Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Bu ülke sahipsiz değil

12.04.2013
A+
A-

Orhan Karataş

Türk milletinin asil ve vakur duruşunu yanlış anlayıp, uygun bir iktidar bulmuşken bu ülkeyle olan hesaplarını kapatmaya çalışanlar, yanıldıklarını anlamaya başladılar. Bu milletin hoşgörüsü de, tahammülü de, avansı da bir noktaya kadardır. Sıra bayrağa, Türklüğe, ülkenin bölünmez bütünlüğüne, milli ve manevi değerlere geldi mi, iş değişir. Bu Türk tarihi boyunca hep böyle olmuştur, bugün de böyledir.

YAŞAMAK GEREKİYORMUŞ

AKP ile çıkılan yolun sonunda ne olacağını zaten biliyor ve söylüyorduk. Ama bilmek ve söylemek yetmedi, bizzat yaşamak gerekiyormuş. Nitekim, meydanın boş, ülkenin sahipsiz olduğunu zannederek bu milletin bütün değerlerine savaş açanların hesaba katmadığı nokta da tam burası oldu. En ağır ihanetleri bu milletin sineye çekeceğini, yanaşma ve beslemeler ne söylerse inanılacağını, ne yapılırsa kabullenileceğini ve bunun hiç değişmeyeceğini zannettiler. Masa başında ahkam kesmek, BOP’un taşeronluğuna soyunmak belki birileri için geçim kapısı olabilir. Ancak bu milleti tanımaya da, anlamaya da, anlatmaya da yetmez. İşte tam bu noktada Türk milletinin MHP ile olan ilgisini, irtibatını, inancını ve sadakatini anlayamadıkları bir defa daha ortaya çıktı.

TÜRK MİLLETİ İTİBAR ETMİYOR

Bugün bu büyük ihanetin önündeki tek ve yıkılmaz engel Milliyetçi Hareket Partisi’dir. Bu güç doğrudan Türk milletinden alınmaktadır. MHP var oldukça bu ihanetin asla sonuca ulaşamayacağını gören yıkım güruhunun çırpınışlarını ibretle seyrediyoruz. Yalan, iftira, provokasyon sonuç vermedi. Şimdi, doğrudan MHP’nin varlığına, kimliğine ve kurumsal yapısına saldırıyorlar. Çok şükür ki, Türk milleti bunların hiç birine itibar etmiyor. MHP’yi tek ve değişmez adres olarak görüyor. Onlar saldırdıkça MHP büyüyor. MHP büyüdükçe onlar hırçınlaşıyor. Sözleriyle, davranışlarıyla, aralarında yaptıkları işbirlikleri ile MHP’yi karalamaya çalışırken kendilerini ele veriyorlar. Türk milleti bunları daha iyi, daha ayrıntılı tanıma fırsatı buluyor.

HERKES DESTEK OLMALI

Bursa mitingi bir milat olmuştur. 20 Nisan’da yapılacak İzmir mitinginin büyük bir şahlanış olacağından eminiz. Bu bayrağın inmemesini, bu ezanının susmamasını, bu ülkenin bölünmemesini, Türk milletinin bin yıldır olduğu gibi bütün değerleriyle, bütün haşmetiyle bu topraklarda ebediyen yaşamasını ve yücelmesini isteyen herkes bu davaya destek olmak durumundadır. Nitekim, öyle de oluyor. Toplumun çok farklı kesimlerinden, anlamlı ve değerli açıklamalar ve destek geliyor. Bu değerlendirmeler, bu millete olan inancımızı, bu ülkenin bölünmez bütünlüğü karşısındaki kararlılığımızı çok daha güçlü hale getiriyor.

BEDELİ BÜTÜN ORTADOĞU ÖDER

Türk Ocakları’ndan gelen açıklama hayati önemdedir. Türk Ocakları bu ülkenin en önemli, en değerli ve en köklü kurumlarının başında gelir. Şube başkanlarıyla yapılan toplantı sonrasında alınan kararlar ve Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz’ün açıklamaları yüreklere su serpmiştir. Türk milletini bölecek, Türk devletinin vasfını bozacak girişimlere karşı durulacağı, tek milletin adının Türk milleti, tek bayrağın adının Türk bayrağı, tek vatanın adının Türkiye olduğu altı çizilerek hatırlatılmış ve şu değerlendirmeyi yapmıştır: “İnsanların kendilerini istedikleri gibi tanımlama hakkı vardır ancak anayasada milletin adını zikretmemek, adsız bir milletten bahsetmek ilmen de fikren de yanlıştır. Akil insanlar heyeti ile, barış ve çözüm gibi sihirli kelimelerle millet iknaya çalışılıyor. Hiçbir vicdan sahibinin kan akmasından memnuniyet duymayacağı gün gibi aşikar olmasına rağmen, bölücü örgütle müzakereye karşı çıkanlar, kan akmasının devamını istiyormuş gibi bir kara propaganda yürütülmektedir. Halbuki bugün barış ve çözüm nutukları atanlar yarın bu senaryonun devamında meydana gelmesi muhtemel bir bölgesel savaşta akacak Müslüman kanı karşısında ne yapacak? Suriye ve Irak’taki gelişmelerin Türkiye’yi ve bölgeyi selamete ulaştıracağına gerçekten inanılıyor mu? Emperyal rüyaların yorumcularının sözlerine inanmanın bedelini, maazallah o rüyaları görenler değil Ortadoğu’nun bütün Müslüman milletleri öder.”

BİZ TÜRK MİLLETİYİZ

Şube Başkanlarının tamamının katıldığı toplantı sonrası kamuoyuna duyurulan sonuç bildirgesi, Türk milletinin duruşuna, duygularına tercüman olmuştur. Bildirgenin son kısmını, özellikle ve altını çizerek bir defa daha hatırlatmayı görev sayıyorum:

Türkiye’mizin son otuz yılını kana bulayan terör örgütüyle ilgili olarak başlatılan süreci endişeyle takip ediyoruz. Terör örgütü lideri ve kadrolarına “zafer kazanmış” görüntüsü verecek adımlar, vahim sonuçlar doğuracaktır. Terör örgütü ve uzantılarının talepleri doğrultusunda anayasamızdan Türk milleti ifadesinin çıkarılması, özerklik ve ana dilde eğitim gibi cüretkâr taleplerin ciddiye alınması millî varlığımızı tahrip edecektir. Ancak son günlerde Anayasanın başlangıç kısmı ile açıklanan teklif metinlerinde Türk Milleti kavramının muhafazasını Milletimizin tepki ve endişelerinin dikkate alındığının işareti saymakta ve bu hassasiyetin devamını arzu etmekteyiz. Sorumluluk mevkiinde olanları ve Türk milletini, kapıda bekleyen tehlikeler karşısında uyarmayı millî bir vazife kabul ediyoruz. Bu toprakların bin yıldır mayaladığı kardeşlik hukukunun zedelenmemesi için herkesi sağduyuya davet ediyoruz. Türklüğü etnikleştirmeye çalışan tüm çevrelere karşı bir kez daha ve tüm yüreğimizle tekrarlıyoruz; “Biz, hep birlikte Türk Milletiyiz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.