Bunun adı ‘istifa’ değil ‘görevden alma’dır!

09.11.2017
A+
A-

Sabah odamda Ak Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ile “siyaset acemiliği kaldırmaz” meselesini konuşuyorduk, Mevlüt içeri girdi, “Haluk Ulusoy istifa etti” dedi.

Benim surat ifadem değişmiş olmalı ki Süriye başladı gülmeye. Sürecin böyle olacağını düşünenlerdendi.

Ceyhan, bir yorum yapmaktan kaçındı ama ben biliyorum ki yaşanan durumun faturası olacaktı. Ancak ben bu kadar sert bir tutum beklemiyordum. Daha yumuşak bir sonuç olur, uyarılır, diye düşünüyordum.

Elbette Haluk Ulusoy “sağlık nedenlerini” gerekçe göstererek istifa etti ama kendimizi kandırmayalım bu bir görevden alma.

Bir haftada insanın sağlığı ne kadar bozulur ki?

Temel sorun başarılı bir iş adamı olan Haluk Ulusoy’un siyaset acemisi olmasıydı.

***

Ulusoy’un siyasi acemiliğini “Siyasete hoş geldin Haluk Ulusoy!” başlıklı yazımda ironik biçimde eleştirerek şöyle yazmıştım:

“İyi Parti Kocaeli İl Başkanı Haluk Ulusoy aktif siyasette yeni…

Deyim yerindeyse çiçeği burnunda bir siyasetçi.

Önce ‘il başkanlarının toplantısına çağrılacak mı çağrılmayacak mı’ tartışmasının ortasında kaldı. Ardından da ilk siyasi kriziyle tanıştı.
Ulusoy, 16 Nisan Referandumu sonrası sosyal medyadan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli‘ye yönelik ‘Devlet Bahçeli, Allah bize tez zamanda senin helvanı yemeyi nasip etsin’ paylaşımı yapmış. Bir siyasi sorumluluğunuz yoksa insanlar bu tweete gülerler ya da kızarlar, geçer. Ama İl başkanı olunca iş değişiyor. MHP’lilerden tepki gelmesi üzerine Haluk Ulusoy mesajı sildi. Ulusoy, tepkiler üzerine sildiği paylaşımı, 16 Nisan referandum sonuçlarının açıklandığı gece kızgınlıkla yaptığını söyleyerek kendini savunmuş.

Yeterli mi?

Bence doğru bir paylaşım değil. Hele de İYİ Parti gibi merkezde pozitif siyaset yapma kararlılığındaki bir anlayış için sıkıntılı.”

***

Mevlüt Soysal, tüm detaylarıyla durumu haberinde analiz etti. Tek sorun Bahçeli ile ilgili 16 Nisan akşamı attığı tweet de değilmiş.

Meğerse Haluk Ulusoy, Koray Aydın ile de anlaşamıyormuş.

Daha da vahimi Haluk Ulusoy ilçe başkan atamasında da başına buyruk davranmış.

Yasemin Met’in tartışılan sosyal medya paylaşımı ironik bir şekilde gerçek oluyor.

***

Peki bir istifa bekliyor muyudum?

Doğrusu hayır.

İki gün önce Sevgili meslek büyüğüm Tanju Cılızoğlu ve Mevlüt Soysal ile sohbet ederken bu konu gündeme geldi. Tanju abi, “Benim bildiğim tanıdığım, Meral Akşener böyle bir davranışı affetmez. Haluk Ulusoy o koltukta kalamaz” demişti. Mevlüt ile ben itiraz ettik. Hatta bunun üzerine alternatif sonuçları köşemde yazıp şöyle yorumlamıştım:

“BİR- Böyle bir yaklaşım- paylaşım bir siyasetçiye yakışmaz. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener kendi böyle bir dil kullanmazken bir il başkanının kullanmasına izin vermez. Haluk Ulusoy’la yol yakınken yollar ayrılmalı.

İKİ- İYİ Parti’nin doğuşunun temelinde zaten Devlet Bahçeli’nin politikalarına olan tepki var. İYİ Parti ve ona kendini yakın hisseden seçmen nazarında bu durum prim yapar. Hiç sıkıntı olmaz hatta Ulusoy’a siyasi karizma katar.

ÜÇ-Yanlış oldu ama öyle büyütülecek bir durum da değil. Haluk Bey böyle sıkıntılar yaşaya yaşaya siyasete alışacak. İş adamı kimliğinin yanına siyasi il başkanlığı sıfatını ekleyecek.

Ben üçüncü şıkka yakınım. Ancak süreç nasıl gelişecek göreceğiz.”

Sonuç; birinci şık gerçekleşti ve Tanju abi haklı çıktı.

***

Bu sert kararın da medya ve siyasi çevrelerde farklı yorumlandığını görüyorum. İki farklı görüş hakim:

BİR- Bu görevden alma, İYİ Parti’nin ne kadar hassas ve ince eleyip sık dokuduğunu gösteriyor. Demek ki yere sağlam basarak geliyorlar.

İKİ- Bu görevden alma, değer verdikleri kadroların siyasette ne kadar zayıf olduğunun bir göstergesidir. İYİ Parti kendilerine verilen krediyi çok kötü kullanıyor.

Doğrusunu söyleyeyim, ben iki şık arasında kararsız kaldım.

ADEM TURGUT

Yazının Devamı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.