DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7°C
Çok Bulutlu

Bu sessizliğin bir anlamı Yok mu?…

22.05.2015
60
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı bir TV programında seçim heyecanı ile ilgili olarak şu noktaya değindi:

“Arkadaşlarımın da bir tespiti var. Özellikle Anadolu’da seçimlerin heyecansız geçtiği, halkta bir suskunluk olduğu görülüyor. Hiç kimse de buna bir anlam veremiyor. 7 Haziran seçim sonuçlarının sürprizlerle dolu olacağını görüyorum.”

Yine Cumhurbaşkanı’nı Güneydoğu’daki tespitlerine de bakalım:
“Güneydoğu’da şu anda, Adıyaman’la beraber 6 tane açılış törenine katıldım. Adıyaman hariç, diğerlerinde bir ürkeklik var. Bakıyorsunuz Batman’da bir ürkeklik var. Siirt’te hakeza öyle. Diyorlar ki ‘Hep tehdit altındayız’. “

Bu açıklamaların şifrelerini sizlerle paylaşmak istiyoruz:

Geçmiş dönemlere baktığımızda sessizlerin sandıklarda patlama yaptığını gördük. Eğer, gerçekten bugün sessiz bir çoğunluk varsa, bunun nedeni seçmenin sandığa gidip, hür iradesi doğrultusunda oyunu kullanacağı demektir.

Ancak, Cumhurbaşkanı’nın bu görüş ve tespitleri AK Parti için doğru olabilir. Çünkü görebildiğimiz kadarı ile AK Parti mitingleri heyecansız geçiyor. Meydanlar dolmuyor. Taşıma ile yapılan toplamaların bile yetersiz kaldığı söyleniyor. Özetle, AK Parti seçmeni şu anda sessizleri oynuyor. Ne yapacağına, kime oy vereceğine sandıkta karar verecek. Eskiden olduğu gibi bu seçmen tabanı “Oyum AK Parti’ye” demiyor, diyemiyor.
Çeşitli nedenlerle de rengini belli etmemesi doğaldır.

Ancak şunu açık biçimde vurgulayalım:

Sesiz çoğunluk, hangi partiye oyunu vereceğini kararlaştırmıştır. Yolu ve rotası bellidir. Bu saatten sonra bu sessiz çoğunluğu alıp bir torbaya doldurmak, ya da rotasından uzaklaştırmak mümkün değildir.

Geçenlerde bu köşede konu ile ilgili yazdık ve tespitlerimizi sizlerle paylaştık. Ortadaki kararsızların oylarının nereye gideceği konusu henüz netleşmedi. Siyasiler şimdi bu kararsız oyların peşindeler.

Kamuoyu araştırma gruplarının yetkilileri, kararsız oylar konusunda da açıklamalarda bulunuyor ve “Bu oylar partilerin oylarına ancak yüzde 1 ile 1,5 arasında yansır. Bu da seçim sonuçlarını fazlası ile etkilemeyecektir” diyorlar.

Şimdi elimizde KONDA tarafından yapılan bir kamuoyu araştırması sonuçları bulunuyor. Konumuzla ilgili olduğu için bu araştırmanın sonuçlarını da paylaşalım:
KONDA’nın araştırmasında “AK Parti eriyor” deniliyor.
Seçimler arifesinde görüldüğü gibi iktidar partisi halen oy kaybediyor. 2011 genel seçimlerinde yüzde 49,8 gibi ciddi bir oy alabilen AK Parti’nin 7 Haziran’da ancak yüzde 40,5 oy alabileceği görülüyor.

Geçen ay yine KONDA tarafından yapılan ankette AK Parti’nin oyu yüzde 42,9 olarak tespit edilmişti. Aradan geçen bir ayda yüzde 2’nin üzerinde bir erime görülüyor. Biz bunu ciddi bir düşüş olarak görmekteyiz.

Bazı kamuoyu araştırma gruplarının yetkilileri, siyasi analistler ve köşe yazarları da özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir siyasi parti lideri gibi meydanlara çıkması, konuşması ve AK Parti için oy istemesinin iktidar partisine aksi yönde yansıdığını da iddia ediyorlar.
Aynı şekilde METROPOLL Araştırma grubunun da bir anketi yayınlandı. Buna da göz atalım:
METROPOLL, 7 Haziran seçimlerinde oyunu en çok artıran parti olarak MHP’yi gösteriyor. MHP’nin oylarının yüzde 18-20 civarında olduğuna dikkat çekiliyor. Seçimin sürpriz partisinin de MHP olacağı, oyların yüzde 25’lere kadar çıkabileceği de aynı görüşlerde yansıtılıyor.
METROPOLL’ ün anketlerinde AK Parti yüzde 42,8, CHP yüzde 27 gösterilirken, HDP’nin yüzde 9,2 ile baraj altında kalacağı görülüyor.

Bu tablolar orta koalisyon ihtimalini getiriyor. Bu nedenle son günlerde dikkat edilecek olursa koalisyon söylentileri ve ihtimalleri zerinde hesaplar yapılıyor.
Ancak, ortada gözlerden uzak tutulmamamsı gereken önemli bir konu var. Son günlerde “Seçimlere hile karışacak” deniliyor. Bundan da endişe edenlerin çoğaldığını görmekteyiz.
En son MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı açıklamada, iktidarın büyük oy kaybı yaşayacağını hesapladıklarını söyleyip “İktidarın kaybettiği bu oyları çalarak kazanmaya çalışmak istemektedir. Seçim ve sandık güvenliği konusunda kaygılarımız var. Çalmak, onlarda alışkanlık olmuş” diyor.

Daha açık ifade edelim:

AK Parti’de bir çöküşün yaşandığı görülüyor. Bu çöküşten kurtulmak, yeniden ayağa kalkmak için bütün imkânları sonuna kadar kullanıyorlar. İktidarın güç zehirlenmesi yaşadığını söyleyenler de var. “Çöküşü hile ile gizlemek istiyorlar” diyenler de bulunuyor. 7 Haziran seçimlerinin eskilere benzemeyeceği de herkes tarafından çok açık biçimde görülüp değerlendiriliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.