Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Rüzgarlı

Çakıcı ve Çatlı’ya terörist muamelesi yapan facebook!

YILDIRAY CiCEK
Twitter: Yildiraycicek9 Instagram: yildiraycicek1944
06.06.2020
A+
A-

Facebook, teröristbaşı Murat Karayılan’ın fotoğrafını koyup hakaretsiz eleştirsen bile ceza verirken, aynı Facebook, Alaattin Çakıcı ve Abdullah Çatlı’nın sadece adını, fotoğrafını koyduğunuzda cezalandırıyor. Herhalde PKK ve Asala mirasçısı, Facebook’un başında duruyor? Facebook tarafından sayfa kısıtlama cezası aldıktan sonra da “Teröristbaşı Öcalan’a, teröristbaşı Mazlum Kobani’ye ve her türlü teröristin sayfa açmasına, fotoğraflarının paylaşmasına izin veren @ Facebook, Alaattin Çakıcı’nın Liderimizle olan fotosunu paylaştım diye 1 ay kullanım cezası verdi.

 

          Sosyal medya gerçekten dünyanın en etkili iletişim aracı… Bu etkiyi birçok toplumsal ve sosyal olayda gördük. Sosyal medyada iyilik için organize olanlar da kazanıyor, kötülük için organize olanlar da… Facebook, Twitter, Instagram gibi etkili sosyal medya kuruluşlarının da kötülüğü önleme adına çeşitli ilkeleri, kuralları var. Şiddet, tehlikeli örgütler (terörizm ve organize nefret), nefret söylemi, zorbalık ve taciz, çocuk istismarı, intihar ve kendine zarar verme konularında engelleyici, koruyucu ilkeleri, kuralları olduğu en azından kâğıt üzerinde yazılıdır. Niye kâğıt üzerinde yazılı dedim. Çünkü içerik olarak sundukları bu başlıklarda çifte standartları var. YPG terör örgütünün başındaki Mazlum Kobani kod adlı Ferhat Abdi Şahin isimli teröristbaşına mavi tık onayı veren bir Twitter gerçeği ve teröristbaşı Murat Karayılan’a eleştiriye bile izin vermeyen Facebook gerçeğine sahibiz. Böyle olunca elbette kâğıt üzerinde kalan ilkeler ve kurallar olmaktadır. Mesela Facebook’un da çok ilginç bir çifte standardı vardır. Teröristbaşlarının propagandasının yapılması, onların fotoğraflarının paylaşılması serbest ama Alaattin Çakıcı ve Abdullah Çatlı’nın fotoğraflarının paylaşılması, adlarının anılması dahi Facebook tarafından yasaklanmıştır. Bu konuda hiçbir toleransları yoktur. Alaattin Çakıcı ve Abdullah Çatlı’nın fotoğrafını paylaşan, adını anan kim olursa olsun anında ya sayfası kapatılıyor ya sayfası aylarca, haftalarca ceza alıyor. Geçtiğimiz günlerde Alaattin Çakıcı’nın MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi makamında ziyaret ettiğine dair bir fotoğrafını paylaşmıştım. Facebook anında bir ay sayfamı kısıtlama cezası verdi. Fotoğrafı paylaşırken ceza olayını bildiğim için, Alaattin Çakıcı’nın adını dahi anmadan sadece ziyarete dair fotoğrafı paylaşmıştım. Fotoğraftan bile anında çözümü yaptılar. Yani Alaattin Çakıcı’ya benzer birini sayfanıza koysanız bile hemen harekete geçip, cezalandıracak kadar tetikte bekliyorlar.

          Facebook tarafından geçtiğimiz günlerde sayfa kısıtlama cezası aldım ama ben 15 Nisan’da şu mesajı paylaşarak bu duruma dikkat çekmiştim:

          Facebook, teröristbaşı Murat Karayılan’ın fotoğrafını koyup hakaretsiz eleştirsen bile ceza verirken, aynı Facebook, Alaattin Çakıcı ve Abdullah Çatlı’nın sadece adını, fotoğrafını koyduğunuzda cezalandırıyor. Herhalde PKK ve Asala mirasçısı, Facebook’un başında duruyor?

          Facebook tarafından sayfa kısıtlama cezası aldıktan sonra da “Teröristbaşı Öcalan’a, teröristbaşı Mazlum Kobani’ye ve her türlü teröristin sayfa açmasına, fotoğraflarının paylaşmasına izin veren @ Facebook, Alaattin Çakıcı’nın Liderimizle olan fotosunu paylaştım diye 1 ay kullanım cezası verdi. Terörist tanımı da değişik @ Facebook‘un!” paylaşımını yaptım.

          Yaşayan teröristbaşlarının her türlü propagandasının yapılmasına onay veren bu sosyal medya kuruluşlarının, hayatını kaybetmiş Abdullah Çatlı’ya hâlâ kin duyması, işlediği suçlardan cezasını yatıp çıkan Alaattin Çakıcı’ya hâlâ kin beslemesi bir art niyettir.

          Bu sosyal medya kuruluşlarında teröristbaşı Abdullah Öcalan, Mazlum Kobani, Murat Karayılan gibiler sevgi kelebeği muamelesi görürken, Alaattin Çakıcı ve merhum Abdullah Çatlı’ya terörist muamelesi yapılması akıl tutulmasıdır.

          Terörist Demirtaş, terör örgütü PKK’ya yardım ve yataklıktan dolayı cezaevinde tutukluyken her gün onun hakkında “tahliye edilsin” propagandaları yapanlara izin veren Facebook, Alaattin Çakıcı ve Abdullah Çatlı’yı hangi ölçülere göre terörist ilan etmiştir? Ne Alaattin Çakıcı’nın, ne Abdullah Çatlı’nın terörist tanımına uyacak bir mensubiyeti ve tanımı yoktur.

          Hadi bir an olsun Alaattin Çakıcı’nın, Abdullah Çatlı’nın terörist olduklarını kabul edelim, hadi bu yüzden paylaşım yapanlara verdikleri sosyal medya kısıtlama cezalarını makul görelim. Peki, teröristbaşı Abdullah Öcalan, Mazlum Kobani, Murat Karayılan, terörist Demirtaş hangi tanıma giriyor ki, bu sosyal medya kuruluşları tarafından onlara her yol serbest bırakılıyor?

          Özellikle Facebook isimli kuruluşun içinde kesinlikle terör örgütü PKK’ya, Ermeni lobisine sempati duyan birileri vardır. Bu sempatiden dolayı terör örgütü PKK’ya ve Ermenilere karşı en ufak eleştiriye dahi izin vermemektedirler. Buna dair sosyal medyada yüzlerce örnek vardır.

          Sayın Alaattin Çakıcı’nın avukatları ve merhum Abdullah Çatlı’nın ailesi bu konuda hukuki girişimlerde bulunarak Facebook’a maddi ve manevi tazminat davaları açmalıdır. Tüm teröristbaşlarına izin, onay veren Facebook’un Alaattin Çakıcı’ya ve Abdullah Çatlı’ya vebalı gibi davranması kabul edilir bir durum değildir.

          Facebook’un bu art niyetli tutumu ve Facebook’un içinde Türklere düşmanlık besleyen kadrosu bir an önce açığa çıkarılmalıdır. Facebook’un bu çifte standardı ve teröristlere hoşgörüsü herkes tarafından görülmelidir.

          Sosyal medyanın ilke ve kuralları kişilere, olaylara göre değişiklik gösteriyorsa aynı zamanda kötülüklere de bizzat sosyal medya kurumları tarafından yol verildiğini anlayacağız. Bir başka diyeceğimiz de anlaşılan sosyal medyanın FaceBoOK’u çıktı…

YILDIRAY ÇİÇEK

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.