Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu

Böyle mi devam etseydik?

30.03.2017
A+
A-

MHP’nin Türkiye’nin yaşadığı hukuksuzluğu, fiili durumu, Anayasanın açıkça çiğnenmesini gündeme getirip, bunun aşılması için çözüm üretmesi, varlığını kargaşa, gerginlik, terör ve ihanet üzerinden sürdüren çevreleri çok rahatsız etti. Oysa tam da onların istedikleri gibi, her şey birbirine karışmış, sistem işlemez hale gelmiş, gerginlik tehlikeli boyutlara ulaşmış ve bu hazin durum, 15 Temmuz gibi kalleşliklerin yaşanmasına varan sonuçlar doğurmuştu. Böyle devam edilmesi halinde başımıza daha nelerin geleceğini kestirmek bile imkansızdı. Ama Sayın Bahçeli çıktı, ülkenin sıkıştığı, siyasetin tıkandığı her dönemde olduğu gibi, rahatlama getirecek, sistemi işletecek yepyeni bir yol açtı.

SÖYLENMEYEN BİR ŞEY KALMADI

Anayasa değişikliğinin ne getirip ne götürdüğü gayet açık. 18 maddeyi biraz siyaset takip eden herkes okuyup anlayabilir. Kaldı ki, işin uzmanları aylardır tartışıyor, konuşuyorlar. Söylenmeyen hiçbir şey kalmadı. Buna rağmen öyle şeyler söylüyor, öyle iddialar ortaya atılıyor ki, şaşırıp kalıyoruz. Bu muhteremleri dinlerseniz, bu ülkede hukukun işlediğini, Anayasaya harfiyen uyulduğunu ve hiçbir fiili durumun yaşanmadığını, sayın Bahçeli’nin durup dururken sorun çıkardığını zannedersiniz. Bir takım mesnetsiz ve hiçbir ölçüye sığmayan suçlamalarda bulunuyorlar. Kendileri üretiyor, kendileri yorumluyor, sonra da bunun üzerinden sonuç çıkarıp, saldırıyorlar. Anayasa değişikliği de tek adamın keyfi için yapılıyormuş ve rejim büyük bir tehlikeye sürükleniyormuş. Bu iddialar, ya normalleşmenin sağlanacak olmasından duydukları rahatsızlığın doğurduğu bir akıl tutulmasıdır veya milletin ferasetini hafife almaktır.

BÖYLE Mİ DEVAM ETSEYDİK?

Başka türlü nasıl anlatılır, bilmiyorum ama olanı biteni bu muhteremlere bir defa daha hatırlatalım: Türkiye eşine ancak olağanüstü dönemlerde veya totaliter rejimlerde rastlanabilecek bir filli durumla karşı karşıya kalmıştır ve bu durum ivedi olarak değiştirilmelidir. Aksi halde, neler olabileceğini etrafımızdaki amansız kuşatma gösterdiği gibi, 15 Temmuz’da ağır bedeller ödemek zorunda kaldık. Şu andaki yönetim tarzı yasalara ve Anayasaya uygun değildir ve sürdürülemez haldedir. AKP’yi yönetenlerin tamamının dahi kabul ettiği bu tespitin neresine itiraz ediyorsunuz? Bu vahim durumun kendiliğinden düzelmesi gibi bir ihtimal olmadığına ve olamayacağına göre, böyle mi devam edelim?

HUKUKİ DEĞİŞİKLİK

Yapılması gereken iki şey vardı. Birincisi hukukun ve Anayasanın esas alınması ve oluşturulan fiili durumun sona erdirilmesiydi. Bunun için 3 yıldır her yol denendi, ama değişen bir şey olmadı. Bu duruma müdahale edecek her hangi bir kurum veya merci de bulunmuyor. Anayasa Mahkemesi dahi böyle bir yetkiye sahip olmadığını açıkladı. İkinci yol, yeni ve sorunu ortadan kaldıracak bir hukuki değişiklik yapmaktı. MHP’nin ön almasıyla yapılan, tam olarak budur. Zaten başka bir yol ve yöntem de bulunmuyor. MHP’nin neyi istediği, neyi hedeflediği çok açık ve kesindir. Yapılan sitemin sorun çıkarmayacak şekilde işlemesi, demokrasinin ve hukukun yerli yerine oturmasıdır.

MHP HER ZAMAN ÇÖZÜM ÜRETTİ

Herkes varlık sebebinin gereğini yapıyor. MHP bugüne kadar her meselede sadece yanlışı söylemekle, uyarmakla kalmamış, ne yapılması gerektiğini de ortaya koymuş, yol göstermiş ve çözüm üretmiştir. 367 garabetiyle ortaya çıkan Cumhurbaşkanı seçimi krizinden, bir zamanlar kangrene dönüşen ve siyasetin tek malzemesi haline gelen başörtüsü meselesine, terörle mücadeleden dış politika açmazlarının aşılmasına kadar, bunun sayısız örneklerine bütün Türk milleti şahitlik etmiştir. Türkiye, MHP’nin bu “önce ülkem” diyen, sorumlu ve kararlı siyaset anlayışı sayesinde, her biri ağır yıkımlar getirebilecek büyük krizleri, sosyal çalkantıları kolayca aşmış ve yoluna devam etmiştir. Araba devrildikten sonra yol gösteren çok olurmuş, MHP her zaman rotayı doğru çizmiş ve yolun açık tutulmasını sağlamıştır.

HÜKÜMET SİSTEMİ YENİLENDİ

Yapılan hükümet sisteminin yenilenmesidir. Yürütmedeki iki başlılığın meydana getirdiği krizlere son vermektir. Yasama yetkisi münhasıran TBMM’ye verilmekte, hükümetin “kanun teklif etme” yetkisine son verilmektedir. TBMM’de çoğunluğu elinde tutan hükümetin, kanun tasarıları ile yasamaya hakim olması engellenmektedir. Böylelikle, kanun yapmada hükumetin değil, TBMM’nin iradesi esas olacaktır. Hükümetin TBMM’den çıkma şartı kaldırılmakta iki kurum arasında zorunlu tekelleşme sona ermekte, katı güçler ayrılığı tesis edilmektedir. Gençlerin önü açılarak siyasete katılmaları sağlanmakta, TBMM’nin temsil gücü artmaktadır. Yasama ve yürütme arasındaki denge ve denetime ilişkin mekanizmalar arttırılmakta ve kuvvetlendirilmektedir. Tanın iki oy hakkıyla, yasamadan bağımsız bir şekilde yürütmeyi doğrudan seçme hakkı ilk defa vatandaşa verilmektedir. Yasama ve yürütmenin aynı partilerden olması zorunluluğu kalkmakta, farklı siyasi partilerin aynı anda ülke yönetiminde söz sahibi olabilmesinin yolu açılmaktadır.

Yapılan Anayasa değişikliğinde, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olan Cumhuriyet vardır. Bölünmez bir bütün olan Türk milletinin ilelebet bağımsız kalacağının teminatı vardır. Devleti ve milletiyle bölünmez bir bütün olan üniter milli devletin garantisi vardır. Millet ve devleti milli çıkarlar temelinde buluşturan, ülkenin teminatı MHP’nin silinmez mührü vardır. Bunun dışında söylenenler yalandır, iftiradır ve milletin aklıyla alay etmektir.

ORHAN KARATAŞ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.