Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Çok Bulutlu

Bu acı ne zaman bitecek?

02.06.2017
A+
A-

Şırnak’ın Uludere İlçesi Şenoba İlçesi’ndeki askeri üs bölgelerini denetleyen üst rütbeli askerleri taşıyan Cougar tipi helikopterin, kent merkezine dönüş için yaptığı kalkıştan kısa süre sonra yüksek gerilim hattına çarpıp düşmesi sonucu 13 askerimizin şehit olması, bir defa daha yürüklerimizi dağladı.Şehit, kaza, felaket haberleri duymak, acı ve gözyaşı, elem ve keder Türk milletinin değişmeyen gündemi oldu. Bu durum daha ne kadar devam edecek, bu acılara daha ne kadar katlanacağız?

 

BU KAÇINCI KAZA?

Bu kaza haberi gelmeden önce PKK terörüne 3 şehit verdiğimizi duymuştuk. Onun bir gün öncesinde 4 şehidimiz vardı. Ve ne acıdır ki, şehit haberleri sıradanlaştı ve bir istatistik olmaya başladı. Oysa ocaklar sönüyor, yuvalar yıkılıyor, vatan evlatları birer birer toprağa düşüyor, analar ağlıyor, yavrular yetim kalıyor. Helikopterin düşmesini “kaza” diyerek, geçiştiremeyiz. Bu kadar basit, bu kadar sıradan olabilir mi? Bu millet elbette şehitlerine sahip çıkacak, bu kahramanları bağrına basacak, son görevini yapmak için üzerine düşeni yapacaktır.Ancak, bu durum ne ortadaki soru işaretlerini kaldırıyor, ne endişelerimizi gideriyor, ne de acımızı hafifletiyor. İşin uzmanları daha ilk dakikadan itibaren kazanın oluş şekli ve helikopterin özellikleriyle ilgili önemli şeyler söylüyorlar. Ortada bir gerçek var. Bu kadar hayati görev yapan bir helikopterin, yüksek gerilim hattına çarpmak gibi son derece dikkat çeken bir kaza kırıma uğramış olması, fazlasıyla düşündürücüdür.Bu, Cougar helikopterlerin karıştığı üçüncü kaza ve bu kazalarda 28 askerimizi şerit verdik. Bu kadar sık helikopter kazası olması normal midir?

 

HER İHTİMAL HESABA KATILMALI

Bu endişeler ve ortaya çıkan sorular, MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli tarafından da kamuoyunun dikkatine sunulmuştur. Kaza sonrası yapılan açıklamada, “Şırnak’ın Uludere ilçesi Şenoba beldesindeki feci kaza kırımın en ufak ayrıntısına kadar incelenerek adli ve idari tahkikatla genişletilip bütün yönleriyle aydınlatılması en acil tavsiye ve temennimdir. Nitekim sık sık meydana gelen ve evlatlarımızın şehadetine neden olan helikopter kazaları milletimizin kafasında soru işaretlerine yol açmış, kuşkuları artmıştır. Bu itibarla her ihtimal hesaba katılarak, her iddia dikkate alınarak Şırnak Şenoba’dan Türkiye’nin üzerine düşen çığ kaldırılmalı, bundan sonra benzeri keder verici, milli vicdanları heder eden vakaların yaşanmasının önüne geçilmeli, önü de kesilmelidir.” Denilmiştir.

 

KATO’YU TEMİZLEYEN KAHRAMANLARDI 

İhmal, kasıt, kullanım hatası, araç yetersizliği, cihaz eksikliği, iklim şartları dahil, her ihtimal değerlendirilmeli ve tatmin edici şekilde bir açıklama yapılmalıdır. Çok daha önemlisi bu tür kazaların olmaması için ne yapılması gerektiği dikkatli ve titiz şekilde gözden geçirilmeli ve eğer gerekiyorsa yeni tedbirler alınmalıdır. Bu tür acıları tekrar yaşamaya bu milletin ne takati, ne tahammülü kaldı. Terörle mücadele elbette kararlılıkla sürecektir. Güvenlik güçlerimiz zaten gereğini büyük bir kahramanlıkla yapıyor ve hainlere, alçaklara, katillere dağları dar ediyorlar. Nitekim, helikopterde bulunan ve şehit olan yiğitler de arkalarında çok onurlu bir hayat, çok şanlı bir geçmiş ve büyük kahramanlık destanları bırakmışlardır. Son günlerde teröristlerin yuvalandığı Kato dağının, bu hainlerden nasıl temizlendiğini, büyük bir gururla takip ediyorduk. Bunu yapanlar, işte bu helikopterde bulunan kahramanlardı.

 

ASKER AYDOĞAN

23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın sicili onur ve gurur abidesi gibidir. Sancağında iki altın madalya bulunan Kayseri’deki 1. Komando Tugayı’nda, 2016 yılına kadar 4 yıl görev yaptı. Askerin komutanı değil, babası, abisi, öğretmeni olarak bilinirdi. Hiçbir zaman kendini onlardan ayırmadığını, askeriyle aynı şeyleri paylaşıp aynı şartlarda yaşadığı, onlarla birlikte oturup yemek yediğini, beraber görev yaptığı herkes büyük bir gururla anlatıyor.Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki iç hizmet harekatlarında askerle birlikte cephede savaştığı için ‘Asker Aydoğan” lakabıyla anılıyordu. 15 Temmuz 2016’da darbe teşebbüsü sırasında güneydoğuda teröristlerle mücadele eden birliğinin başındayken, kendisini bir anda görevden alınmış buldu. Yapılan soruşturmanın ardından suçsuz olduğu, isminin sehven darbecilerin hazırladığı listede yer aldığı anlaşıldı. Bir üst rütbeye Tümgenaralliğe terfi ederek 23. Jandarma Tümen Komutanlığı’na atındı. Bir yıldır bu görevi sürdürüyordu ve terörle mücadelede büyük kahramanlıklar sergileyip, ihanetin durdurulmasında hayati bir görev yaptı.

 

HER HAYAT BİR DESTAN

Düşen askeri helikopterde şehit olan Jandarma’nın ilk kadın komutanı olan Yarbay Songül Yakut’un hayatı ayrı bir destandır. Küçük yaşta babasını kaybetti, yetim büyüdü ama ne ideallerinden, ne hedeflerinden vazgeçti. Dişiyle, tırnağıyla, aklıyla, zekasıyla, çalışkanlığı ve edebiyle asker oldu. Bir ara FETÖ’cülerin gazabına uğradı, fakat yılmadı. Başlattığı hukuk mücadelesini kazanıp üniformasını geri aldı. Türkiye’de ilk kadın İlçe Jandarma Komutanı olma şerefine erişti. Jandarma Genel Komutanlığı Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Çocuk biriminin başına getirilmişti. Büyük hayalleri ve idealleri vardı. Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Ören Mahallesinde yalnız yaşayan annesi, acıların en büyüğünü yaşamak zorunda kaldı.

Diğer kahramanların da hayat hikayeleri farklı değil. Hepsi hayatlarını, bu milletin varlığını, bu ülkenin bölünmez bütünlüğünü korumak için adamışlardı. Arkalarında sevdikleriyle birlikte özlemlerin, hayallerini bıraktılar. Bugün eğer hala bir vatanımız varsa, bugün hala bu ülkenin ilelebet yaşayacağından eminsek, işte bu kahramanların sayesindedir. Hepsini rahmetle, şükranla anıyorum. Milletimizin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve ailelerinin başısağolsun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.