Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

Çanakkale Zaferi’ni Türkler kazandı

19.03.2013
A+
A-

Son günlerdeki büyük siyasi yalanlardan birisi de Çanakkale Savaşı ile ilgili olanıdır.

Sanki bu savaşı Türkler değil de Kürtler, Araplar, Arnavutlar, Rumlar vb kazanmış gibi bir hava yaratılıyor.

 

Hayır

Osmanlı Devleti’nin son zaferi olan Çanakkale Zaferi’ni kazanan kadro Türk milletinin has temsilcileri olan kadrodur. Çünkü bu savaşı kazanan iktidar; Türkçü İttihad ve Terakki Partisi’nin kadrosudur.

 

Bu savaşta çarpışanların ve ölenlerin yüzde 90’ı da Türk’tür.

 

Bunların bazılarının Şam’dan, Diyarbakır’dan gelmiş olması şimdi yanlış yorumlanıyor.

 

Sanki oralardan gelenler sadece Arap veya Kürt imiş gibi.

 

Bu görüş; bugünkü etnik dağılıma göre yapılan yanlış bir yorumdur.

 

Bir: 1915’te Suriye’de, Irak’ta, Güneydoğu Anadolu’da önemli Türk nüfus bulunuyordu.

 

İki: Osmanlı Devleti döneminde orduda görev alanlar; kanun gereği Türklerdi. Cephelerde savaşan ve kırılanlar da elbette ki Türklerdi. Tanzimat’tan sonra zorla alınan diğer etnik gruptan asker devede kulak ölçüsünde bile değildi.

 

ŞEHİDE SAYGI

 

Osmanlı devlet sisteminin sonucu olarak Çanakkale’de savaşanların yüzde 90’ı Türk idi.

 

Şimdi o insanların; o şehitlerin hatırası ayaklar altına alınıyor. Çanakkale’de can veren Türk evladı; siyasi amaçlar uğruna Arap, Kürt, Laz vb. yapılıyor.

 

Doğrudur; bu etnik yapılardan da Çanakkale’de savaşanlar ve ölenler olmuştur. Lakin, bunlar devede kulak mukabilindedir.

 

Bu zafere bile Kürt damgası vurmaya uğraşanlara; Rus ajanı Minorski’nin Kürtler adlı kitabını (1915 tarihli gezi/istihbarat amaçlı olanını) hatırlatırım. Başta Şeyh Sait olmak üzere; Kürtçüler, daha o zamanlarda Osmanlı’ya karşı Ruslar ile ittifak halindedirler. Rusların, Doğu’dan Osmanlı topraklarına girmesinde bu işbirliği etkili olmuştur.

 

Çanakkale zaferini kazanan erlerin yüzde 90’ının Türk kökenli olduğuna ait bilgileri ve belgeleri Osmanlı arşivlerinden bulmak çok kolaydır. Genelkurmay Başkanlığı da kolayca bir istatistik çıkartabilir.

 

Amacımız burada ırk tespiti yaptırmak değildir. Amacımız; Türk gençlerinin canı kanı pahasına kazandığı zaferi; siyasetçilerin yanlış yerlere çekmesini önlemektir.

 

Bu ülkeyi yönetenleri; içinden çıktıkları milletin tarihine, şehitlerin milli kimliğine saygıya davet ediyorum.

 

İTTİHAD VE TERAKKİ

 

Çanakkale zaferini örgütleyen, yürüten ve zaferle sonuçlandıran kadro da Türk milliyetçiliğini bayrak yapmış olan İttihad ve Terakki kadrolarıdır.

 

Bunu söylemek değil; bu gerçeği inkâr etmek, kafatasçılıktır.

 

İttihatçılar; özünde 19. Yüzyıl’da Osmanlı Devleti’ni demokratikleştirerek kurtarmak amacıyla ortaya çıkan Jön Türkler’in devamıdır. (Her halde bunları da Jön Türkiyeli yaparlar.)

 

Önce ordu içinde örgütlenmiştir.

 

Padişahçı -dinci parti Hürriyet ve İtilaf yönetimi; Balkan Savaşı denilen savaşta Osmanlı Devleti’nin büyük bir bozguna uğramasına yol açtı. Düşman orduları Edirne’yi ele geçirdiler. 600 bin Türk katledildi. 700 bin Türk Balkanlardan sürüldü. Şair Mehmet Akif’in deyişiyle binlerce cami yıkıldı. (Neden hiç bunu hatırlamaz camiseverler?) Bu bozgun; İstanbul’un da düşmesini gündeme getirince İttihatçılar, Babıali Baskını denilen baskınla (23 Ocak 1913) iktidarı ele geçirdiler.

 

Tamamen Türk milliyetçiliğine dayanan bir politika izlediler ve Edirne’yi geri aldılar.

 

İttihad ve Terakki yönetimi; Almanya ile ittifak yaptı. Orduyu baştan aşağı yeniledi. Almanya’dan yeni silahlar aldı. Çanakkale’yi yeniden donattı.

 

İşte bu yeni milliyetçi ordu dünyanın en güçlü donanmasına karşı Çanakkale’yi savundu. Kara savaşlarında da düşmanı mağlup etti.

 

Bu savaşı yürütenler; bu savaşta çarpışan kadroların başındakiler; Türk milletinin milliyetçi evladı idiler.

 

Bunu söylemek, millete ve tarihe saygıdır. Bu zaferi Türk’ten başkalarına mal etmeye çalışmak ise gizli kafatasçılıktır.

Rıza ZELYUT

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.