DOLAR 5,9416
EURO 6,6652
ALTIN 289,5
BIST 114.754
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Yağışlı

BU BAYRAK, HEPİMİZİN BAYRAĞIDIR…

10.06.2014
104
A+
A-

Diyarbakır 2.Hava Kuvvetler Komutanlığı’ndaki Türk bayrağının PKK’lılarca indirilmesine tepkiler giderek büyüyor. Özellikle MHP kanadından yükselen sesler yurdun çeşitli bölgelerinden yankılanıyor. Dikkat edilecek olursa, özellikle Ülkü Ocakları tarafından başlatılan protestolarda küfür yok, kırma dökme yok. Polise karşı çatışma yok. Yakma yıkma yok. Özetle şiddet yok. Sadece Türk bayrağına karşı saygısızlığı protesto etme, buna seyirci kalan yetkililere karşı tepki var. Saygı duyulacak ve örnek alınması gereken bir protesto gösterileri izliyoruz.

Bu milletin, bayrağına saygı göstermesi, bayrağı indirenlere karşı tepki göstermesi kadar doğal bir şey olabilir mi? Bayrak yere düşürülür mü? Bu milletin geçmişinde bayrağı düşürmemek, yere indirmemek için binlerce kişinin canını feda ettiğini biliyoruz. Bayrak, namusumuzdur, şerefimizdir, ruhumuz, gururumuzdur. Bu bayrak bir bez parçası hiç değildir. Bugüne kadar bu bayrağa uzanan eller kırılmıştır, bayrak yere indirilmemiştir. Milletimizi derinden üzen, Türk bayrağının hem de askeri tesislere girilerek indirilmiş olması, mangalda kül bırakmayanların bu olay karşısındaki suskunluklarıdır.

Bayrağımız, sadece bu ülkede yaşayan Milliyetçi Hareket Partisi’nin bayrağı değildir. “Ağaçlar kesilmesin” diyerek Gezi olaylarına imza atanlar, indirilen Türk bayrağı karşısında neden aynı tepkiyi göstermiyor? Ana muhalefet partisi CHP ve Ulusalcılar neredeler? Sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşlarının temsilcileri niçin sessizler? Hukukçular, öğretim görevlileri bu ülkede yaşamıyor mu? Bu bayrak, bu milleti temsil ediyorsa, bayrağa olan saygısızlığa karşı olmak da herkesin, her kesimin görevi olmalıdır. Bu olaya bu kadar tepkisiz,bu kadar sessiz kalınabilir mi?

Biz, yineleyelim de yanlış anlaşılmasın:

“Kırın, dökün, yakın, yıkın, polisle çatışın” demiyoruz. Bunun da zaten her zaman karşısında olduk. Biz, sadece Türk bayrağına yapılan saygısızlığı, bu saygısızlığa ses çıkarmayanların protesto edilmesini, uyarılmasını istiyoruz. Bayrağımız, hem de askeri tesislerin bahçesinden terör örgütlerince indiriliyorsa buna sessiz kalınabilir mi? Buna tepki gösterilmez mi? Bu bayrağı namusumuz ve şerefimiz olarak görüyorsak, bunu görmezden gelmek, içimize sindirmek mümkün olabilir mi? Ortadaki bir bez parçası değil, bu milletin namusu ve şerefidir, bunu koruyamayacak mıyız?

Ortaya çıkan bu krizde bizi yönetenlerin hiç mi hataları yok? Hiç kuşkusuz var. “Barış süreci” adı altında başlatılan görüşmelerde PKK ve yandaşları iyice azdılar. Dikkat edilecek olursa terör örgütü Güneydoğu’da adeta devlet içinde devlet gibi hareket ediyor. Dağlar taşlar sözde Kürdistan bayrakları ve Öcalan posterlerinden geçilmiyor. “Buralarda son sözü biz söyleriz” diye meydan okuyorlar. İktidar, güvenlik güçlerine talimat veriyor “Saldırı olmadıkça silah kullanmayın” diyor. Askerin eli ve kolu bağlı durumda. Acı ama ne yazık ki Türkiye bu duruma düşürüldü. Siz, PKK’lıya dokunmayı suç sayacak adımlar atarsanız, meydanı boş bırakırsanız, terör odaklarına ve destekçilerine geniş alan sağlarsanız”aman süreci bozacak bir şey yapmayın” anlayışı ile hareket ederseniz bunun bedeli de bu kadar ağır olur. Bunun altında da günün birinde herkes kalabilir. Hiç kimsenin bu millete bu ağır faturayı ödetmeye hakkı yoktur.

Bayrağımız korunamamıştır, en büyük ayıp da budur. Askeri tesislerde asker bayrağını koruyamıyor, buna sahip çıkamıyorsa buraya bir nokta koymak gerekiyor. Uğruna yüz binlerce şehit verdiğimiz bayrağımızın bu durumlara düşürülmesini içimize sindiremiyoruz. Asker yenilse de, esir düşse de bayrağı yere indirmez, kural budur. Askeri tesislere terörist giriyor, direğe çıkıyor, bayrağı indiriyor ve buna seyirci kalınıyor. Bu nasıl bir anlayış, bu nasıl bir iştir çözmekte zorluk çekiyoruz.

İndirilen bayrak, milletimizin, herkesin, her kesimin namusu ve şerefi ise, herkesin namus ve şerefini koruması buna sahip çıkması gerekiyor. Bazı kesimlerdeki sessizliğe, ilgisizliğine bir anlam veremiyoruz. Yazımızın başında da değindiğimiz gibi birçok konuda ayağa kalkanlar, yürüyüş düzenleyenler, eylem yapanlar neredeler? Bu bayrak onların değil mi? Bu bayrağa sadece sahip çıkacak olan MHP ve Ülkü Ocakları mı olacak? Böyle bir durum, hiç beklenmeyen provokasyonları ve tehlikeleri de her an her yerde beraberinde getirebilir, bundan da endişe duyduğumuzu özellikle belirtelim.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.