Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Canlar bi durun hele

26.05.2014
A+
A-

Okmeydanı’ydı, savaş meydanı oldu!
Cemevinde cenaze nedeniyle bir arada olan Alevi kardeşlerimize bilinmeyen bir yerden(!), ateş açılması sonucu Uğur Kurt adlı vatandaş, hakkın rahmetine kavuştu. Ardından çıkan olaylarda, bir kişi daha hayatını kaybetti.
Bütün bu olayların ardından soğukkanlı bir açıklama veya tansiyonu düşürme yönünde, adımlar atılması gerekirken, en tepeden maalesef kışkırtıcı sayılabilecek ifadeler gündeme, bomba gibi ardı ardına düştü.
Belli ki, ısrarla gerilimden beslenmeye devam etmek isteyenler var. Belli ki, bu ülkede hala Alevi-Sünni kavgasına ümit bağlayanlar var. Gidiş iyiliğe değil, gidiş barışa değil…
Kurşun adres sormaz bilirdik ama kurşunlar sanki adrese teslim.
Suriye’de, Irak’ta başarılamayan Şii-Sünni savaşı ülkemizde çıkartılmak isteniyor. Kursaklarda kalan hevesler, ülkemizde yeşertilmek isteniyor. Türkiye karışmadan, Türkiye’de bir iç savaş çıkartılmadan küresel hesaplar bitmeyecek anlaşılan.
Çarpmaya, çarpılmaya ve çarpıştırılmaya karşı, hazır olmalıyız. Kardeşliğimizi pekiştirmeliyiz.
Bir olmalıyız, birlik olmalıyız. Bu birlikle, iri ve diri olmalıyız.
Fitne çıkaranlar veya fitneye alet olanlar, Sünni de değil Alevi de. Bunun farkında olmalıyız. Hitler vari bıyıkla, Sünni maskesiyle dolaşanların tahriklerine gelmemeliyiz.
Canlar bi durun hele!
Ortada bir oyun ve kumpas var.
Bu oyun ve kumpas, hepimize…
Bu işte bir iş var!
Tahrik var. Kışkırtma var. Hedefte şimdi siz görünüyor olabilirsiniz. Ama hedef tüm canlar.
Zaman Ali’ye sarılma zamanı.
Bu oyunlardan bizi ancak Ali kurtarır.
Kumpaslardan, oyunlardan ve fitnelerden kaçıp, O’nun güvenli gemisine binme vakti geldi ve geçti bile. O gemi, Nuh’un gemisi gibidir. “O gemiye binen kurtulur. Binmeyen helak olur”. Bu müjde bize, on dört asır evvelinden verildi.
Zaman, İmam Ali’nin kâinatı aydınlatan nuru ile olaylara bakma zamanı. O düşmanını gördü, tanıdı ama henüz işlenmeyen bir fiilden dolayı İbni-Mülcem’i sorumlu tutmadı. Ona engel olmadı. Kıyamete kadar ölçü kalması için, hayatını adalet uğruna feda etti.
Ali budur işte!
O, Allah’ın birinci kulunun incisidir.
O, nübüvvet kokusunun soluyucusudur. O, ilmi ledünün kıyamet sabahına kadar akıtıcısı ve velayetin şahıdır. O’na ulaşmayan bütün yollar batıl, O’na koşmayan gönüller karanlık… O ilim şehrine açılmış, tek kapıdır. Alternatif kapıların hiç biri meşru değil, hepsi çakmadır.
O, Ali’dir.
İlimlerin tükendiği yerde, O’nun ilmi başlar. Mü’minlerin gücünün tükendiği yerde, O’nun gücü başlar. O Hayber’de, O Sıffin’de, O Uhud’da, O Bedir’de, O mü’minlerin dara düştüğü her yerde…
O, “Muhammed öldü” denilerek herkesin korkup kaçtığı yerde, ‘Allah’ın Aslan’ı olarak doğdu.
Medet, Ya Ali!
Destur, Ya Ali!
Bizi kurtar, Ya Ali!
Sen Mü’min olanların kıyamete kadar kurtarıcısısın. Allah’ın kulları için seçtiği ilk İmamsın! Sana uyanlar Mü’min uymayanlar münafık olur.
İçimize sokulmak istenen fitnelere, çatal kılıcın panzehir olsun. İbni-Mülcem yolunda koşan küresel katillerin hançerleri, birlik bağrımızı delmesin. Bunda siyasi rant elde etmek isteyen, Muaviye dölleri hayat bulmasın. “Halife” diye yeni Yezitler türemesin. Yeni Hüseyin’ler ölmesin. Yeni Kerbela’lar olmasın. Yeni sürgünler ve yeni zindanlar yaşanmasın. Âmin.
Canlar!
Canların canı!
Sizler Ali’nin canlarısınız. Ali’ye can olan, Selmanlarsınız!
Ne olur oyuna gelmeyin!
Mü’min cübbesi giymiş, İbni-Mülcem’lerin tahriklerine aldırmayın. Bunlar oyuncu… Dinlerini az bir bedele satan oyuncular. Parası, küresel güçler tarafından ödenmiş taşeron oyuncular. İşleri olay çıkarmak, işleri kan dökmek.

Yusuf KARACA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.