Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Gök Gürültülü

Büyük Ortadoğu Projesine Yeni Figüranlar

03.12.2013
A+
A-

Neval KAVCAR

Geçen gün yazdığım bu kavga gerçek mi, yoksa kavga üzerinden başka önemli gelişmeler yaşanacaksa onu kaçırabiliriz demiştim. Birkaç kişi, ‘ya gerçekse’ üzerinden giderek yazsanız demiş. Şimdi o gözle bakıyorum resme. Küresel iradenin taleplerinde proje ortağı olanlar ya gerçekten kapışmışsa diye. Masal bu ya, her şey olabilir.

***

AKP mi, cemaat mi kazanır?

Yalaka basının ‘muhteşem ziyaret’ diye takdim ettiği Erdoğan’ın geçtiğimiz mayıstaki Amerika ziyareti için gazeteci Savaş Süzal ‘sanki Erdoğan’ın jübilesi gibiydi’ demişti. Ne demek bu şimdi?

Derken hayret bir şeydir ki on gün içinde Gezi olayları patlak verdi. Erdoğan dahil herkes olup biteni şaşkınlık içinde izledi. Alışılmadıktı. Erdoğan’ın baskısını halk kabullenmiş gibiydi. Sıradan insanların bile evden tencere kapakla destek verdiği iktidara karşı hoşnutsuzluk içeren gösterilerde, Doğan medya, Koç, cemaat, Kılıçdaroğlunun sanki tesadüf gibi bir araya gelişi de ilginçti.

ABD’nin BOP projesinde eş başkan olmuş Erdoğan ve AKP’si ağzıyla kuş tutsa kalıp kalamayacağını yerel seçim öncesinde ve bilhassa İstanbul’u kimin kazanacağı sonrasında daha net söyleyebileceğiz. 9 milyondan fazla seçmeni olan İstanbul’da içinde bulunduğumuz sistemle, seçim güvenliğinin sağlanacağını söyleyene, ‘nasıl?’ diye sorarlar.

Neyse efendim, Mısır’da Müslüman kardeşlerin ipinin çekilmesinden sonra sıra Erdoğan da yorumu yapılıyor.

Cengiz Çandar’ın Erdoğan’ı adeta tehdit eder gibi yazdığı satırlar neydi?

“Eğer, iktidara gelmelerini ve iktidarlarını sürdürmelerini sadece Türkiye’deki ‘sandık’ zannediyorlar ve Washington’daki ‘Beyaz Saray unsuru’nu dışlıyorlarsa somut ve kronolojik olarak kendilerine hatırlatacağımız şeyler olur. Umarız, böyle anlamsız bir polemiğe girişmezler.” (1)

Velhasıl Gezi olaylarındaki uyum ile dikkat çeken yeni oluşum, Kılıçdaroğlu’nun şahsında Washington’da görücüye çıktı. CHP lideri ABD’deki muhataplarına ‘hazırız’ mesajı için ABD’de olduğu iddiası mevcut.O konuya tekrar gireceğiz.

Şu anda dikkat kesildiğimiz konu, cemaat- AKP çekişmesi. AKP iktidarının kök salmasında, tutunmasında, anti milli stratejilerinin yol almasında pay sahibi cemaat-AKP işbirliği yara aldı deniliyor. Stratejik ortak, iki yol arkadaşının sırtına kırbacı şaklatıyor olmasın.

***

Millet kazanmalı

AKP cemaatten memnun değildiyse, dönemlerine damga vuran davalarda niye işbirliği yaptı? Hangisi hangisini yer diye gerçekçi bir soru sorarsak eğer, hantal görüntüsü ile AKP büyük darbe yer. 2004 yılında Erdoğan ve ağır toplarının imzaladığı ‘Cemaati bitirme planı’nın daha sonra önemli bir davaya temel teşkil etmesi, o davayı şimdiden boşa düşürmüş durumda. (Bu tür belgeler ilerde ortaya çıkarılmak üzere mi hazırlanıyor acaba?)

AKP’nin uzun süredir ilk kez savunmaya geçmesi, ‘MGK kararını uygulamadık’ demesi ve yeni bir belge ile ‘uygula komutunun’ verildiği ortaya çıkması elbette tesadüf olamaz. Tam anlamı ile uygulandı mı? Uygulansa cemaatin sesi bu kadar gür çıkabilir miydi? Buna rağmen sanki uygulanmış gibi cemaatin cazgırlık yapması, muhtemel yeni belgeleri ortaya dökeceklerini de gösteriyor. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. (Sahne gerçekse tabi.)

Tuhaf olan MGK’nun o kararını kimsenin dillendirmeyişi. “Ahmet Necdet Sezer (Cumhurbaşkanı), Recep Tayyip Erdoğan (Başbakan), Hilmi Özkök (Genel Kurmay Başkanı), Abdullah Gül (Dışişleri bk ve genel başkan yrd.), Abdüllatif Şener (Devlet bk ve Genel bşk. Yrd.), Cemil Çiçek(Adalet Bk.), Vecdi Gönül (Milli Savunma Bk.), Abdülkadir Aksu (İçişleri Bk.),Aytaç Yalman (Kara kuvvetleri komutanı), Özden Örnek (Deniz Kuvvetleri Komutanı), İbrahim Fırtına (Hava Kuvvetleri Komutanı), M.Şener Uyuygur (Jandarma Genel Komutanı” (25 Ağustos 2004 MGK)

İçlerinde yıllardır yargılanıp, cezaevine düşen var. İnkâr edeceklerine böyle bir strateji ‘481 sayılı’ MGK. kararıncadır deselerdi ya. Çekinseler bile el altından ‘şu tarihte, şöyle bir karar MGK’da karar altına alındı’ diyemezler miydi? Kimlerce yönetiliyoruz Allah aşkına?

Neyse efendim, AKP ‘şunu yapmadık’ diyecek, cemaat güçlü istihbaratçılığını konuşturup belgesini ‘yaptınız’ diye önüne atacak. Ha, bunları yapacak da gerçek savaş için mi, Erdoğan’ın geçmekte direndiği önemli bir eşikten atlatmak için mi?

Bizler sahneyi görüyoruz, reji odasındaki planı bilmiyoruz. Şu ana kadar birlikte ‘Açılımlar yapıp, Türksüz Anayasa’ için kamuoyu desteği sağlamaya çalışan birlikteliğinin cephelerini savunma yanlıştır. Bu savunma dershanecili, hizmet vs. üzerinden de yapılmaz. Niye hizmet ettiklerini bilmiyoruz.

Erdoğan’ın şöyle ya da böyle devrinin tamamlanmasında, geçiş dönemini yapacak olan Gül’den ses çıkıyor mu? Kılıçdaroğlu niye ‘muhataplarına’ görücüye çıktı? Türk Milleti için sırada hangi vahim adım var? Şuymuş buymuş yerine, torbadan Türklere ne çıkacak onu gözlemeliyiz. Ve gerçekten dershanecilik yapanların mağduriyetini gözden kaçırmamak gerekir.

İşte bir belge daha:’Gezi olaylarında, bira kutusu camiye sonradan konuldu?’

Gezi olaylarından doğan yeni ittifak, eskisinden temiz değil.

AKP’nin bıraktığı yerden almaya çok hevesliler.

Kaynak: (1) ) Cengiz Çandar- Hürriyet- 25 Ekim 2013- Washington’dan: Gevezeliği bırakalım gerçekçi olalım

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.