Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Rüzgarlı

Bu ülke için yeminimiz var

24.03.2017
A+
A-

Anayasa değişikliği referandumu için artık sayılı günler kalmış olmasına rağmen, istismar, yanıltma, çarpıtma ve yalan furyası hiç ara vermiyor. Hala milletin zihnini bulandırmaya, olmayan şeyleri varmış ve tehlike oluşturuyormuş gibi göstermeye uğraşıyorlar. Yapılacak değişikliğin ülkeyi bölünmeye götüreceğinden tutun da, milli devletin, üniter yapının bozulacağı, federasyona geçileceği gibi yalan ve yakıştırmalar hiç aralıksız pompalanıyor.

MHP BAŞBAKAN İÇİN DE TEMİNAT

Bunların hiçbiri doğru değildir. Başka hiçbir şeye gerek kalmadan sadece MHP’nin işin içinde olması bu tür ihanetlerin yaşanmayacağının teminatıdır. Nitekim, sayın Başbakan Binali Yıldırım da aynı şeyi yapıyor ve MHP’yi teminat gösteriyor.AKP’nin sözlerine inanmayan, yaptıklarına güvenmeyenlerin MHP’ye bakmalarını, sayın Bahçeli’yi dinlemelerini öneriyor. MHP’nin sözlerinin ve yaptıklarının ne kadar haklı ve yerinde olduğunu, milletten nasıl onay ve destek aldığını da Elazığ’da çarpıcı şekilde gördük. Oradaki coşku ve kalabalık MHP üzerinden bir yalan kampanyası yürütmeye çabalayanları büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Bugün yapılacak Bursa mitinginin de aynı şekilde büyük bir heyecanı sahne olacağını ve yıkım cephesinin bütün ümitlerinin tükeneceğini hep birlikte göreceğiz.

NİYE RAHATSIZ OLUYORLAR?

Türkiye’nin bugün yaşadığı büyük sıkıntının aşılabilmesinin, etrafındaki amansız kuşatmayı yarabilmenin yolunu bu Anayasa değişikliği açacaktır. Zaten rahatsızlık da buradan doğuyor. Bu ülkeyle, bu milletle, bu devletle meselesi olan her kim varsa çılgına dönüyor. Ve alayı birden bu yolu açan MHP’ye saldırıyorlar. MHP’ye saldıranların içinde kimlerin olduğuna bakın, bu tespitimizin ne kadar doğru ve haklı olduğunu net şekilde göreceksiniz. Türk milletinin düşmanları ile MHP ve ülkücülerin düşmanları aynıdır. MHP en çok siyasi faydayı elde edeceği bir ortam oluşmuşken, bunu elinin tersiyle itmiş ve “önce ülkem” demiştir. Siyasi çıkar uğruna ülkenin felaketine seyirci kalmamış, tam tersine devreye girmiş ve sorumluluk almıştır. Bunu kırabilmek için yeni bir darbe teşebbüsü korkusu salmaya dahi kalkışıyorlar.

DEĞİŞEN HÜKÜMET SİSTEMİDİR

Bir defa daha ve altını çizerek belirtelim. MHP’nin yapmaya çalıştığı siyasette yaşanan tıkanıklığın aşılması, hükümet sisteminin yenilenmesi ve daha kolay ve hızlı karar alınarak ülkenin içine düştüğü amansız kuşatmadan biran önce sıyrılmasıdır. Getirilen düzenleme bir başkanlık içermiyor. Parlamenter sistem yerli yerinde duruyor. Sayın Bahçeli geçmişte ne söylemişse, bugünde onu söylüyor. Milli devlet, üniter yapı, Anayasanın ilk dört maddesi gibi ülkenin teminatı olan hiçbir şeye dokunulmadığı gibi, böyle bir şeyin teşebbüsüne dahi izin verilmiyor. Bunlara dokunmak isteyenler, değiştirmek ve ülkenin geleceğini tehlikeye atmak isteyenlerin kimler olduğunu, neler önerdiklerini merak eden, geçtiğimiz dönem oluşturulan Anayasa komisyonunda konuşulanlara baksın. O komisyonun tutanaklarında bu ihanetleri kimlerin savunduğu, MHP’nin de nasıl kararlı bir duruş ortaya koyarak bu yolu kapattığı bütün ayrıntılarıyla görülecektir.

CHP ÖNCE AYNAYA BAKSIN

Yapılan değişiklik eleştirilirken kullanılan argümanların tamamı asılsızdır. Diktatörlük, tek adamlık, kuvvetler ayrımının ortadan kaldırılması gerçek anlamıyla şu anda var. Bir fiili durum oluşturulmuştur ve eğer MHP müdahale etmeseydi bu durumun değişmesi asla söz konusu olmayacaktı. Hatta, yerleşecek ve kalıcı hale gelecekti. Bu garabetin önünü de 367 saçmalığı, yani CHP açmıştır. Dolayısı ile CHP eğer bir yanlış, eğer bir kasıt, eğer bir sorumlu arıyorsa dönsün aynaya baksın. MHP nasıl ki ülkenin sıkıştığı, rejimin tehlikeye düştüğü, siyasetin tıkandığı her zaman ve her yerde devreye girmiş ve yol açmışsa, CHP’de tam tersine bütün olumsuzlukların bizzat sebebi, tetikleyicisi ve kullananı olmuştur. Bu dün böyleydi, bugünde böyledir, bu zihniyet değişmedikçe yarın da böyle olacaktır

MHP GÜÇLENEREK ÇIKACAK

Anayasa değişikliği ile ilgili en çok yapılan bir başka eleştiri de yeni sistemin iki partili bir düzen ortaya çıkaracağı ve MHP’nin eriyeceğidir. MHP ile fikri ve fiziki bütün bağlarını koparmış olmalarına rağmen, eski olma payesiyle yürümeye çabalayanlar da bu eleştiriyi hiç ağızlarından düşürmüyorlar. Oysa bunun tam tersi olacak ve yeni sistem MHP’ye yeni ufuklar açacaktır. Bugüne kadar yapılan bütün araştırmalar, AKP seçmenini içinde de, CHP’ye oy verenler arasında da kendini ülkücü ve milliyetçi görenlerin oranının çok yüksek olduğunu gösteriyor. Kara propagandalar, menfaat, istikrar arayışı gibi çeşitli gerekçelerle gönlü, aklı ve vicdanı MHP’de olmasına rağmen başka partilere oy vereler, bu yeni sistemle artık böyle bir mecburiyet hissetmeyecekler. Cumhurbaşkanı oylaması ayrı, parlamento oylaması ayrı yapılacağı için büyük bir gönül rahatlığı ile MHP tercihine yöneleceklerdir. Bu tespitimizin ne kadar doğru olduğunu, MHP’nin büyük bir sıçrama yapacağını, ilk genel seçimlerde hep birlikte göreceğiz.

ÜLKENİN TEMİNATI

Neresinden bakılırsa bakılsın, MHP’nin yaptığı doğrudur, haklıdır ve isabetlidir. Gün geçtikçe bu durum çok daha iyi anlaşılıyor. MHP bu ülkenin teminatıdır. Millet için, devlet için, Cumhuriyet için, Türklüğün bekası için ve Türkiye için “Evet” diyor. Milletle, devletle, Cumhuriyetle, Türklüğün bekası ve Türkiye Cumhuriyeti ile hesabı olanları bir defa daha hüsrana uğratmak bir tercih değil, mecburiyettir. Bu ülke için vazgeçilemeyen yemin budur.

Orhan Karataş

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.