Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Bu telaş niye?

19.10.2012
A+
A-

Orhan Karataş

Mahalli seçimlerin 5 ay öne alınmasının yeniden gündeme geleceği anlaşılıyor. AKP özellikle CHP’yi ikna etmek için her şarta razı olacak bir görüntü veriyor. Bu durumda tarihin biraz ileri kaydırılması ve muhtemelen 17 Kasım’a alınması yüksek ihtimal gibi duruyor.

MHP’nin gerekçesi net

Çok daha hayati meselelerde bildiğini okuyan, muhalefetle bir araya gelmeyi ciddiye almayan, seçimleri zamanında yapmakla övünen ve buradan bir siyasi sonuç çıkarmaya uğraşan AKP, neden bu kadar istekli ve her şeyi göze almaya hazır? MHP seçimlerin öne alınmasından ne beklediğini çok net biçimde ve bizzat Genel Başkan Dr. Devlet Bahçeli tarafından açıkladı. Aynı yıl içinde iki seçimin siyasi sakıncaları ortadadır. Mahalli seçim sonuçlarının birkaç ay sonra yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçimleri etkilemesi muhtemeldir. Ayrıca bunun ciddi bir külfeti ve maddi zorluğu da var. Haliyle iki seçimin arasını açmak hem siyasi, hem ekonomik açıdan yerinde olacağı gibi, seçmeni de yormayacak ve etkilemeyecektir.

Büyükşehir kanununun önemi

Ancak söz konusu olan AKP ise bir değil bin defa düşünmek gerekiyor. Zerre kadar siyasi menfaatleri varsa hiçbir şeyi gözleri görmez. Ne seçmen dinlerler, ne külfet. İşin içinde başka hesapların olduğu kesindir. Nitekim 13 yeni büyükşehir kurulması teklifini, bu süreçle paralel götürüyorlar. İşin püf noktası da burasıdır. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde özellikle BOP ve bağlantılı olarak ihanet çevrelerine bazı mesajlar verilmek isteniyor. Yeni büyükşehirler kurmanın altında ne yattığı açığa çıkmıştır. Bir federasyon yapılanmasının alt yapısının hazırlandığı gün gibi ortadadır. Mahalli seçimlerde bir de bu yeni kurulacak illeri ele geçirdiler mi, işleri daha da kolaylaşacaktır. 26 Ekim kararı çıksaydı, bu düzenlemenin bu döneme yetişmesi imkansızdı. Her zaman olduğu gibi CHP yine AKP’nin imdadına yetişti.

AKP’nin muhtemel hesapları

Her kararından önce mutlaka ayrıntılı kamuoyu yoklamaları yaptıran, siyasetini milletin hazmetme kapasitesi üzerine kuran bir parti olan AKP’nin bu kararı alırken de aynı yolu izlemiş olabileceğini tahmin etmek hiç de zor değil. Neresinden bakarsanız bakın, hep aynı yere varılıyor. Orası da AKP’nin özel hesaplarının toplandığı yerdir. Peki nedir bu hesaplar?

1-Cumhurbaşkanlığı seçimi AKP için, özellikle de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için hayati önemdedir. AKP Genel Başkanlığı’na son defa aday olduğunu, başka görevler alma beklentisini ilan etmiş ve kendini bağlamıştır. Seçimi halk yapacağı için en küçük bir riski göze almak istemiyorlar.

2-Dış politikadaki büyük çöküş, Suriye bataklığına saplanma, zam ve vergi zulmü, önümüzdeki bir yıl içinde daha da kötüye gideceği şimdiden belli olan ekonominin siyasete etkisinin ne olduğunu test etmek istiyorlar. Çıkacak sonuca göre Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar yeni tedbirler almak, yeni hazmettirme operasyonları yapmak için zaman gerekiyor.

3-Başbakan Erdoğan’ın bugünkü yetkilerle Cumhurbaşkanı olmayı istemediği bilinen bir gerçektir. Başkanlık ve yarı başkanlık sistemi ile birlikte partili Cumhurbaşkanı tartışmalarını gündeme taşımıştır. Yeni büyükşehir kurma kanunu bu sistemlerin alt yapısında önemli bir adımdır. Mahalli seçimlerin erkene alınması üzerinden genel olarak meclisin, ama özellikle AKP grubunun nabzını tutma imkanı doğacaktır. İlk oylamada çıkan sonucu bu kadar problem etmeleri, milletvekillerine yönelik sert ve tehditvari açıklamalar yapmaları daha çok ileriye dönüktür.

4-En büyük sıkıntıları Anayasa değişikliğini referanduma götürme sayısı olan 330’un altında kalmış olmalarıdır. Bu değişiklik bu sayının nasıl bulunabileceğini test etmek için de bir fırsat oluşturmaktadır. Bu sayıyı bulabileceklerine emin olmaları durumunda Başkanlık sistemini veya partili Cumhurbaşkanlığını referanduma götürmeleri muhakkaktır. AKP’nin varlığı ve devamı ile birlikte milletvekillerinin şahsi hesapları partili Cumhurbaşkanlığı sistemine çok daha yatkın görünüyor. Böylece Erdoğan’ın hem partiye yön vermesi, hem geniş yetkilerle Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturması mümkün olabilecektir. AKP’nin varlığı ve devamının Recep Tayyip Erdoğan’ın varlığı ile sınırlı olduğu çok iyi bilindiği için, milletvekilleri ve teşkilatlar dahil bütün AKP’nin bu formülün tutması için seferber olacağı kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.

Bir de milletin hesabı var

Bütün bunların üzerine süpürülme teminatlarını ve sopalı hatırlatmaları da eklemek lazımdır. AKP’nin ve sayın başbakanın hesaplarının bunlar olduğu kanaatindeyiz. Ancak bir de milletin ve Allah’ın hesabı var. AKP’nin hesaplarının sekteye uğraması durumunda, tek bir tökezlemede geresi kendiliğinden gelecektir. Bu kumdan kalenin bir anda yok olacağını söylemek için kahin olmak gerekmiyor. Nitekim kendileri de bunun farkındadırlar ve bu yüzden bu kadar telaşlı ve tedirgindirler.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.