Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

“Bozkurt Paşa”

04.07.2014
A+
A-

Şükrü Alnıaçık

Nihayet, MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan, 2 Temmuz Çarşamba gecesi, Bengütürk TV’nin canlı yayın konuğuydu. Murat İde ve Metin Özkan’dan oluşan Bengütürk ekibine, Sözcü’den Saygı Öztürk Yeniçağ’dan Selcan Taşçı ve Cumhuriyet’ten Utku Çakırözer eşlik etti.

Program, kumpas mağduru bir Bozkurt’a, özgürce konuşma fırsatı vermesi bakımından son derecede önemliydi ve bu konuda bir ilk olma özelliği taşıyordu.

Stüdyoda aykırı ve ayarsız bir isim de yoktu; ancak yine de Bozkurt paşanın “5’e karşı 1” pozisyonunun etkisiyle biraz kontra cevaplar verdiği gözlerden kaçmadı. Ne de olsa o bir savaşçıydı.

Savaşçıydı savaşçı olmasına da… Engin Alan, konuşurken bazen dış politika analizleri yapıyor, müthiş hafızasıyla hukuksal pasajlar, anekdotlar aktarıyor, felsefi tanımlamalara giriyordu.

Bu arada teşkilat disiplininden zerrece taviz vermeyen bir Ülkücü olarak, bulunduğu siyasi konuma ne kadar uygun bir MHP’li olduğunu da kanıtlıyordu.

Gecenin, “bir ordunun bu kadar general amiral zayiatı varsa, o ordu yenilmiş demektir” gibi bazı veciz sözlerinin, Ortadoğu okuyucusunun arşivine girmesinin yararlı olacağını düşünüyorum:

TSK’nın Müthiş Gücüne Rağmen Kumpas Neden Başarılı Oldu?

Alan Paşa, “Türk Silahlı Kuvvetleri’ni kameraların önünde tartışmam” diyerek yakışanı yapıyor ama verdiği dolaylı cevaptan biz ne demek istediğini anlıyoruz:

“Türk Silahlı Kuvvetleri, iki özelliği bakımından dünyanın en iyi ordusudur. 1- İtaat ve disiplin

2- Silah arkadaşlığı… Bunları kaybedersek, Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası tehlikeye düşer.”

Şahsen ben de bir Tarihçi olarak, TSK’daki Genç subayların, rütbelilerin, astsubayların, subayların, yok efendim Atlantikçilerin, Avrasyacıların olaylar karşısında farklı yönlerde ve nitelikte tavır alması seçeneğine karşı, “herkesin aynı anda susmasını” yani tespihin bütün çekiştirmelere rağmen “dağılmamasını” gelecek açısından daha yararlı buluyorum.

“Bozkurt Paşa”nın, Balyozla, kumpasla ve yakın geçmişle ilgili anlattıkları, bilincimizi pekiştiriyor. Ancak sözlerinin gündemle ve gelecekle ilgili bölümleri bu kısa köşe yazısı için daha makbul…

Geciken Tahliye ve “Dost İhmali” İddiası

Bozkurt Paşa bu konuda gayet net!.. “Meclis kararıyla, PKK’lı vekille aynı kefeye konularak çıkmaktansa yargı yoluyla çıkmam doğruydu. Bu konuda öngörüsü ve duruşuyla partim ve Genel Başkanım haklı çıkmıştır.”

Güneydoğu’nun Durumu ve Bayrak Hadisesi

“Bugün ben o bölgede Tugay komutanı, Kolordu komutanı olsaydım, Türkiye Cumhuriyeti’nin askerinden polisinden başka hiç kimseyi silahla dolaştırmazdım,” diyor Türkiye’nin en iyi savaşçılarının en yüksek rütbeli komutanı… Peki Ya Bayrak?..

“Engin Alan’ın komutanı olduğu birlikte o direğin tepesine kimse ulaşamaz. Dolayısıyla bayrak sorunu da olmazdı.”

Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve Çatı Aday Konusu

“Sayın İhsanoğlu’nu tanımam ama ben size bir şey söyleyeyim; Harp Akademileri Kurmay Subay eğitiminde ilk öğretilen şudur:

Komutan, Siyasette Genel Başkan karar verene kadar fikirlerini özgürce ortaya atacaksın.

Ama komutan kararı verdikten sonra, kendi kararınmış gibi o kararı savunacaksın. Benim askerlik anlayışım da bu siyaset anlayışım da bu… Sorunuzun cevabı da bu…”

Türbanlıları Fişleme İddiası

“Ben tüm meslek hayatım boyunca tek bir personelimi bile fişlemedim. Astlarıma sicil verdim. Ama tek bir kişi hakkında dahi ayrıca özel bir not tutmadım…”

Ve “Bozkurt Paşa” vicdan taşıyan yüreklere en acı yerinden dokunuyor:

“Benim başörtülü anam, bana hasret gitti. Ne demek Engin Alan başörtüsüne karşı?”

Programın sonlarında O’nun, Romalı düşünür Tacitus’tan aktardığı şu söz, adeta geceyi özetliyor: “Kendi ordularına sahip çıkmayan milletler bir gün başka milletlerin ordularına tahammül etmek zorunda kalırlar!..” Ve “Bozkurt Paşa” biz bütün yüreğimizle “âmin” derken ekliyor…

“Allah, bu milleti böyle bir duruma düşürmesin.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.