DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Çok Bulutlu

Bu Yolda “Hayırcılar” Evetçi Olmaz!

14.02.2017
90
A+
A-

“Terör örgütü PKK’nın yönetiminde yer alan Duran Kalkan, başkanlık sistemi üzerine yaptığı bir konuşmada MHP lideri Bahçeli ve Erdoğan’ın PKK’yı yok etme konusunda anlaştığını, bu yüzden de Bahçeli’nin referandum sürecinde Erdoğan’a destek verdiğini belirtti.

Duran Kalkan konuşmasının devamında, Erdoğan’ın, Bahçeli’yle anlaşarak PKK’nın üzerine gideceğini ve bu yüzden de Türkiye’de her kesimin “Kürdistan’ın geleceği için” başkanlık sistemine karşı durmaları gerektiğini, hayır demeleri gerektiğini duyurdu.

“PKK’nın Avrupa sorumlusu Rıza Altun, Meclis’te kabul edilen Anayasa Değişikliği ile ilgili konuştu ve referandum kararlarının ‘Hayır ‘ olduğunu söyledi.

Terörist Rıza Altun “Anayasaya hayır oyunun kesinlikle verilmesi gerekiyor” diyerek anayasanın geçmemesi gerektiğini söyledi.”

Bir insanın ne görüşte olduğunu kendi iradesi ile vermiş olduğu kararları yine kendi iradesi ile vermiş olduğu kararlar belirler. İnsan nerede yer alıyorsa alsın, düşüncemiz kendi kararıyla yer alıyordur, olmalıdır. Tabi bazı grupların, partilerin ya da birilerinin söylemleri kişiler üzerinde etkili oluyordur. Zaten bunun için partilerin dedikleri, istedikleri önemlidir.

Şu anda anayasa konusunda bazı partiler ve partisiz kişiler aynı şeyleri düşünüyorlardır. Olamaz mı? Olabilir. Anacak belirli bir görüşe sahip olan insanların aynı şeyi istemeleri ya da istememeleri kendi istek ve görüşlerine bağlıdır. Düşünce bu olunca, savunduğumuzu çok çok iyi bilmek zorundayız. Bunun için iyice düşünmek zorundayız.

Hepimiz gibi serbest olanların özgür iradeleriyle verecekleri kararlar, bu referandumda ülkeye yön verecektir. İki şık var. Bazılarına göre “Evet” bazılarına göre “Hayır” doğrudur. Ancak kimsenin “Havet” diye oy atma imkanı yoktur. Zaten olmamalıdır da. Millet, hür iradesi ile karar vermelidir. Ancak bu yolda, uğurda çalışmalar yapılabilir. Yapılacak bu oylamada yapılacak çalışmalar gayet önemlidir. Kimin ne tarafa oy isteyeceği çok önemlidir. Kimlerin aynı yuvarlak içinde gurup oldukları her şey’den çok önemlidir.

PKK’nın “Hayır”ı, Y-CHP’nin “Hayır”ı diye ayırmak, Vatan Partisinin “Hayır”ı diye ayırmak mümkün değildir. Çünkü yasa 18 maddede değişiklik içeriyor. Baktığımız zaman partiler ya da partisizler her ne kadar 3., 13. ya da 17. maddeden dolayı hayır diyorlarsa da, aslında farkında olmadan hepsi aynı maddelere karşı çıktıkları için amacımız ayrı o yüzden biz “Hayır” diyoruz diyemiyor.

İstenilen bu anayasa değişikliğinin daha ne kadarı, nasıl bir değişikliğe sebep oluyor? Bunu çözdük mü, bu değişikliklerin yerinde olduğunu hep beraber göreceğiz ve bu nedenle Türk Milletinden oy isteyeceğiz. PKK bu anayasa değişikliğini istemiyorsa, mutlaka diğer istemeyenlerle birlikte bir noktada, Y-CHP, Vatan Partisi, Ülkücü gözüken kesim, “Hayır”cı noktada birleştikleri bir nokta vardır.

PKK “Hayır” diyorsa biz başka nedenlerden dolayı, “Hayır” diyoruz diyemezsiniz. “Hayır”da birlik içinde olanlar, Türk’ün anayasa hükmünden çıkarılarak başka bir metne imza atmaya hazır demektir. Anayasanın tarafsızlığını savunurken, anayasaya “Hayır” diyen hiçbir gurup buna “Hayır” diyememektedir.

Şimdi kimsenin kendisini kandırmaya gerek yoktur. Bir partinin ya da grubun vereceği oy hakkında yalan söylemesine gerek yoktur. Bir şey kendi kurallarına göre iyiyse iyidir. Kimse buna kötü demez.

Y-CHP kendi verdiği “Hayır”ı savunmak için PKK yalan söylüyor diyemez. Onlar aslında “Evet”çi ama “Hayır”cı görünüyorlar diyemez. Böyle bir şey olamaz! İnsan ya “Evet”çidir ya da “Hayır”cı her ikisi olamaz. PKK şimdi “Hayır” diyorsa 16 Nisanda da “Hayır” diyecektir. Zaten dikkatli bakarsanız “Hayır”cı gruptakilerin hemen hepsi hele Y-CHP’si “Biz Hakkari’de Yerel Yönetim Özerlik Şartını getireceğim dedim. CHP Kurultayında söylüyorum Yerel Yönetim Özerklik Şartını mutlaka getireceğiz.” Diyen Kemal Kılıçdaroğlu hem bunu savunup hem de “Evet”çi olamaz.

Gerçek olan şudur ki “Hayır” diyenlerin hepsini bağlayan önemli nedenleri vardır. Yoksa bu kadar grup hem anayasa değişimine karşı çıkıp, “Hayır”cı olarak direnmez. “Hayır”da hayır vardır deyip, kuyunun içinde boğulmamanız ve birbirinizi gırtlaklamamanız için “EVET” “EVET” “EVET”

Türkiye “Evet” diyerek kazanacaktır!

Sağlıcakla kalın!

Fikri Atılbaz

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.