Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Parçalı Bulutlu

Bu girdaptan çıkmalıyız

17.10.2017
A+
A-

Her taraftan amansız bir saldırı altındayız. İçeride FETÖ ve PKK gibi ihanet örgütlerini bastırmaya uğraşırken, dışarıda da bunların izdüşümü olan yapılar ve arkalarındaki güçlerle bir ölüm kalım mücadelesi veriyoruz. Kuzey Irak’da Barzani’nin İsrail uydusu terör devleti kurma çabasına, PKK uzantısı YPG’nin Suriye sırımızdaki tehditleri eklendi. İdlib’i her ne pahasına olursa olsun kontrole almak ve Afrin’e bir hançer gibi saplanmak bölünmez bütünlüğümüzün bize yüklediği bir görevdir.AB’nin tutarsızlıkları ve ABD’nin vize kriziyle arkadan vurma kalleşliğiyle aynı anda ve etkili biçimde başa çıkmak zorundayız.

YANLIŞA TAHAMMÜL YOK
Ne oldu, niye oldu, nasıl bu hale geldik? Bu sorular elbette haklı ve doğru sorulardır. Bu durum bizim için sürpriz değildir. Bugün karşı karşıya kaldığımız tablonun hızla yaklaştığını yıllardır anlatmaya ve sorumluluk sahiplerini uyarmaya çalıştık. Olan olmuştur ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en zor dönemini yaşamak zorunda bırakılmıştır. Şimdi siyasi çekişmelerle, sorumlu aramakla vakit geçiremeyiz. Biran önce ve elbirliği ile bu girdaptan çıkmak, etrafımızdaki bu yakıcı kuşatmayı yarmak zorundayız. En küçük bir yanlışın telafisi imkansızdır. Gün bugündür. Bir ve beraber olmak, farklılıkları bir kenara bırakmak ve milli bir duruş ortaya koymak bir mecburiyettir. Bunun aksini yapanlar hem tarih, hem millet önünde sorumludurlar. Bu noktada CHP’yi bir defa daha uyarmayı ve düşmanlarımızı ümitlendirecek, onlara malzeme olacak söylem ve eylemlerden uzak durmaya çağırmayı bir görev biliyoruz.

KERKÜK TÜRKMEN YURDUDUR
Büyük sorunlarla uğraşmak zorunda kalsak da, korkacak bir şey yok. Ümitsiz asla değiliz. Bu girdabı aşarız. Yeter ki ülkeyi yönetenler yeni yanlışlar yapmasınlar ve milli menfaatlerimizin arkasında sağlam durup taviz vermesinler. Diplomasiyi doğru kullansın, haklı tarafta yer alsınlar. Kuzey Irak’daki Barzani ihaneti her gün yeni bir boyut kazanıyor. Bu çapulcu peşmergenin kendi iradesiyle hareket etmediğini, bir piyon olarak kullanıldığını, hak ettiği cevabı alması durumunda anında çark edip geri adım atacağını zaten biliyoruz. Nitekim öyle de olmuştur. Kerkük’de oynamaya çalıştığı oyuna Irak merkezi hükümetinin müdahalesi karşısında arkalarına bakmadan kaçtılar. Bağdat hükümetinin Kerkük’e müdahalesi doğrudur, ancak yeterli değildir. Orası bir Türkmen yurdudur. Statüsü farklıdır. Ne Erbil, ne Bağdat’ın kontrolüne bırakılamaz. Yeni belirsizliklere, fırsattan istifade etmek isteyenlerin devreye girmesine meydan verilmemelidir. Irak Türkmen Cephesi insanüstü bir gayret gösteriyor. Türkiye’nin yapması gereken ITC’nin arkasında sağlam durmak ve İran ve Irak Merkezi hükümetini de Kerkük’ün Türkmenlere terk edilmesine ikna etmektir.

AFRİN TEMİZLENMELİDİR
İdlib’de bulunan kuvvetlerimiz kontrolü sağlamış durumdalar. Ancak bu tehdit ve tehlikenin bittiği anlamına gelmiyor. Burada da her hangi bir belirsizliğe izin verilmemeli ve hiçbir boşluk bırakılmamalıdır. Şam hükümetinin itirazları çok dikkate alınmamalı ve Türkiye’nin menfaati neyi gerektiriyorsa, kararlılıkla o yapılmalıdır. Daha önce de anlatmaya çalıştığımız gibi, İdlib bizim için hayati önemdedir. Menbiç’e müdahale etmekte geç kaldık ve bizim için kırmızıçizgi olan PKK uzantısı PYD’nin Fırat’ın batısına geçmesinde gerekli hamleyi yapamadık. İdlip kilit konuma gelmiştir. Dolayısı ile en küçük bir yanlışa tahammül kalmamıştır. Kaldı ki, İdlib bir basamak yapılmalı ve asıl hedef mutlaka Afrin olmalıdır. Afrin PYD’den temizlenmeden Suriye sınırımızdaki tehdit ve tehlikenin bitmesi mümkün değildir. Özellikle Rusya ile bu konuda mutlaka bir orta yol bulunmalı ve terör örgütü burnumuzun dibinden temizlenmelidir.

ABD’NİN BİZE İHTİYACI VAR
ABD ile vize krizi bütün bu yaşananlardan bağımsız değildir. Türkiye’nin bölgede oynanan kirli oyunları bozması, ABD’nin kanlı emellerine destek vermemesi büyük rahatsızlık doğurmuştur. Zaten hiçbir zaman gerçek anlamda dostumuz ve müttefikimiz olmamışlardı, şimdi de değiller. Son bir asırda neler olduğunu merak edenlerin dünkü yazımızı tekrar okumalarını özellikle tavsiye ederim. Türkiye vize hamlesine doğru ve yerinde bir cevap vermiştir. Mütekabiliyet ilkesi bundan sonra da hep hazırda tutulmalıdır. Bizim ABD’ye değil, ABD’nin bize ihtiyacı var. Terör örgütleriyle nereye kadar işbirliği yapıp, nereye kadar gidecekler? Gerginliği arttırmayalım, ama teslim de olmayalım. Kararlı olunması ve geri adım atılmaması durumunda ABD’nin çark etmek zorunda kalacağını hep birlikte göreceğiz. Bunun işaretleri şimdiden gelmeye başlamıştır. Bir heyet göndermeleri çıkış yolu aradıklarının göstergesidir.

SAYGIN VE ETKİN OLMALIYIZ
Her zaman söylüyoruz, bir defa daha tekrar edelim. Vererek, teslim ederek, geri adım atarak, söylediğimizi unutarak bir yere varamayız. Sadece ve sadece bizimle hesabı olanların işini kolaylaştırırız. Bugün yaşadıklarımızın asıl kaynağı tam da burada aranmalıdır. İçeride de, dışarıda da milli ve onurlu bir politika izlemekten başka çaremiz yok. Yapamayacağımızı söylemeyeceğiz, söylediğimizi de mutlaka yerine getireceğiz. Dostumuz da, düşmanımız da Türkiye’nin kırmızıçizgilerini bilmeli ve ona göre hareket etmelidir. Etmeyeni de hizaya getirmek boynumuzun borcu olmalıdır.Saygınlık ve etkinlik kazanmak istiyorsak başka çaremiz yok. Kaldı ki, Türk milletinin beklentisi de bu yöndedir. Milli ve onurlu bir politikaya bu ülkenin bölünmez bütünlüğünden yana olan hiç kimsenin itirazı olamaz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.