DOLAR 5,9488
EURO 6,6714
ALTIN 291,4
BIST 114.516
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Yağışlı

Bursa’da 8.Türk Boyları Halk Oyunları Şöleni

20.07.2013
78
A+
A-

Genel Başkanımız Olcay Kılavuz Gemlik Ülkü Ocakları tarafından geleneksel olarak yapılan 8. Türk Boyları Halk Oyunları Şölenine katıldı.

Şenlik Gemlik İskele Meydanı Festival Alanı’nda gerçekleştirilirken, şenliğe Genel Başkanım Olcay Kılavuz’un yanında MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy, MHP Bursa İl Başkanı Hasan Toktaş, Bursa Ülkü Ocakları Başkanı Mustafa Biçki, MHP Gemlik İlçe Başkanı Osman Durdu, Gemlik Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Emin Özcanbaz katıldı.

Festivale, Kosova, Gürcistan, Kırım, Kuzey Kıbrıs ve Makedonya ekiplerinin yanı sıra, Yafem den 2 grup ta katıldı. Mehteran takımı ile Gemlik Top Sahası önünden, Gemlik İskele Meydanına Mehteran eşliğinde yapılan yürüyüşle başlayan festival, İskele meydanında verilen halk iftarı ile devam etti. İftar sonrası ilk sahne alan Tarihi Bursa Mehter takımı aldı.

Mehteran gösterisi sonrası ilk sözü alan Gemlik Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Emin Özcanbaz 8.sini düzenledikleri Türk Boyları Şenliğinin sadece şenlik değil, kardeş ülkelerle kavuşma olduğunu ifade ederek, zulüm gören Doğu Türkistan ve Türkmeneli’ne değinen Özcanbaz şunları söyledi ‘’Kardeş Ülkemiz Doğu Türkistan, Komünist Çin yönetimi tarafından zulme uğruyor. Filistin için ortalığı karıştıran Eş Başkanların, bu konuya en küçük bir tepkisi olmuyor.’’ Özcanbaz’ın sözleri, alanı dolduranlardan uzun süre alkışlandı. Daha sonra Genel Başkanımız Olcay Kılavuz bir konuşma yaptı.

Genel Başkanımız Olcay Kılavuz yaptığı konuşmada:

Kıymetli protokol,

Çok muhterem misafirler,

Sözlerime başlarken hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

Ramazan ayının size, ailenize, milletimize ve tüm İslam âlemine hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

Böylesi manevi bir iklimde düzenlenen Türk Boyları Kültür Şölenin’de sizlerle birlikte olmaktan dolayı son derece mutluyum.

Bu etkinlik,

Adriyatik’ten Çin Seddine kadar uzanan geniş coğrafyada yaşayan Türkleri, Anadolu’da bir araya getirmiştir.

Kosova’dan Sultan Murad’ın selamı Anadolu’ya ulaşmıştır, Kırım’dan esen rüzgarlar Anadolu’yu okşamıştır, Altay Dağları’nın azameti Anadolu’yu kaplamıştır, Kerkük’ün hoyratları Anadolu’dan duyulmuştur, Kafkaslar’dan yükselen ses Anadolu’da yankısını bulmuştur.

Büyük Türk milletinin yüreği bir atmış, imanı yekvücutta tecelli etmiştir.

Turan ülkümüzün mihenk taşlarını oluşturan her bir Türk diyarına ve o güzel diyarın güzel insanlarına selam olsun.

Bizleri kucaklaştıran Yüce Allah’a hamd-ü senalar olsun. Bu kucaklaşma da emeği geçen herkesi en kalbi duygularımla kutluyorum.

Türk boyları, tarihin en köklü, en güçlü ve en ihtişamlı milletini oluşturan değerli parçalardır.

Bu boyların bir araya gelmesinden büyük Türk milleti vücuda gelmiştir.

Boyların birbirine düşmesi ve ayrılması ise her zaman yıkım ve facia getirmiştir.

O yüzden bir olmalı, iri olmalı, diri olmalıyız.

Birbirimizi kardeşçe kucaklamalı, aramızdaki ayrılıklardan çok, ortaklıklara odaklanmalıyız.

Kimliğimizden, kültürümüzden ve tarihimizden edindiğimiz tecrübeyi ustalıkla bugünlere ve yarınlara da taşıyabilmeliyiz.

Aramıza nifak sokmak isteyen, duvar örmeye çalışan, bizleri birbirimize yabancılaştırmak isteyenlere asla fırsat vermemeliyiz.

İsmail Gaspıralı Bey’in 100 yıl önceden işaret ettiği “Dilde, Fikirde, İşte Birlik” şiarını gerçekleştirmeliyiz.

En büyük köprümüz olan Dilimizi ve kültürümüzü korumalı,milli şuuru her dem canlı tutmalıyız.Yardımlaşma ve dayanışmayı artırmalı,her platformda Türk’ün sesini duyurmalıyız.

Saygıdeğer misafirler,

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, kurulduğu günden bugüne dünya Türklüğünün sorunlarıyla çok yakından ilgilenmiş, özellikle esir Türklerin durumlarıyla ilgili Türkiye’de bir kamuoyu oluşmasını sağlamıştır.

Bugün ülkemizin dört bir yanında ve sınırlarımızın dışındaki Ocaklarımızda binlerce gencimizin yetişmesi için eğitim ve kültür faaliyetlerini gerçekleştiriyoruz.

Ortaöğretimden lisansüstü eğitime kadar binlerce ülküdaşımızın Liderimiz Devlet Bahçeli Bey’in işaret ettiği 2023 Lider Ülke Türkiye vizyonuna yürümesi için taşları döşüyoruz.

Bilgiye hakim,alanında uzman,geleceği Türkçe şekillendirecek vizyona sahip nesillerin varlığını sürdürmesi için mücadele veriyoruz.Gayretlerimizin bundan böyle de artarak devam edeceğini buradan bir kez daha belirtmek istiyorum.

Kıymetli misafirler,

Bizler,gönülleri Türklük aşkıyla yanıp kavrulan, yürekleri yüce dinimiz İslam’ın sevdasıyla çarpan nesillerin yetiştirilmesi için çalışıyoruz.

Küfre karşı imanın aydınlığıyla, batıla karşı Hakk’ın yanında durarak geliyoruz. Yanlışa yanlış, doğruya doğru diyecek dillerimiz, haksızlığa karşı dik duracak yüreklerimiz var.Bütün dünya kör, sağır, dilsiz kalsa da görüyor, duyuyor ve söylüyoruz.

Bu vesile ile geçtiğimiz günlerde Doğu Türkistan’da ve Türkmeneli’nde yaşanan katliam ve zulümlerden acı ve üzüntü duyduğumuzu belirtmek istiyorum.

Kaybettiğimiz soydaşlarımıza yüce Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum.

Türk milletinin acılarını görmezden gelen, yükselen feryatları duymayanları da nefretle kınıyorum.

Türk düşmanları ve onların işbirlikçileri çok iyi bilmelidir ki, Türk’ün tırnağına taş değse, bizler bunun acısını yüreğinde hisseden ve hesabı sormak üzere bir köşeye kaydedenleriz.

Mazlumun ahını and olsun ki yerde koymayacağız ve iki cihanda da yakanızı bırakmayacağız.

Bizler Türk dünyasının çok yakın bir gelecekte, birliğini tamamlayacağını ve üzerindeki ölü toprağını atarak büyük bir dirilişe geçeceğini umut ediyoruz.

İstek ve inanç her güçlüğü devirecek, atalarımızın özlemi olan Türk Birliği mutlaka kurulacaktır.

İdrak etmekte olduğumuz mübarek Ramazan ayının bu acıları dindirmesini yüce Allahtan niyaz ediyorum.

Ramazan’ın rahmet ve bereketiyle milletimize esenlikler vermesini, birliğimizin ve beraberliğimizin devamı için hayırlı bir vesile olmasını,

Ülkemize ve tüm Türk İslam alemine huzur, bolluk ve bereket getirmesini temenni ediyorum.

Cenab-ı Allah bu aziz ve çetin yolda tüm soydaşlarımızın yardımcısı olsun.

Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi saygıyla selamlıyorum

Sağ olun, var olun.

Ne Mutlu Türk’üm Diyene!

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ise 20 yıl önce bu birleşimin hayal olduğunu belirterek ‘’1991 yılı sonrası Türk Yurtları bağımsızlıklarını kazanmaya başladı. O zamanlar bunu savunan Türk Milliyetçileriydi, tarih yine Türk Milliyetçilerini haklı çıkardı. Doğu Türkistan da yaşanan zulüm bizleri üzmektedir. Hükümetin bu konuya bir an önce tepki vermesini bekliyoruz’’ şeklinde konuştu.

MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy ‘’Türk Milletinin büyüklüğünü simgeleyen festivalin düzenlenmesini sağlayan herkese teşekkür ederim. Türk Dünyasının birleşmesine her zaman önem verdik. Bu birleşimi Türklüğünden utanan, Türk’üm diyemeyen bir Başbakan yapamaz’’ dedi.

MHP Bursa İl Başkanı Hasan Toktaş ‘’8. Düzenlenen Türk Boyları Halk Oyunları şenliğinin 9uncusunu MHP’li Gemlik Belediye Başkanı ile yine bu meydanda kutlayacağız’’ diyerek festival alanındaki coşkuyu üst düzeye taşıdı.

Ekiplerin gösterileri Gemlik halkı tarafından yoğun ilgiyle karşılanırken, program sonrası katılan ekiplere, protokol tarafından plaket verildi.

Genel Başkanımız Olcay Kılavuz etkinliğin tamamlanmasından sonra kentten ayrıldı.

turkboylari

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.