Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

Bu defa ters tepki

25.09.2013
A+
A-

Orhan Karataş

Her hayırda bir şer, her şerde bir hayır varmış. Beşiktaş-Galatasaray maçının son anlarında yaşananlar her ne kadar spor adına bir utanç manzarası olsa da, AKP’nin bu ülkeyi ne hale getirdiğini hala anlamayan ve iyi şeylerin olacağını bekleyenlere bir ders olmuştur. Bir defa daha gördük ki, bu ülkede yaşananların hiç biri tesadüf değil. Hepsi önceden düşünülüyor, planlanıyor ve hayata geçiriliyor. Ancak, bazen kaş yaparken göz çıkarıyorlar. Kendi hayırlarına olacağını zannettikleri, gerçek yüzlerinin anlaşılmasına, oynanan oyunun ifşa olmasına sebep teşkil ediyor.

Şimdilik verilecekler

Ülkenin gündemi Suriye bataklığından PKK’nın dayatmalarına kaymıştı. Sözde demokratikleşme paketiyle PKK’ya hangi tavizlerin verileceğini, hangi yıkımların yaşanacağını anlamaya çalışıyorduk. Sızan bilgiler birçok şeyi açık şekilde ortaya koyuyor. Anlaşılan PKK’nın silahla elde edemediklerinin çok önemli bir kısmı daha masa başında teslim edilecek. Adilde eğitim İmralı canisi, Kandil katilleri ve siyasi uzantıların olmaza olmazıdır. Bu doğrultuda bazı düzenlemeler yapılacağı ve bir kapı aralanacağı belli olmuştur. PKK’nın diğer dayatmalarından olan Terörle Mücadele Yasasının kuşa çevrileceği, yüzde 10 barajının indirileceği, PKK’nın daha kolay sonuç almasını sağlayacak dar bölgeli seçim sisteminin hayata geçirileceği, yıkımın en büyük dayanağı olacak Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’ndaki bazı maddelerle ilgili şerhin kaldırılacağı da, bugünden bellidir. Yerleşim yerlerinin isminin değiştirilmesini zaten çok önceden kararlaştırmışlardı. PKK-KCK tutuklularının salıverilmesi sağlayacak düzenlemeleri de ekleyince, PKK’nın “şimdilik” isteyip de elde edemediği neredeyse hiçbir şey kalmayacak. Bunların üzerine İmralı canisinin affını koymak ve bölünmeyi kesin çizgilerle sağlamak artık çok daha kolay hale gelecektir.

Büyük ve derin korku

Türkiye bu yıkım hazırlığını ve sonuçlarını merak ederken, Beşiktaş-Galatasaray maçında yaşananlar her şeyin önüne geçti. Zamanlama kendileri için mükemmel. Şu tesadüfe bakın ki, AKP’nin yıkımı çok daha ileriye götürmesi yüzünden Türk milletinin gazabının yükseldiği veya yükseleceği her durumda, bir olağanüstülük yaşanıyor ve dikkatler o yöne kayıyor. Millet cambaza baktırılırken, arkadan dolananlar puanları topluyor. Yine aynı şey oldu. Ancak, bu defa ters tepti. Yaşanan olağanüstülük AKP’yi daha çok ifşa etti. Örtme, yanıltma gayretleri oynanan oyunun ayrıntılarının ortalığa saçılmasından başka bir işe yaramadı. Anlaşıldı ki, Gezi eylemlerinin derin sarsıntısı henüz geçmediği gibi, büyük korkular bırakmış. Bu korkuyla kendilerince bazı tedbirler almışlar. Aynı takımın taraftarlarını, “bizden olanlar-olmayanlar” diye ayrıştırmış ve örgütlemişler. Kendilerinden olmayanları susturmak, sindirmek ve zor durumda bırakmak için bir takım hesaplar yapılmış ve tezgâh kurulmuş. Özellikle “Çarşı” grubunun itibarını sarsmak, etkisini kırmak ve aralarında fitne çıkarmak için taktik geliştirilmiş.

Fikret Orman’ın açıklamaları

Plan tutmamıştır ve yüzlerine gözlerine bulaştırmışlardır. Daha ne olup bittiğini kimse bilmezken, herkes işin aslını öğrenmeye çalışırken, iktidar kanadından gelen açıklamalar çok dikkat çekicidir. Hem ülkeyi bu hallere getirmişler, hem de şikayet edip sorumluluğu bir yerlere yüklemeye çalışmışlardır. Ancak, ortada yüzlerce soru var ve iktidarın etkisi ve katkısı dışarıda bırakılarak bu soruların hiç birine makul bir cevap verilemiyor. Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ın hiçbir sorumluluk kabul etmeyen ve “ceza beklemiyoruz” beyanının dayanağı da burasıdır. Ne olup bittiğini, Beşiktaş üzerinden kimin hangi filmi çevirdiğini, o da görüyor ve biliyor. Daha açık konuşmaya, daha net şeyler söylemeye ne imkanı, ne dermanı var. Tespiti yapmış, adresi göstermiş ve kendisi açısından noktayı koymuştur.

Etrafından dolanıyorlar

Nitekim, aynı durum bütün medya için geçerlidir. Olayların niçin çıktığını, arkasında kimlerin olduğunu, ne yapılmak, nereye varılmak istendiğini hepsi biliyor. Ama hiç kimse çıkıp da açık şekilde konuşamıyor. Zaten konuşanlar daha çok besleme ve yanaşmalar. Bir yerleri suçluyorlar, bir tezgah olduğundan bahsediyorlar, ancak adını bir türlü koyamıyorlar. Kendi rollerini oynuyor, zihin bulandırmaya, gerçekleri saptırmaya ve sanal suçlular oluşturmaya gayret ediyorlar. İşin farkında olanlar ise kıvırıyor, arkasından dolanıyor, ima ediyor, ama gerçeği bir türlü söyleyemiyorlar. Sebebi belli. Gerçeği söylerlerse işin ucu hükümete dokunacak ve ondan sonra başına gelebileceklerin farkındalar.

Mecburiyet

İşte size AKP’nin demokrasisi, işte size AKP’nin spor anlayışı, işte size AKP’nin ülkeyi ne hale getirdiğinin en son ve en çarpıcı örneği. Bu böyle gitmez, gidemez. Ne yapılması gerektiğini sayın Bahçeli’nin şu sözleri net biçimde ortaya koyuyor: ” Bugünkü kördüğümün açılması, karanlık kampanyanın son bulması ve insanlarımızın arasına çekilmeye çalışılan duvarların tamamen yıkılması için AKP’nin tasfiyesi ve demokratik yollardan görevden alınması mecburiyet halini almıştır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.