Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

BUNUN NERESİ BAŞARI?

02.04.2015
A+
A-

Türkiye dün iki dehşet verici hali beraber, neredeyse aynı zamanlama ile yaşadı.
Elektriklerin yurt genelinde kesildiği saatlerde İstanbul’da bulunan Çağlayan Adliyesi’nde DHKP-C’li teröristlerin Gezi parkı için yapılan nümayişlerde hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın davasına bakan savcı Mehmet Selim Kiraz’ı başına silah dayayarak rehin aldığı bilgisi geldi.
Bu iki gelişme de bir birinden daha vahim hali, dahası devletin içler acısı durumunu göstermeye yetti.
Şurası açık ki başına silah dayanan kişi bu devletin savcısı idi. Dolayısı ile bulunduğu yerde devleti, hepimizi temsil ediliyordu.
Yani başına silah dayanan kişi sadece savcı Kiraz değil, aslında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kendisiydi!
İlerleyen saatlerde teröristlerce yine teröristlere ait savcının odasından alınan birkaç kare fotoğraf sosyal medya üzerinden servis edildi.
Dahası bir medya organına eylemde bulunan teröristler “telefonla canlı olarak bağlanarak” ne yapacaklarını birer birer anlattılar.
Neden orada olduklarını, örgütlerinin ideolojik propagandasını yaparak, savcı Kiraz’ı rehin alma girişimlerini nasıl sonlandıracaklarını da açıkça ifade ettiler.
Bu gelişmenin akabinde RTÜK’ten terör örgütü DHKP-C’nin gerçekleştirdiği eylemle ilgili yayın yasağı geldi.
Aradan geçen saatler boyunca gergin bekleyiş sürerken, nihayetinde polisin teröristlere müdahalede bulunduğu ve savcının ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı bilgisi geldi.
* * *
Buraya kadar yaşanan hadiselerin tümü tabir yerindeyse göstere göstere geldi.
Vurulan savcı Mehmet Selim Kiraz, verilen bilgilere göre hastaneye giderken hayatını kaybederek şehit olmuştu.
Hep beraber yaşadığımız bu acı gelişmenin akabinde Recep Tayyip Erdoğan çıktığı yurt dışı gezisinde durumu değerlendirerek, müdahalede bulunulduğunu ve polisin “başarılı” bir operasyon gerçekleştirdiğini söyledi.
Güler misiniz yoksa ağlar mısınız?
Devletin adliye sarayına silahlı teröristler kolaylıkla girebiliyor, devletin savcısını başına silah dayayarak rehin alıyor, sonrasında ise rehin alma eylemini savcıyı şehit ederek sonlandırıyorlar.
Tam da örgüt üyelerinin telefon bağlantısında söyledikleri gibi!
Şimdi bunun neresi başarıdır?
Devletin düşürüldüğü rezil durum mu?
Yoksa savcının şehit edilmiş olması mı?
Başarının da kendi içerisinde ölçüsü vardır.
Şayet operasyonda teröristlerin öldürülmesi ile beraber Mehmet Selim Kiraz da sağ salim kurtarılmış olsaydı buna başarı denilirdi.
Acaba Erdoğan’ın buradaki başarı ölçüsü nedir?
Bir kez daha görüldü ki AKP iktidarı ile beraber sahip olduğu zihniyetin Türk Milleti’ni ve Türk Devleti’ni koruyamayacağı açıktır.
Ortada terör örgütleri cirit atmaya başlamış, istediği türden menfur eylemleri gerçekleştirmeye koyulmuştur.
Erdoğan’a göre başarılı olan meseledeki başarısızlıklar aslında diz boyudur.
* * *
Her şeyden evvel böylesi bir eylemi daha önceden haber alamayan istihbarat birimleri başarısızdır.
Adliye’ye silah ve örgüte ait materyalleri “avukat” kılığında rahatlıkla sokan teröristleri uygun şekilde kontrol etmeyen güvenlik birimleri başarısızdır.
Yine aynı güvenlik birimleri ve sorumlu oldukları mercii, şehit edilen savcı Kiraz’ın korunmasına yönelik sağlayamadığı önlemler sebebiyle başarısızdır.
Bunlardan çok daha öte, terör örgütlerine üstelik İstanbul gibi ülkenin en büyük şehrinde eylem yapma zemini kazandırmış olan AKP iktidarı tepeden tırnağa başarısızdır.
Bir meselenin daha altını çizmek gerekir.
Erdoğan’ın “ne istedilerse verdik” dediği PKK terör örgütünün, DHKP-C militanları ile kimi yerlerde beraber çalıştığı ve Türkiye içerisinde pek çok noktada ortak hareket ettiği biliniyor.
Dolayısıyla DHKP-C’nin, terör örgütü olmakla beraber PKK ile olan bağını da düşündüğünüzde böylesi bir eylemin nasıl zemin bulabildiği sorusunun cevabı da bir nebze olsun karşımıza çıkıyor.
Güvenlik meselesi öyle bir noktaya varmış ki, terör örgütleri rahatlıkla ne isterse onu yapar hale gelmişler.
Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesi hadisesi Türkiye’nin nasıl bir karanlığın içerisinde olduğunun görülmesine yetiyor.
Asıl mesele bu eylemin nasıl gerçekleştiğinden ziyade eylem için teröristlerin nasıl zemin buluğuyla da alakalıdır.
Umulur ki bundan sonrası için durum göz ardı edilmez.

İsmail Özdemir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.