutar nitelikte olamaz.

32. ve 33.maddesinde de yaptırımlar var.

Mesela, bu Kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b), (d), (g), (n), (s) ve (ş) bentlerindeki yayın hizmeti ilkelerine aykırı yayın yapan medya hizmet sağlayıcı kuruluşlara, ihlalin ağırlığı ve yayının ortamı ve alanı göz önünde bulundurularak, ihlalin tespit edildiği aydan bir önceki aydaki brüt ticari iletişim gelirinin yüzde ikisinden beşine kadar idarî para cezası verilir.

Ayrıca idarî tedbir olarak, ihlale konu programın yayınının beş keze kadar durdurulmasına, isteğe bağlı yayın hizmetlerinde ihlale konu programın katalogdan çıkarılmasına karar verilir.

İdarî tedbirle yayını durdurulan programların yerine, aynı yayın kuşağında ve ticarî iletişim yayını içermeksizin, Üst Kurulca temin edilen eğitim, kültür, trafik, kadın ve çocuk hakları, gençlerin fiziksel ve ahlakî gelişimi, uyuşturucu ve zararlı alışkanlıklarla mücadele, Türk dilinin güzel kullanımı, çevre eğitimi, engelli sorunları, sağlık ve benzeri kamuya yararlı konularda programlar yayınlanır.

8 inci maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerindeki ilkelere aykırı yayın yapılmasını müteakip verilecek yaptırım kararının tebliğinden itibaren bir yıl içinde aynı ihlalin tekrarı halinde, medya hizmet sağlayıcı kuruluşun yayınının on güne kadar durdurulmasına; ikinci tekrarı halinde ise, yayın lisansının iptaline karar verilir.

Bu kanuna uyana ne cezası verebilir YSK ve RTÜK?

Havuzcular cıyak cıyak bağırınca Saray, RTÜK Başkanı ile görüşmüş ve “sansür” niteliğinde gördüğü cezalara son verilmesi için talimat vermiş.
İşin içinde YSK cezalarının kaynağı 298 sayılı kanunu değiştirmek, özel kanalları TRT kıstaslarından kurtarmak var…

Bu hazırlık AKP’nin bugüne kadar uyguladığı “ikiyüzlü” siyasetin delilidir.

Karşılarındakini ezmek için her türlü kanunu “torbalarla” çıkaranlar, kendilerine dokunan her konuda değişikliğe gitti.
17-25 sonrası yargıda yaptıkları düzenlemelerle yolsuzlukları örtbas edenler, 10 yıllık paralel ortaklarını darbeci ilan edenler, muhalif gazetelere el koyup yazarlarını içeri tıkanlar, “Kürt meselesi” diye yırtınırken çözüm ellerinde patlayınca terörist avına çıkanlar bunlar değil miydi?

Şimdi RTÜK ve YSK böyle devam ederse yandaşlar, Başkanlık aşamasında engel olarak çıkmasın diye YSK ve RTÜK’e yöneldiler, dikensiz dikta istiyorlar!

Çünkü “Demokrasi”, bunlar için “amaç” değil “araç”tır. Zamanı gelince, çıkarlarına dokununca o demokrasi vagonundan iniveriyorlar.
Devleti yönetenler, “aldattılar” yalanı ile bu milleti daha fazla kandıramaz. Hangi kurumu değiştirirse değiştirsinler, hiçbir “iktidar ebedi” değildir, gün gelir hesabı verilir…

Seçimde kanun kural tanımayıp şimdi ağlaşan havuzcu dalkavuklar gibi!

MUSTAFA ÖNDER

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.