Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Bütçe tasarısındaki eşekler

14.12.2013
A+
A-

Mehmet Emin Koç

Bütçe görüşmelerinde öyle sahneler yaşanıyor ki, TBMM Başkanı Cemil Çiçek bile isyan ediyor:
“Bugün atılan başlıklara bakıyorum; ‘Meclis’in seviyesi sıfırın altına düştü’. Biz bunu hak etmiyoruz. Birkaç kişinin hatası yüzünden hepimizin zan altında kalması, böyle bir gölge altında kalması doğru değil…”
Birkaç kişi değil sayın Çiçek, önümüzdeki seçimlerde Meclis’in tamamen değişmesi lazım.
Siyasi icazeti Amerikan kovboylardan almayı iktidara gelmenin vazgeçilmez esası kabul eden vekil ve parti başkanlarıyla dolu bir Meclis, bundan daha seviyeli olamaz.
Tek Çiçek’le bahar gelmez… O zaman Meclis’in Çiçek’i, Anayasa Uzlaşma Komisyonu başkanlığını bıraktığı gibi, TBMM Başkanlığını da bıraksın; iyi bir ders olsun.
Sözüm Meclis’ten dışarı…

* * *

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in TBMM’ye sunduğu 2014 yılı bütçe tasarısına ve ek cetvellerine baktım.
Alınması planlanan kalemlere göz attım.
İhtiyaç listesini inceledim.
2014 yılında Meclis’in eşeğe ihtiyacı yok… Beygir alımı, katır alımı ihalesi açılmayacak.
Ama Ordu’muzun beygire, katıra ve hatta kurda-kangala ihtiyacı var.
Bütçe tasarısının 235. sayfasındaki “O-CETVELİ”ne göre, Türk ordusunun boyu ve eni malum ne kadar eşeğe ve katıra ihtiyacı var, sıralanmış… İhalesi açılacak.
İnsan, AKP hükümetinin AB bahanesiyle bugüne kadar Türk ordusuna yaptıklarına baktığında; yoksa şu hükümet, “O-CETVELİ”nde sayılan beygir ve katır ihalesini AB aklıyla ordumuzu sivilleştirmek için açacak olmasın, diye düşünmeden edemiyor.
Şimşek’in sunduğu bütçe taslağına bakıyorsunuz; Meclis’te eşeğe ihtiyaç yok… Orduda ise eşeğe ihtiyaç çok!
2014 bütçe tasarısındaki bu “O-CETVELİ”nde bir AB-AKP hinliği seziyorum.
Sözüm Meclis’ten dışarı.

* * *

Amerikan Yönetimi de, Temsilciler Meclisi’nin onayına sunduğu 2014 yılı bütçesinde, Ortadoğu’da kullanılmak üzere beygir ihalesi açtı.
Temsilciler Meclisi, Türkiye’nin Çin’den füze almasının engellenmesine ilişkin yasayı kabul etmesine karşılık; ABD-Türkiye arasındaki stratejik ortaklığın bozulmaması için BOP ekseninde kullanılacak “yeni dönem eşekler”in Türkiye’den temin edilmesi kararı aldı.
Söz konusu “eşek ihalesi” haberini alanlardan bir kısmı, soluğu Amerika’da aldı, sıraya girdi.
Amerika’dan siyasi icazet almayı “iktidara gelmek, koltukta kalmak ve iktidar koltuğunu kapmak” için yegane ve olmazsa olmaz şart olarak gören türden siyaset esnafı oldukça ve Türk milleti de onlara pirim verdikçe; ülkemiz ve bölgemiz iflah olmaz.
Sözüm Meclis’ten dışarı.

* * *

Söz eşek ihalesinden ve Amerika’dan siyasi icazet arayışından açılmış iken; noktayı, kıymetli kardeşim Yusuf Karaca’nın “iki öküz bir eşek” hikayesiyle koyalım:
Vakt-i zamanında bağı-bahçesi, tarlası, harmanı, ormanı, çifti ve ahırları olan zalim bir ağa varmış.
Ahırın birinde iki öküz, bir de eşek beslermiş.
Öküzler, her gün akşama kadar çalışıp, çift sürüp, gem çekerken; eşek, ağayı taşırmış… Akşamları ise ahırda aralarında koyu bir sohbet başlarmış.
Bir akşam sohbetinde, öküzler ile eşek, kendilerinin ağa için çok önemli oluğunu iddiasına tutuşmuşlar. Öküzler, ağa için kendilerinin daha önemli, eşek ise kendisinin daha hayati olduğunda ısrar edip durmuşlar.
Tartışma sabaha kadar sürmüş. Sonunda iki öküz ve eşek, ağayı imtihan etmeye karar vermişler.
Fikir eşekten gelmiş: Öküzler numaradan hasta olacaklar. Verilen samanı yemeyecek, suyu içmeyecekler. Plan bu…
Sabahleyin, ağanın marabaları bakar ki, öküzler sessizce yatıyor. Eşek ise anırıyor. Marabalar çok geçmeden, öküzlerin hasta olduğuna inanırlar.
Ancak o da ne… Öküzlerin hastalığı Ağanın umurunda bile olmamış. “Madem öküzler hasta eşeği çifte koşun” diye talimat vermiş ağa…
Akşama kadar çifte koşulan eşeğin sesi soluğu kesilir. İki öküzün çektiği yükü, sıska bir eşek nasıl çeksin!?
Eşek bu işten sıyrılmanın bir yolunu bulur. Akşam faslında öküzlere kara haberi patlatır.
Öküzler, neler konuşulduğunu eşeğe sorar, kendilerinin ağa için bir kıymeti olup olmadığını öğrenmek isterler.
Eşek “Hiç kendinizi adam yerine koymayın. Hiç birimiz, ağanın umurunda değiliz… Hatta bir arar ağamız dedi ki: Öküzler yarın da hasta olursa, kesip kavurma yapalım.”
Bunu duyan öküzler, hemen toparlanarak ölmektense ağanın öküzü kalmaya karar verirler. Eşek ise, ağayı taşımaya devam eder.
Üçü de, “iş görmedikleri müddetçe” ağa için hiçbir kıymet-i harbiyeleri olmadıklarını, yaşayarak öğrenmiş oldular.
Sözüm Meclis’ten dışarı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.