DOLAR 5,9436
EURO 6,6664
ALTIN 289,9
BIST 114.425
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Yağışlı

Bu ülke hasta!

19.08.2013
58
A+
A-

Bir ülke düşünün…

Üniter devlet yapısına sahip olduğu halde, hukuk anlayışı bölgelere göre değişiyor. Bir bölgesinde elinde bayrakla anayasal hakkı olan protesto ve yürüyüşler suç sayılırken, bir başka bölgesinde teröristler rahat dolaşsın diye güvenlik güçlerine gerekli ‘ayar’lar çekiliyor.

Bir ülke düşünün…

O ülkeyi parçalamak için tam çeyrek yüz yıl kan döken ve kırk bin insanı katleden bir örgütle, ülkenin seçilmiş yöneticileri sonunda oturup anlaşmaya karar veriliyor. Örgüt taleplerinin hiç birinden vazgeçmediği halde, ülkeyi yönetenler halkına yalan söyleyerek, terör örgütünü Ak’layıp, paklıyor. Üstelik de, bu örgüt her gün yeni bir tehdit savurduğu halde…

Vali ve Kaymakamlar bile o örgüt Muvafakatiyle göreve getiriliyor. Kaymakamlara, teröristler “bizden habersiz iş yapmayın” diye talimatlar verilebiliyor.

Bir ülke düşünün…

Üzerinde hesabı olan ülkeler, talepleri için sıraya girmiş, talep ve istekleri yerine getirilmek üzere, ülkenin kanunları ve Anayasası değiştiriliyor.

Bir ülke düşünün…

İnsanları değiştirilip, dönüştürülüyor. Hak bildikleri batıl, batıl bildikleri Hak ile yer değiştirmiş. İnsanları bu değişim ve dönüşüm sonucu Müslüman gibi konuştuğu halde gâvur gibi icraatlar yapmaktalar. Sözleriyle Müslüman’a benzerken, yaptıklarıyla ecnebiyi hatırlatmaktalar.

Bir ülke düşünün…

Sınır kavramı neredeyse kalkmış. Adeta kevgire dönmüş, giren ve çıkanı kayıt dışı…

Komşu bir ülkenin içini Amerika ve İsrail adına karıştırmak üzere, toprakları silahlı gruplara konuşlandırılıyor. Milletin milyarları küresel örgütlere ve onlardan kaçan sığınmacılara harcanıyor.

Bir ülke düşünün…

Temel inancı İslam ve Müslümanlık olduğu halde, bunu sulandırmak üzere on binlerce Kilise evleri açılıyor. Harabe bütün Kiliseler tamir edilerek hizmete açılıyor. Kilise ile Cami aynı avluda buluşturulup, aynı kategoride “ibadethane” olarak kanunlaştırılıyor.

Cami ile Kilise, İslam ile Hıristiyanlık devlet eliyle eşitleniyor. İslam akaidine devletin gücü ile müdahale ediliyor. Ve o ülkenin camilerinde “Allah katında din İslam’dır” ayetinin okunması genelge ile yasaklanıyor. Tüm bu icraatların sahipleri ise o toplumda İslam adamı olarak anılıyorlar.

Bir ülke düşünün…

Ömürlerini o ülkenin savunmasına ve terörle mücadeleye harcadıkları için bir güç onları terörist olarak suçlayıp ömür boyu hapse mahkûm edebiliyor.

Bir ülke düşünün…

O ülkenin tüm kutsalları tartışma konusu yapılıyor. Kurtuluş ve Milli günleri kavga unsuru haline getirilmiş, milli bayramları terk edilmiş ama bunun yerine o ülkenin topraklarına saldıran bir örgüt saldırı gününü bayram diye kutlayabiliyor.

Bir ülke düşünün…

O ülkede milli irade terör örgütü ile paylaşılmak isteniyor. Terör örgütü lideri hapiste olduğu halde, meclise “gereğini yapın” diye talimatlar verebiliyor. Yasama, Yürütme ve Yargı’nın üzerine çıkabiliyor.

Bir ülke düşün…

O ülkenin on bir yıldır başında olanlar dinlenmekten ve fişlenmekten şikâyet edebiliyor. Başı her sıkıştığında oturup ağlayabiliyor ve iktidar olduğunu unutabiliyor. Her gün dert yanmaktan ve çaresizlikten söz edebiliyorlar.

Bir ülke düşünün…

Kar getiren tüm kurumlarını, köprü ve otoyollarına kadar her şeyi satmış, tüm kaynaklarını peşkeş çekmiş, üzerinde oturulan toprakları bile elinden çıkarmış.

Kurum ve kuruluşları işlemez ve denetimsiz olmuş. Ekonomisi bitmiş, insanları fitneye sürüklenmiş, toprak bütünlüğü tartışma konusu olmuş, Küresel örgüt ve devletlerin talepleri birinci öncelik halini almış, teröristler o ülkenin güvenlik güçlerinden daha itibarlı hale getirilmiş…

İşte, bu ülkeye hasta denmezse ne denir?

Yusuf KARACA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.