Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

ÇAĞIMIZ VE EGOİZM

22.09.2018
A+
A-

‘İzm’ler aleminde en tehlikeli ve sinsi olan EGOİZM nedir?

Şimdi diyeceksiniz memlekette bir sürü’ İzm’ mevcut sen bunu nereden çıkardın .Haklısınız lakin kainatın yaratıldığı vakitten beri en büyük imtihan olan kibir daha yeni zuhur etmedi.

Çağımızı çepeçevre saran bu kibir denen illet günden güne kara bulutlarını artırmakta.

Öncelikle Egoizm nedir ?

Şu yürürken  Haşa Nemrut dağını yaratırcasına yürüyen asıl Nemrutların, kendilerini başkalarından üstün görendir. Yükseklerden seyri alem yapanlardır. İnsanları hor gören ama asıl alçakların tapusunu Üzerlerinde bulunduran Egoist kimliğiyle anılan kimliksizler sahipsizlerdir. Egoizm dünyasında  ‘ben’ kavramı o kadar ilahlaşmıştır ki Tanrısal boyut kazanmış ve cahiliye devrini andıran putperestlik den farkı yoktur kişi kendi olmayan benliğine tapmaktadır. Oysa şöyle bir aleme göz gezdirdiğimizde  kafatasını batıya çeviren beylerimizin hayranlıkla takip etikleri felsefeciler filozoflar kibir hakkında düşünceleri ortadır. Hani bilgi edinmeden fikir edinmeye çalışanlarımız varya ;  işte onlar edindikleri fikrin sahipleri tarafında  kibrin taşlandığını bilmemektedir veya  İdrak yolları iltihabı sebebiyle algılayamamaktadırlar.

Egoist dünyada kendini üstün bir mimar olarak görür en iyisi en güzeli daima onda mevcut olduğunu haykırır durur.Çevresini daima hicvederek konuşurlar çünkü her şeyin en iyisini kendilerinin bildiğini düşünürler. Egoizmde yardımlaşmaya ve ricaya yer yoktur, hiçbir mekanizmaya veya başka bir varlığa ihtiyaç duymadıklarını söylerler. Egoizmi bazı felsefeciler ahlak bütünü olarak tanımlamaktadırlar. Ne acıdır ki ahlakın tükendiği bir haldir kibir. Egoizmde ‘Ben yaparım’ parolası hakim olduğu için tek başlarına uğraşır dururlar beceremediklerini anlayınca ise farklı yollar arayarak hatanın yaptıkları eylemle alakaları olduğunu belirtirler.

Velhasıl kelam Egoizm Türk Gençliğinin karşısındaki en büyük cehalet olgusudur. Mensubiyetinden şeref duyduğumu Dini İslam hadis ve ayetlerle kibirden uzak durmamız gerektiğini beyan etmiştir ve Şalı peygamberimiz bizlere tebliğ etmiştir. Buyurmuşlardır i :

“Kalbinde bir hardal tanesi ağırlığında kibir bulunan kimse Cennete giremez. Buna karşılık kalbinde hardal tanesi ağırlığında iman bulunan kimse de Cehenneme girmez.

 

Kibir; cehaletin baş göstermesi sonucu zuhur eder yani cahiliye ürünüdür Türk ve İslam ahlakında yeri yoktur.İslamiyet öncesi Türklerin yaşantısında göz gezdirdiğimiz zaman cihanı titreten Türkler hiçbir zaman kibre kapılmamışlardır. Kılıçlarıyla cihana hükmedenler kibrin yenilgisine uğramamışlardır. Kibrin olduğu yerde sahte zaferler mevcuttur lakin süresinin uzunluğu yoktur kısa bir şekilde nihayet ermektedir.

Ayakların baş, başların ayak olduğu günümüzde Egoizm ve Liyakatsizlik aynı rahimden düşmüşlerdir.Deri koltuklarda oturup ayakları yere değmeyenlerin giydikleri kara gömleğin adıdır Egoizm..

Hz. Nuh evlatlarına iki yasak getirmiştir ‘’ Allah’a ortak koşmayı ve kendinizi büyük görmeyi yasaklıyorum ‘ demiştir.

Çağrım egoizmle mücadele içindir ; bu mücadele; daha çok okuyarak, daha çok çalışarak tevazu çarığını giyerek olacaktır. Kibirli yöneticilerin liyakatsiz yöneticilerin yani Egoizmin temsilcilerinin oturduğu koltuklar derhal azimle çalışan Aziz gençliğin olmalıdır.

Allah Teâlâ, ‘böbürlenerek elbisesini yerde sürüyen kimsenin kıyamet günü yüzüne bakmaz’ demiştir ötesi yoktur !

Kibir şeytanidir! Tevazu ise Rahmanidir!

Kibir cehalet sözcüsüdür ! Tevazu ise Erdemliktir !

Kibir ‘Ben’ merkezlidir ! Tevazu ise ‘Biz’ diyebilmektir !

Kibir azabın habercisi ! Tevazu ise Rahmetin ta kendisidir !

Kibir Firavundur ! Tevazu Musadır !

Kibir Çin dir! Tevazu Metehandır !

Kendinizi bulutların üzerinde görmeyin dev aynasıyla seyri alem yapmayın.

Unutmayın yükseklerde yer tutanlar aşağıdakiler gibi güvende değildir.

 

İlla tevazu

İlla tevazu..

Egoizmde kula kulluk yapanlar dışında etraflarında kimseler bulunmaz ve nefislerinin esiri olmuşlardır

Egoizm zinciri Aziz Türk Gençliğinin etrafında bulunmayacaktır. Dişlerimizle kırarız yine de kibir denen arsızlık abidesini hanelerimize sokmayız.

KAHROLSUN EGOİZM..!

 

ERTUĞRUL SUBAŞI

AHLAT

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.