Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

Bu Barzani sevdasını bırakın artık

26.08.2017
A+
A-

Peşbergebaşı Barzani’nin Türkmen varlığını yok edecek, bölgede yeni ve çok daha büyük belirsizliklerle birlikte çatışmalara sebep olacak, Irak’ın toprak bütünlüğünü dinamitleyecek ve hepsinden önemlisi Türkiye için çok ağır bir güvenlik tehdidi oluşturacak bağımsızlık referandumunda ısrar etmesi, aynı zamanda açık bir düşmanlıktır. Bu düşmanlık karşısında, Türkiye’nin karnından konuşarak, çok da ciddiye ve dikkate alınmayan demeçler vererek bir yere varamayacağı artık anlaşılmıştır. Ne yapılması gerektiğini MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli net ve kesin bir şekilde söyledi ve bunun bir savaş sebebi sayılması gerektiğinin açıklanması için hükümete çağrı yaptı.

BARZANİ SEVİNMİŞTİR!

Bu çağrının yapılmış olması dahi Türk milletinde bir güven oluştururken, karşı tarafı son derece tedirgin etti. Ancak, gelin görün ki, sayın Başbakandan bizi çok şaşırtan ve telaşlandıran bir açıklama geldi. Vietnam dönüşü uçağındaki gazetecilere, bizi çok şaşırtan açıklamalar yaptı. Sayın Başbakan bu açıklamalarıyla, sayın Devlet Bahçeli’nin değerlendirmesini yumuşatmaya değil doğrudan boşa çıkarmaya yöneliyor. Her halde Barzani, sayın Başbakanın bu değerlendirmesine çok sevinmiş ve kararının ne kadar isabetli olduğunu düşünmüştür! Zira, bir savaş ihtimali olmadığının kendisine garantisi verilmiştir. Sayın Başbakanın alınan tedbirlerle ilgili sözleri şimdiye kadar defalarca söylenenlerin tekrarından ibarettir ve caydırıcı hiçbir sonuç vermemiştir. Yeni sorun alanı oluşturmak Barzani’nin umurunda olmadığı gibi, lafta kalan itirazlar da hiçbir etki doğurmamıştır ve doğurmayacaktır.

BARZANİ YILLARDIR REFERANDUMA HAZIRLANIYOR

AKP’nin bu Barzani sevdasını bir türlü anlayamadık ve hiçbir zaman da anlayamayacağız. Kesin olan bu sevda devam ettikçe Peşmergebaşının çok daha ileri gideceği ve kirli emellerine planlı biçimde ulaşacağıdır. AKP hükümetinin Kuzey Irak konusundaki politikası doğru olsaydı, geldiğimiz nokta Türkmen varlığının yok edilmesi, Irak’ın toprak bütünlüğünün ortadan kaldırılması ve Türkiye’ye ağır bir güvenlik tehdidi olacak bağımsızlık kararını son aşamaya getirmek olmazdı. Bu referandumun yapılması demek, Irak’ın parçalanması ve burnumuzun dibinde bir Kürt devletinin kurulması demektir. Barzani, yıllardır sinsi biçimde bu referandumdan istediği kararı çıkaracak alt yapıyı hazırlamıştır. Nüfus dairelerini yakarak demografik yapıyı değiştirmiş, Türkmen soykırımı ile Türk bölgelerini boşaltırken, yerine kendi kontrolündeki peşmerge bozuntularını yerleştirmiştir. Sonucu garanti gördüğü için de son adımı atıp, Irak Anayasası ve uluslararası hukuka kesin şekilde aykırı olmasına rağmen, referandum dayatmasına başlamıştır. Bu kararın hayata geçirilmesi Irak için de bölge ülkeleri için de, Türkmen varlığı için de Türkiye için de kelimenin tam anlamıyla bir felakettir. Bu felaketi her ne pahasına olursa olsun önlemek Türkiye’nin hakkıdır ve hiç kimse buna engel olamamalıdır.

KIRMIZI ÇİZGİLERİMİZ VARDI

Çevremizde koyu bir tehdit kuşağı hâkimdir. Bunun yanında Türk milletini hedefine alan hain bir kuşatma günden güne sertleşmekte, ağır baskısını fazlasıyla hissettirmektedir. Muhatap kaldığımız çok boyutlu gelişmeler huzursuz edici, kaygı vericidir. Tedirginlik her düzeydedir. Bütün bunlar AKP’nin 15 yıllık yanlışlarının ve yetersizliklerinin sonucudur. AKP öncesinde Türkiye’nin kırmızıçizgileri vardı. Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması, Kuzey Irak’da terör yapılarına izin verilmemesi ve Türkmen varlığına hiçbir şekilde dokunulmaması bizim dünyaya duyurduğumuz ve savaş sebebi olacağını açıkladığımız kırmızıçizgilerimizdi. AKP gelinceye kadar bu değişmedi ve bölge ülkeleri ve muhataplar buna uyuyordu. Ancak AKP ile birlikte ne çizgi, ne saygınlık kaldı. Sonuç terörün azması, Irak’ın parçalanmanın eşiğine gelmesi, Türkmen kardeşlerimizin zulme uğraması ve ne yazık ki, İsrail uydusu bir Kürt devletinin kurulmasına ramak kalmasıdır. AKP ve hükümetin bütün bu gelişmelerden ders alındığını ve artık aynı hatalara düşülmeyeceğini ümit etmek istiyoruz. Ancak, sayın başbakanın açıklamaları bizi hayal kırıklığına uğratmıştır.

KURACAĞI DEVLET BAŞINA YIKILMALI

Türkiye’nin varlığına yönelik ağır güvenlik tehdidini ortadan kaldırması için bu referandumun iptali edilmesini sağlamak şarttır. Bunun yolu da içi boş efelenmeler değil, artık net ve kesin bir irade ortaya koymak ve bu Peşmergebaşına haddini bildirmektir. Sayın Bahçeli, hükümete yol göstermiş ve yardımcı olmuştur. Söylediklerinde Irak’a savaş açmak gibi bir kasıt yoktur. Bütün terör örgütlerine ne yapılıyorsa, bu Peşmergebaşına da aynı şey yapılmalı, gerekirse kurmaya çalıştığı devletin başına yıkılacağı net bir şekilde kendisine gösterilmelidir. Bütün mesele bu kararlılığın gösterilmesi ve gereğinin yapılacağının hissettirilmesidir.

BİR DEFA DAHA HATIRLATALIM

Sayın Başbakanın bundan neden rahatsız olduğunu anlayamıyoruz. Bu referandum yapılır ve Peşmergebaşı bağımsızlık ilanı yaparsa, sıra Türkiye’ye gelecektir ve bunun hesabını hiç kimse veremez. Bu şartlarda sayın Başbakana, sayın Bahçeli’nin sözlerini bir defa daha hatırlatmanın isabetli olacağını zannediyorum:

Bilinmelidir ki, muhtemel bu referandum Kürdistan provasıdır. Bu referandum Türkmenlerin, Türkiye’nin tamamen aleyhinedir. Bu referandum Türkiye için gerekirse de savaş sebebi sayılmalıdır. Türk devleti sınır ötesinden silah çeken, bomba fırlatan, Türkiye’nin bölünme dinamiklerini harekete geçirmeyi aklından geçiren kim varsa haddini bildirmeli, kafasını koparmalıdır.

Eğer ki, milli bekamıza yönelmiş tehditler odağında yok edilmezse, son yurdumuzu savunma güçlükleri peyderpey karşımıza çıkacaktır. Çünkü Türkiye’nin savunması Şam’dan Bağdat’a, Sana’dan Kudüs’e, Bosna’dan Üsküp’e kadar her yerdir. Ankara güvende olacaksa, Diyarbakır huzurlu kalacaksa; Kerkük’ün, Musul’un, Halep’in dirlik içinde olması tarih ve jeopolitiğin bize öğüdüdür.

Türkiye’ye rağmen, bölgesel ve küresel ayak oyunları terörizmi sivriltir ve devletleştirirse, varlığımız tesadüflere, birilerinin lütuf ve takdirine kalacaktır. Ya topluca ayağa kalkmalıyız, ya da yatağa bağlanarak mezarımızın bile bulunamayacağı ağrılı ve acılı ölüm anına razı olmalıyız. Ya şimdi vatan diyerek haykıracağız, ya da sonsuza kadar satanlardan, sinip kaçanlardan sayılacağız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.